Photon Energy pokazał stratę. Kurs w dół

Adam Hajdamowicz2020-02-13 17:09redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-02-13 17:09

Photon Energy osiągnął stratę netto za cały 2019 rok. Słabe wyniki w czasie fotowoltaicznej hossy wyraźnie rozczarowały inwestorów. Kurs spółki spadał dziś nawet o ponad 11 proc.

/ Photon Energy

W 2019 roku przychody spółki Photon Energy wyniosły 30,155 mln euro (+48,9% r/r). Głównym czynnikiem wzrostu była rekordowa produkcja energii elektrycznej, która wyniosła w 2019 roku w sumie 43,8 GWh (+54,4% r/r). Taki wzrost produkcji okazał się możliwy dzięki podłączeniu do sieci nowych elektrowni fotowoltaicznych na Węgrzech, a także za sprawą dobrych wyników produkcyjnych elektrowni w Czechach i na Słowacji.

Wyraźnie gorzej było pod względem zysków, a wynik EBITDA spadł o 6,2% z 8,239 mln euro w 2018 r. do 7,640 mln euro w 2019 r. Spadek rentowności spółka tłumaczy swoim modelem biznesowym, w ramach którego ponosi obecnie koszty w związku z pracami projektowymi na rynkach australijskim i węgierskim, a także buduje zasoby biznesowe niezbędne do dalszej ekspansji. Efekty we wzroście przychodów z wytwarzania energii mają się jednak pojawić dopiero w przyszłości.

Inwestorzy zdają się nie być usatysfakcjonowani takim uzasadnieniem słabszego roku. Ostatnia moda na spółki fotowoltaiczne i ich gwałtowne giełdowe wzrosty związane były z bardzo dużymi oczekiwaniami. Poinformowanie o gorszym wyniku w trakcie panującej w tej branży hossy szybko doprowadziło do sporej przeceny akcji. W szczytowym momencie kurs Photon Energy spadał nawet o ponad 11 proc. Obecne giełdowe spadki wciąż jednak niewiele znaczą przy ostatnich znakomitych miesiącach.

/ Bankier.pl

Z księgowego punktu widzenia, całkowite dochody spółki za 2019 roku wyniosły 6,506 mln euro, a więc teoretycznie ten rok zakończono ponad kreską. Było to jednak spowodowane przede wszystkim dodatnim przeszacowaniem portfela aktywów własnych (zgodnie z MSR 16) w związku z podłączeniem do sieci nowych elektrowni fotowoltaicznych na Węgrzech. Pod względem wyniku netto za 2019 rok Photon Energy wykazał 700 tys. euro straty netto, w porównaniu z zyskiem netto na poziomie 603 tys. euro w poprzednim roku. Na papierze mamy zatem dochód, nie wiązał się on jednak z rzeczywistym przypływem gotówki.

Ostatnie miesiące w wykonaniu Photon Energy były jednak bardzo aktywne. Firma wygrała między innymi publiczne przetargi na zaprojektowanie i budowę zintegrowanego systemu solarnego (1,2 MWp) i systemu magazynowania energii (3,2 MWp) na wyspie Lord Howe w Nowej Południowej Walii oraz, w konsorcjum z partnerem RenCraft, przetarg na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 950 kWp przy oczyszczalni ścieków Jamno. I to właśnie ten ostatni projekt stanowił pierwszy krok spółki na polskim rynku fotowoltaicznym, a kolejne inwestycje wciąż mają być brane pod uwagę.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki