REKLAMA

Photon Energy pokazał stratę. Kurs w dół

Adam Hajdamowicz2020-02-13 17:09redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-02-13 17:09

Photon Energy osiągnął stratę netto za cały 2019 rok. Słabe wyniki w czasie fotowoltaicznej hossy wyraźnie rozczarowały inwestorów. Kurs spółki spadał dziś nawet o ponad 11 proc.

/ Photon Energy

W 2019 roku przychody spółki Photon Energy wyniosły 30,155 mln euro (+48,9% r/r). Głównym czynnikiem wzrostu była rekordowa produkcja energii elektrycznej, która wyniosła w 2019 roku w sumie 43,8 GWh (+54,4% r/r). Taki wzrost produkcji okazał się możliwy dzięki podłączeniu do sieci nowych elektrowni fotowoltaicznych na Węgrzech, a także za sprawą dobrych wyników produkcyjnych elektrowni w Czechach i na Słowacji.

Wyraźnie gorzej było pod względem zysków, a wynik EBITDA spadł o 6,2% z 8,239 mln euro w 2018 r. do 7,640 mln euro w 2019 r. Spadek rentowności spółka tłumaczy swoim modelem biznesowym, w ramach którego ponosi obecnie koszty w związku z pracami projektowymi na rynkach australijskim i węgierskim, a także buduje zasoby biznesowe niezbędne do dalszej ekspansji. Efekty we wzroście przychodów z wytwarzania energii mają się jednak pojawić dopiero w przyszłości.

Inwestorzy zdają się nie być usatysfakcjonowani takim uzasadnieniem słabszego roku. Ostatnia moda na spółki fotowoltaiczne i ich gwałtowne giełdowe wzrosty związane były z bardzo dużymi oczekiwaniami. Poinformowanie o gorszym wyniku w trakcie panującej w tej branży hossy szybko doprowadziło do sporej przeceny akcji. W szczytowym momencie kurs Photon Energy spadał nawet o ponad 11 proc. Obecne giełdowe spadki wciąż jednak niewiele znaczą przy ostatnich znakomitych miesiącach.

/ Bankier.pl

Z księgowego punktu widzenia, całkowite dochody spółki za 2019 roku wyniosły 6,506 mln euro, a więc teoretycznie ten rok zakończono ponad kreską. Było to jednak spowodowane przede wszystkim dodatnim przeszacowaniem portfela aktywów własnych (zgodnie z MSR 16) w związku z podłączeniem do sieci nowych elektrowni fotowoltaicznych na Węgrzech. Pod względem wyniku netto za 2019 rok Photon Energy wykazał 700 tys. euro straty netto, w porównaniu z zyskiem netto na poziomie 603 tys. euro w poprzednim roku. Na papierze mamy zatem dochód, nie wiązał się on jednak z rzeczywistym przypływem gotówki.

Ostatnie miesiące w wykonaniu Photon Energy były jednak bardzo aktywne. Firma wygrała między innymi publiczne przetargi na zaprojektowanie i budowę zintegrowanego systemu solarnego (1,2 MWp) i systemu magazynowania energii (3,2 MWp) na wyspie Lord Howe w Nowej Południowej Walii oraz, w konsorcjum z partnerem RenCraft, przetarg na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 950 kWp przy oczyszczalni ścieków Jamno. I to właśnie ten ostatni projekt stanowił pierwszy krok spółki na polskim rynku fotowoltaicznym, a kolejne inwestycje wciąż mają być brane pod uwagę.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki