Phishing najczęstszą metodą cyberprzestępstw w 2016 r.

CERT Polska w najnowszym raporcie wskazuje, że najczęstszą metodą cyberprzestępstw w 2016 r. był phishing. Celem oszustów podszywających się pod osobę lub instytucję jest wyłudzenie informacji lub kradzieży tożsamości.

Phishing najczęstszą metodą cyberprzestępstw w 2016 r.
Phishing najczęstszą metodą cyberprzestępstw w 2016 r. (fot. Yellowj / YAY Foto)

CERT Polska, zespół powołany w 1996 r. do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo użytkowników w internecie, opublikował raport, w którym przedstawił alarmujące dane w sprawie działań oszustów. W raporcie "Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu 2016 r.", wskazano, że w ubiegłym roku CERT otrzymał ok. 723 tys. zgłoszeń dotyczących samego phishingu.

Przypomnijmy, że polega on na wyłudzaniu różnymi sposobami poufnych danych. Najczęstszym działaniem oszustów jest wysyłanie fałszywych maili, które mają na celu przekierowanie użytkownika na specjalnie stworzoną witrynę. Strony witryn przypominają oryginalne strony do logowania m.in. banków czy e-sklepów. Natomiast wprowadzone na nich przez użytkownika dane są wysyłane bezpośrednio do przestępców.

Z opublikowanego raportu wynika, że liczba zdarzeń związanych z kradzieżą tożsamości internautów w 2016 r. wynosiła 1069. Oznacza to gwałtowny wzrost w stosunku do 2015 r., kiedy wynosiła ona 495. Głównym motywem przestępstw komputerowych w ubiegłym roku była chęć wyłudzenia pieniędzy.

Dodatkowo raport wskazuje, że wzrosła również liczba oszustw w odniesieniu do klientów bankowości mobilnej. Zaobserwowano także kampanie, które miały na celu podszycie się pod firmy z branży telekomunikacyjnej i energetycznej. Oszuści rozsyłali fałszywe maile zawierające fakturę za usługi danych firm. Autorzy raportu podkreślą, że oszuści stosują różne techniki, wysyłają również wiadomości z załącznikami, które stanowią oprogramowanie szyfrujące dysk użytkownika. Jest to próba wymuszenia opłaty za udostępnienie klucza odszyfrowującego.

Według raportu, z roku na rok, wzrasta świadomość internautów w kwestii możliwych zagrożeń w cyberprzestrzeni. Są one również częściej przez nich zgłaszane. W ubiegłym roku zespół CERT Polska obsłużył 1926 incydentów związanych z cyberprzestępstwami, co stanowi o 32 proc. więcej niż w 2015 r.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~smutnaprawda

Czy raport podaje ilość umorzonych spraw, o wyłudzenie pieniędzy, umorzonych przez Prokuraturę? Jesteśmy okradani przez oszustów, potem kropkę nad i, stawia Prokuratura, umarzając sprawę, pomimo posiadania numeru rachunku, adresu czy numerów telefonu, nie wspominając o tym, że oszuści się również logują do Internetu. Banki, Policja, platformy sprzedażowe chronią dane osobowe złodzieja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl