REKLAMA

Petycja pocztowców. Sasin: Porozumienie z pracownikami niezwykle ważne

2021-10-18 10:18
publikacja
2021-10-18 10:18
Petycja pocztowców. Sasin: Porozumienie z pracownikami niezwykle ważne
Petycja pocztowców. Sasin: Porozumienie z pracownikami niezwykle ważne
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Szanujemy partnerów społecznych; porozumienie z pracownikami jest dla nas niezwykle ważne - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin odnosząc się do zapowiedzi złożenia postulatów przez pocztowców w siedzibie MAP.


Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty (ZZPP) Sławomir Redmer powiedział w poniedziałek w radiu Zet, że jest przygotowana petycja pracowników Poczty, którą chcą złożyć w poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych, które sprawuje nadzór nad Pocztą Polską. Media informowały, że poniedziałek przed siedzibą MAP ma się odbyć protest pocztowców.

"Szanujemy partnerów społecznych. Oczywiście odbierzemy petycje. Porozumienie z pracownikami jest dla nas niezwykle ważne" - napisał Sasin w poniedziałek na Twitterze.

Szef ZZPP tłumaczył w radiu Zet, że liczy na to, iż uda się pocztowcom "nagłośnić problem, bo Poczta Polska jak gdyby umiera po cichu". Pytany o to, czy będzie strajk ogólnopolski pocztowców, odparł, że "zależy to od tego, w jaki sposób zakończą się spory zbiorowe".

Dopytywany o to, ile chcieliby zarabiać pracownicy Poczty Polskiej, szef ZZPP powiedział, że ponad 60 proc. pracowników zarabia 2 800 zł brutto. "Ja bym chciał, żeby przynajmniej po te 4 tys. pracownicy Poczty zarabiali" - powiedział.

Przypomniał, że w sporze zbiorowym z pracodawcą żądanie płacowe sformułowane przez związkowców dotyczyło 400 zł brutto. "Tylko, że my spór zbiorowy prowadzimy od 2019 r." - wskazał. Dodał, że w czasie pandemii - na prośbę pracodawcy - rozmowy zostały zawieszone.

"Kondycja Poczty Polskiej się absolutnie nie poprawiła, jest coraz gorzej" - podkreślił. Przypomniał, że w firmie były także zwolnienia grupowe. "Jest bardzo źle, jest za mało pracowników, za mało zarabiają, są sfrustrowani" - powiedział Redmer.

Związek Zawodowy Pracowników Poczty w piątkowym stanowisku przekazał, że chce podwyżek wynagrodzeń dla pracowników spółki. Związkowcy postulują m.in. pilne dofinansowanie Poczty Polskiej zapewniające jej szybką i skuteczną modernizację.

12 października br. zarząd Poczty Polskiej zawarł porozumienie ws. podwyżek płac z Organizacją Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. i dotyczy wszystkich pracowników objętych Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy.

Poczta poinformowała wówczas, że w wyniku wypracowanego porozumienia pracownicy spółki otrzymają podwyżkę wynagrodzenia dwuetapowo: od 1 stycznia 2022 r. – 250 złotych brutto do wynagrodzenia zasadniczego, co realnie przełoży się na wzrost wynagrodzenia średnio o 338 złotych brutto w przeliczeniu na pełen etat; od 1 lipca kwota ta wzrośnie o 50 zł brutto do poziomu 300 zł brutto, co realnie przełoży się na wzrost wynagrodzenia średnio o 405 złotych brutto w przeliczeniu na pełen etat - podano w informacji.

Zaznaczono, że zarząd spółki zadeklarował, wypłatę jednorazowej nagrody w wysokości 500 zł brutto pod warunkiem uzyskania przez Pocztę Polską w 2021 r. środków z tytułu Tarczy Antycovidowej.

Zwrócono uwagę, że porozumienie zamyka trwający od 2019 r. spór zbiorowy dotyczący podwyżek wynagrodzeń i stanowi kompromis pomiędzy oczekiwaniami Związku a możliwościami finansowymi firmy.

Poczta wskazała, że decyzja podjęta przez zarząd, pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej spółki, jest wyrazem troski o poprawę materialnej sytuacji pracowników Poczty Polskiej SA.

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy o największej w kraju sieci obejmującej 7600 placówek, filii i agencji pocztowych, zatrudnia ok. 80 tys. pracowników. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wwojtekw
Dajcie sasina do negocjowania z pracownikami PP - to się musi udać, w końcu on ma doświadczenie jak chodzi o współpracę z tą instytucją. W ogóle jak chodzi o biznes to jeden z lepszych ludzi do takiej roboty (brak doświadczeń z biznesem, więc nie można mu zarzucić, że coś wpłynie na jego ideowe podejście i zrozumienie Dajcie sasina do negocjowania z pracownikami PP - to się musi udać, w końcu on ma doświadczenie jak chodzi o współpracę z tą instytucją. W ogóle jak chodzi o biznes to jeden z lepszych ludzi do takiej roboty (brak doświadczeń z biznesem, więc nie można mu zarzucić, że coś wpłynie na jego ideowe podejście i zrozumienie problemów SSP takich jak PP).

Powiązane: Strajk listonoszy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki