REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Pesa - ofiara niemieckiej solidności

2015-01-15 03:37
publikacja
2015-01-15 03:37
Pesa - ofiara niemieckiej solidności
Pesa - ofiara niemieckiej solidności
fot. Witold Urbanowicz / / materiały dla mediów

Pesa stoi przed niemieckim szlabanem - pisze "Puls Biznesu". Bydgoska fabryka pociągów ma problem ze zdobyciem homologacji dla 12 spalinowych linków, mających wozić pasażerów za zachodnią granicą. Od tego zależy podbój niemieckiego rynku.

Podobny problem miał niegdyś Alstom, który dostarczył pociągi Pendolino dla PKP Intercity. Sprzedaż składów w obcym kraju oznacza konieczność przejścia procedury homologacji.

12 pociągów Pesy miał użytkować Oberpfalzbahn. Wartość kontraktu podpisanego trzy lata temu szacowano na 140 milionów złotych. Rzecznik bydgoskiej spółki zapewnia, że składy są gotowe do "procedury odbiorczej". Nie wiadomo jednak kiedy ona nastąpi.

W branży krążą spekulacje na temat przeciągającego się procesu. Pojawiają się sygnały, że polskie pociągi nie zmieściły się w skrajni i zawadzały o peron, a usunięcie usterek jest praktycznie niemożliwe. Pesa dementuje jednak te informacje, zapewniając, że nie dotyczą tego kontraktu.

Eksperci przekonują, że kilkutygodniowe opóźnienia w procesie uzyskania homologacji w Niemczech do rzadkości nie należą, ale jednocześnie podkreślają, że bydgoska firma znalazła się w nie lada kłopocie.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Puls Biznesu"/kd /pbp

Źródło:IAR
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~lex
Niemcy niech się już zaczynają przyzwyczajać, że polski przemysł jest w stanie produkować zaawansowany sprzęt na ich poziomie. Co jak co, ale Polacy zawsze słynęli z dobrych inżynierów i teraz dzięki Pesie wracamy na właściwą dla nas pozycje. Ich urzędnicze kombinacje są uciążliwe, ale nie przeszkodzą bydgoskiemu zakładowi. Jestem Niemcy niech się już zaczynają przyzwyczajać, że polski przemysł jest w stanie produkować zaawansowany sprzęt na ich poziomie. Co jak co, ale Polacy zawsze słynęli z dobrych inżynierów i teraz dzięki Pesie wracamy na właściwą dla nas pozycje. Ich urzędnicze kombinacje są uciążliwe, ale nie przeszkodzą bydgoskiemu zakładowi. Jestem pewien, że już niedługo przeczytamy o tym, że homologacje pociągom przyznano, bo po prostu spełniają one wymagane normy.
~krakus12345
Prtzeciez cale te procedurty zdobywania homologacji to wyłuadznie pieniedzy z kontraktów czyli jawne dawanie okupu czy jak kto woli legalnej łapówki. Jak to sie dzieje że wyprodukowane i zwozone do nas auta nie przechodza tego procesu? Dlaczego nie zdobywaja homologacji w kazdym z krajów? Przeci3ez to Niemiec sobie zamówił takie Prtzeciez cale te procedurty zdobywania homologacji to wyłuadznie pieniedzy z kontraktów czyli jawne dawanie okupu czy jak kto woli legalnej łapówki. Jak to sie dzieje że wyprodukowane i zwozone do nas auta nie przechodza tego procesu? Dlaczego nie zdobywaja homologacji w kazdym z krajów? Przeci3ez to Niemiec sobie zamówił takie pociąg. I jak tu sie dziwic że potem takie wsyztsko drogie jak tylu pasozytuje na produkcie
~d49
W Bydgoszczy aż huczy od miesięcy o tym że Pesa upadnie przez własne łakomstwo w rzucaniu się na zbyt wiele kontaktów. Nie będę się tu rozpisywał o braku procedur, niekompetencji, sztucznie kierowanych informacjach prasowych i wielu innych czynnikach wewnątrz firmy stanowiącej jej bardzo zła sytuację. Nie zamierzam też wchodzić w W Bydgoszczy aż huczy od miesięcy o tym że Pesa upadnie przez własne łakomstwo w rzucaniu się na zbyt wiele kontaktów. Nie będę się tu rozpisywał o braku procedur, niekompetencji, sztucznie kierowanych informacjach prasowych i wielu innych czynnikach wewnątrz firmy stanowiącej jej bardzo zła sytuację. Nie zamierzam też wchodzić w dyskusję z idiotycznymi komentarzami o winie Niemców. Zachęcam natomiast do śledzenia kolejnych informacji dotyczących opóźnień w dostawach taboru tej firmy na wszystkich rynkach, choćby pociągu szybkich prędkości Dart w Polsce, który jeszcze nawet nie istnieje. Zacytuję wypowiedź rzecznika Pesy z dnia wczorajszego dot. DART: " Na wyprodukowanie pierwszego pociągu mamy czas do lipca tego roku, na pewno zdążymy." Czyżby?
~kaminsky
Co za bzdurny hejterski komentarz, huczy to tobie w głowie. "Nie zamierzam", ale napisałem. O Pesę się nie martw "życzliwcu", Pesa sobie poradzi.
~marekmarecki
No to trzeba było przedstawić ofertę wyrobu , specyfikację i w umowie zawrzeć zastrzeżenie - LOCO ... bierzesz sobie gotowy wyrób z naszego placu , płacisz i sam sobie załatwiasz homologacje dopuszczenia itp . A jak komuś coś się nie zgadza , nie pasuje albo nie podoba się - to co to nas obchodzi ? Widziały gały co brały ...
~Romo
Poczytaj sobie pierwszy lepszy SIWZ, a potem napisz coś mądrego. Zwłaszcza z Niemcami, tak jak jest napisane w SIWZ tak ma być. Homologacja zawsze jest po stronie Wykonawcy.
~ron
moze niech autor tej ramoty powie jacy to eksperci przekonywali, bo jesli to niejaki Furgalski to jest to po prostu smiech na sali
~german_meister
Niemiec kupuje a jak przychodzi do zapłaty to wyciąga miarkę jedyną słuszną czyli niemiecką i tą miarką jak zmierzy to nic się nie zgadza miarka jest czarodziejska bo jak się zaczyna opuszczać galotki ze strachu, że się z towarem zostanie to miarka zaczyna trochę lepiej mierzyć. Przyjaźń niemiecko-polska kwitnie tylko te ich miarki Niemiec kupuje a jak przychodzi do zapłaty to wyciąga miarkę jedyną słuszną czyli niemiecką i tą miarką jak zmierzy to nic się nie zgadza miarka jest czarodziejska bo jak się zaczyna opuszczać galotki ze strachu, że się z towarem zostanie to miarka zaczyna trochę lepiej mierzyć. Przyjaźń niemiecko-polska kwitnie tylko te ich miarki jakoś nas nie lubią.
~wiktor
Pociągi Pesy są gotowe i sprawne. Tutaj macie wypowiedź zamawiającego, który skarży się, że niemiecki urząd kolejnictwa jest leniwy, a ich proces homologacji nieefektywny:„Nachdem das zuständige Eisenbahnbundesamt schon seit längerem als 'Eisenbahnbummelamt' verspottet wird, wäre es höchste Zeit, das umständliche und ineffiziente Pociągi Pesy są gotowe i sprawne. Tutaj macie wypowiedź zamawiającego, który skarży się, że niemiecki urząd kolejnictwa jest leniwy, a ich proces homologacji nieefektywny:„Nachdem das zuständige Eisenbahnbundesamt schon seit längerem als 'Eisenbahnbummelamt' verspottet wird, wäre es höchste Zeit, das umständliche und ineffiziente deutsche Zulassungsverfahren gründlich zu überprüfen“
~wiktor
Dodam tylko, że jeśli nawet niemiecki klient stoi po stronie Pesy i krytykuje urzędników to o czymś świadczy.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki