REKLAMA

Peruwiańczyk chce odszkodowania od niemieckiej firmy za globalne ocieplenie

2016-11-24 21:35
publikacja
2016-11-24 21:35
Peruwiańczyk chce odszkodowania od niemieckiej firmy za globalne ocieplenie
Peruwiańczyk chce odszkodowania od niemieckiej firmy za globalne ocieplenie
/ YAY Foto

Przed sądem w Essen rozpoczął się w czwartek proces wytoczony przez obywatela Peru niemieckiemu koncernowi energetycznemu RWE. Autor pozwu domaga się odszkodowania za zagrożenie jego domu powodzią w wyniku topienia się lodowca w Andach.

Sąd nie oddalił skargi od razu, lecz wyznaczył na połowę grudnia kolejny termin rozprawy - podała agencja dpa.

Peruwiański górnik Saul Lliuya z Huaraz zarzuca RWE, że jako jeden z największych producentów CO2 w Europie jest współodpowiedzialny za globalne ocieplenie klimatu i tym samym za topienie się lodowca, co grozi powstaniem fali powodziowej i zagraża jego domostwu.

Lliuya domaga się od RWE zabezpieczenia jego wioski przed powodzią, a co najmniej zwrotu 6,3 tys. euro, które wydał na umocnienie płotu mającego stanowić ochronę przed falą. "To ważne, że tutaj jestem. Chodzi o sprawiedliwość" - powiedział telewizji ZDF Peruwiańczyk, którego wspierają organizacje ekologiczne.

Dpa określa proces mianem walki "Dawida z Goliatem".

Reprezentujący RWE obrońca odrzucił oskarżenia. Pomiędzy emisją CO2 przez zakłady należące do koncernu a sytuacją w Peru nie ma bezpośredniego związku - powiedział prawnik. Ostrzegł, że uznanie pozwu doprowadziłoby do "globalnej fali skarg wszystkich przeciwko wszystkim". Poszkodowany powinien jego zdaniem zgłosić swoje roszczenia władzom Peru.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ulb/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Adamek630
Ten facet jest sprytniejszy niż się wdaje. Jeżeli sąd oddali pozew a tym samym uzna słuszność argumenty RWE to jednocześnie obali teorię o wpływie ludzkości na globalne ocieplenie. Wtedy można uznać limity na emisję CO2 za niesłuszne i liberalni-komuniści będą płakać :-). Jeżeli sąd uzna słuszność agrumentów Ten facet jest sprytniejszy niż się wdaje. Jeżeli sąd oddali pozew a tym samym uzna słuszność argumenty RWE to jednocześnie obali teorię o wpływie ludzkości na globalne ocieplenie. Wtedy można uznać limity na emisję CO2 za niesłuszne i liberalni-komuniści będą płakać :-). Jeżeli sąd uzna słuszność agrumentów to stworzy tymsamym precedens i posypią się miliony pozwów.
Wiem, że trochę to upraszczam ale widzę w tym, spryt tego kolesia.
~MacGawer
Jego dom jego sprawa. Jak chce może podać do sądu każdego kogo uzna winnym za jego podtopienie,

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki