Persona non grata inwestorze zagraniczny

Wczoraj poznaliśmy dane o finalnym PKB za drugi kwartał w Polsce. Roczne tempo wzrostu, jak i kwartał do kwartału okazało się zgodne z prognozami. To co może niepokoić to spadające inwestycje już praktycznie piąty kwartał z rzędu. Czyżby dobra zmiana nie była aż tak dobra dla inwestorów?

Inwestycje spadają w Polsce praktycznie od drugiego kwartału 2015 roku, czyli na pół roku przed objęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Oczywiście inwestorzy mogą czekać z inwestycjami w obawie o kondycje chińskiej gospodarki, stagnacje w Europie Zachodniej czy chociażby o stan gospodarki Stanów Zjednoczonych, gdyż dane makroekonomiczne za oceanu wciąż dają wiele do życzenia.

Niemniej jednak trudno nie łączyć spadku inwestycji ze zmianą władzy w naszym kraju. Często komunikaty wysyłane przez rządzących nie są spójne. Ponadto paraliż instytucji takich, jak Trybunał Konstytucyjny, ostatnie negatywne oceny wiarygodności ze strony agencji ratingowych sprawiają, że inwestor mający zainwestować w naszym kraju zastanowi się dwa razy zanim to uczyni, albo wybierze inny kraj z Europy Środkowo – Wschodniej. Z pewnością nie będzie wnikliwie dociekał, kto w sporze o najważniejsze instytucje w państwie ma więcej, a kto trochę mniej racji. Panuje konflikt, a to nie sprzyja interesom.

W ostatnim czasie poznaliśmy projekt budżetu państwa na 2017 rok. Deficyt budżetu ma być większy, niż w br. i ma wynieść 2,9% PKB. Jednak przy założeniu, że roczne tempo wzrostu gospodarczego wyniesie 3,6%. Są to dosyć optymistyczne szacunki zwłaszcza, gdy zestawimy to z spadającymi inwestycjami. Niższe tempo wzrostu będzie oznaczać przekroczenie 3% deficytu i problemy z instytucjami Unii Europejskiej, które mogą nałożyć na nas procedurę nadmiernego deficytu, co oznacza przymusowe cięcia kosztów. Zatem rząd ma wiele do zrobienia w sprawie poprawy ogólnego klimatu wokół naszego kraju, gdyż spadające w dalszym ciągu inwestycje będą oznaczać duże problemy z osiągnięciem zamierzonego wzrostu gospodarczego.

Problemy z budżetem, ocenami agencji ratingowych, czy wciąż nierozwiązanym problem z Trybunałem Konstytucyjnym mogą powodować przecenę polskiego złotego, a to z kolei spowoduje powrót problemów z kredytami frankowymi, czy chociażby droższe produkty importowane do naszego kraju. Ponadto bez kapitału zagranicznego nie uda się utrzymać obecnego tempa wzrostu gospodarczego, o czym nie powinni zapominać rządzący.

Bartosz Zawadzki
Dyrektor
Dział Strategii Rynkowych i Analiz

Źródło: Admiral Markets

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,57% 3,9337
2020-06-05 12:39:00
EUR/PLN 0,44% 4,4540
2020-06-05 12:39:00
EUR/USD -0,13% 1,1323
2020-06-05 12:39:00
CHF/PLN 0,27% 4,1048
2020-06-05 12:39:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil