REKLAMA

Pełnomocnik: Pieniądze na kaucję za Sławomira Nowaka pochodzą z pożyczek

2021-06-22 11:21
publikacja
2021-06-22 11:21
Pełnomocnik: Pieniądze na kaucję za Sławomira Nowaka pochodzą z pożyczek
Pełnomocnik: Pieniądze na kaucję za Sławomira Nowaka pochodzą z pożyczek
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zamierza zweryfikować źródło pochodzenia pieniędzy wpłaconych tytułem poręczenia majątkowego za Sławomira Nowaka. Pełnomocnik wpłacającej, czyli córki podejrzanego, zapewnił w rozmowie z PAP, że źródło jest legalne. Pieniądze pochodzą z pożyczek od rodziny i znajomych.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zapowiedziała we wtorek, że zamierza zweryfikować źródło i legalność pochodzenia pieniędzy wpłaconych przez 21-letnią Natalię Nowak jako poręczenie majątkowe za podejrzanego o korupcję ojca.

"W tygodniu wyznaczonym przez sąd na wpłatę 1 mln złotych poręczenia, obrońca podejrzanego podnosiła publicznie, że jej klient nie posiada takiej kwoty. Tymczasem dwa dni później, w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wraz z pełnomocnikiem pojawiła się córka podejrzanego, studentka, która przyniosła dowód wpłaty na konto prokuratury 1 mln zł poręczenia" - zwróciła uwagę prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dodała, że "prokuratura jest zobligowana do zbadania źródeł pochodzenia wniesionej kaucji". Podstawą prawną jest art. 266 p. 1 a kodeksu postępowania karnego, który wszedł w życie w bieżącym tygodniu.

Na razie prokuratura poręczenia formalnie nie przyjęła, z uwagi na złożone zażalenie na postanowienie z dnia 2 czerwca 2021 r. oraz zapowiedź zażalenia na zarządzenie o jego odmowie przyjęcia przez Sąd Apelacyjny w Warszawie.

W rozmowie z PAP mec. Wojciech Glanc, który reprezentuje Natalię Nowak, powiedział, że "środki w kwocie 1 mln złotych, które pani Natalia wpłaciła jako poręczenie majątkowe za ojca, pochodzą z legalnego źródła". "Są to pieniądze z pożyczek, których pani Natalii udzieliło w sumie około 60 osób, w tym rodzina i przyjaciele. Kwoty pożyczek były różne, od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystkie formalności zostały dokonane, a od czynności cywilno-prawnych zostanie odprowadzony podatek" - przekazał adwokat.

Mec. Glanc dodał, że od poniedziałku "czyni starania w celu umówienia się na podpisanie protokołu z przyjęcia poręczenia majątkowego przez prokuratora prowadzącego śledztwo przeciwko Sławomirowi Nowakowi". Według mecenasa Glanca stanowisko prokuratury jest nieuzasadnione, a procedura odwoławcza została wyczerpana. Tak samo twierdziła w sobotę w rozmowie z PAP mec. Joanna Broniszewska, która broni Nowaka. W rozmowie z PAP powiedziała, że "jeżeli prokurator będzie w dalszym ciągu odmawiał sporządzenia protokołu przyjęcia poręczenia majątkowego, które złożyła córka pana Sławomira Nowaka, to dopuści się przestępstwa urzędniczego".

Stanowisko zbieżne z tym prezentowanym przez mec. Glanca i mec. Broniszewską zajęła sekcja zażalenionowo-wykonawcza Sądu Apelacyjnego w Warszawie, której kierowniczka podjęła 18 czerwca decyzję o odmowie przyjęcia zażalenia prokuratury w sprawie Sławomira Nowaka. Sąd uznał, że oskarżycielowi publicznemu nie przysługuje środek odwoławczy, ponieważ został zastosowany areszt, o który wnioskował. Prokurator nie zgadzał się jednak z możliwością, którą SA postanowieniem z 2 czerwca br. zostawił Nowakowi, czyli zamianą aresztu na 1 mln złotych poręczenia majątkowego i dlatego pieniędzy formalnie nie przyjął. Zarządzenie SA jest zaskarżalne i prokuratura zamierza tego środka skorzystać.

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów, w tym zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie oraz kierowanie tą grupą, przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru, żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, prania brudnych pieniędzy, płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W areszcie przebywał od lipca 2020 r. do 12 kwietnia 2021 r.(PAP)

Autorka: Hanna Dobrowolska

hd/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
and00
Niedawno działacze PO/KO oficjalnie ujawnili że wspierają Nowaka, i zrobili zarzutkę na kaucję

Wspierają faceta który od czasu zegarka jest symbolem pokrętnego tłumaczenia się, faceta który nawet Ukraińców zszokował swoją pazernością, a to naprawdę coś znaczy

jkl777
Od czasu jak aresztowali Nowaka wielkosc przekazywanych lapowek wzrosla.

https://www.money.pl/gospodarka/sprawa-nowaka-nie-budzi-w-ukrainie-emocji-urzad-raz-po-raz-musi-sie-mierzyc-z-kolejnymi-zarzutami-6628993995684768a.html

"Ukraińskie służby antykorupcyjne nie przesyłały do Polski nowych materiałów dotyczących
Od czasu jak aresztowali Nowaka wielkosc przekazywanych lapowek wzrosla.

https://www.money.pl/gospodarka/sprawa-nowaka-nie-budzi-w-ukrainie-emocji-urzad-raz-po-raz-musi-sie-mierzyc-z-kolejnymi-zarzutami-6628993995684768a.html

"Ukraińskie służby antykorupcyjne nie przesyłały do Polski nowych materiałów dotyczących Sławomira Nowaka. Również media nie poświęcają mu uwagi, jeśli już to wspominają... niewielką skalę korupcji przy budowie dróg za jego czasów. Po odejściu Nowaka z Ukrawtodora korupcja znacznie wzrosła."
johnnypolack
Ma się rozumieć, że prokuratura odda pieniądze niepewnego pochodzenia?
demeryt_69
Mecenas Glanc - dość komiczne :)
3456
taki Nowak wylądowałby w obozie , ale wątpię aby mu przyszło do głowy aby coś ukraść ,choć tacy śmiałkowie byli ,ale gorzko to żałowali . bo tam w nagrode nikt się nie znalazł .
demeryt_69
Masz na myśli Berezę Kartuską?
300_pala
A Chrzanowski gdzie siedzib???
jacyna2017
...z pożyczek na Ukrainie i na Kaszubach...
wnr
Zbierają na Sławka żeby potem nie musiał zbierać ktoś na nich - proste
max5000
Znajomi pożyczyli mu 1 mln zł. I kto to jeszcze łyka w tym kraju. Chyba tylko totalni.

Powiązane: Kłopoty Sławomira Nowaka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki