REKLAMA

Skiba: Pekao ma ambicję zdecydowanej poprawy zysku netto

2021-08-04 09:46
publikacja
2021-08-04 09:46
Skiba: Pekao ma ambicję zdecydowanej poprawy zysku netto
Skiba: Pekao ma ambicję zdecydowanej poprawy zysku netto
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Bank Pekao ma ambicję zdecydowanej poprawy zysku netto w 2021 roku w stosunku do 2020 roku, a wyniki pierwszego półrocza są dobrym prognostykiem na przyszłość - poinformował PAP Biznes prezes banku Leszek Skiba.

"Mamy ambicję zdecydowanej poprawy zysku netto w stosunku do 2020 r., mimo, że poruszamy się w środowisku niskich stóp procentowych. Wyniki pierwszego półrocza są dobrym prognostykiem na przyszłość" - powiedział PAP Biznes Skiba.

"Oczekujemy, że kolejne kwartały przyniosą dalsze przyspieszenie działalności biznesowej oraz odbudowę rentowności banku przy wsparciu dobrej sytuacji makroekonomicznej kraju" - dodał.

W I połowie 2021 roku zysk netto grupy Pekao wyniósł 850,4 mln zł, czyli był 55,7 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Prezes zwrócił uwagę, że bank znacząco zwiększył sprzedaż we wszystkich kluczowych segmentach, jednocześnie utrzymując ryzyko kredytowe oraz koszty operacyjne pod kontrolą.

"W ubiegłym roku Bank Pekao kierując się ostrożnościowym podejściem, utworzył znaczące rezerwy związane z COVID-19 oraz z portfelem kredytów hipotecznych w CHF, dlatego należy podkreślić, że utworzone bufory i silny bilans wzmacniają naszą pozycję wyjściową i potencjał wzrostu" - powiedział Skiba.

"Oczywiście nadal istnieją obawy czy nie będziemy mieć do czynienia z kolejną falą pandemii, ale na razie statystyki w kraju są obiecujące, a szczepienia postępują" - dodał.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Pekao w strategii do 2024 roku zakłada wypłaty na poziomie 50-75 proc. zysku. Pekao wyjątkowo nie wypłaciło dywidendy za 2019 r. ze względu na decyzję regulatora związaną z pandemią.

"Odnośnie do zysku niepodzielonego z lat ubiegłych to będziemy tę opcję analizować w kolejnym roku. Należy zaznaczyć, że wymaga to zgody regulatora" - powiedział Skiba.

Bank Pekao przeznaczy na dywidendę 842,5 mln zł, czyli prawie 75 proc. zysku netto banku za 2020 r., co daje 3,21 złotego na jedną akcję. (PAP Biznes)

seb/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki