REKLAMA

Skiba: Pekao jest mniej narażone na ryzyka związane z zamrożeniem gospodarki niż inne banki

2020-04-27 15:56
publikacja
2020-04-27 15:56

Pekao, jako bank uniwersalny o zdywersyfikowanym portfelu klientów, jest mniej - niż inne banki - narażony na ryzyka wynikające z zamrożenia gospodarki; daje to gwarancję przejścia przez kryzys w lepszej kondycji - mówi w rozmowie z PAP prezes Pekao Leszek Skiba.

fot. / / Ministerstwa Finansów

"Nasz model biznesowy jest jednym z najbardziej odpornych i został oparty na silnych relacjach z klientami, co daje stabilny bilans oraz niezachwianą pozycję kapitałową i płynnościową instytucji. Nie dotykają nas żadne z ryzyk systemowych, chociażby, takie jak kredyty w CHF. Pekao przynosi zyski i ma bardzo niski wskaźnik tzw. kredytów zagrożonych. Nie mam wątpliwości, że jesteśmy bankiem odpornym na turbulencje, a w okres pandemii weszliśmy w bardzo dobrej kondycji" - powiedział Skiba.

"Pekao jest też mniej narażone na ryzyka związane z negatywnymi efektami zamrożenia gospodarki, bo jesteśmy bankiem uniwersalnym o zdywersyfikowanym portfelu klientów, co jak pokazują inne przykłady z historii, daje nam gwarancję przejścia przez kryzys w lepszej kondycji. Rynek dobrze odbiera nasze propozycje, co daje perspektywę stałego pozyskiwania klientów oraz dobrej współpracy z tymi, którzy są z nami od lat" - dodał.

Skiba podtrzymał jednocześnie plany ogłoszenia do końca roku nowej strategii, która m.in. uwzględni, jak bank będzie funkcjonował w warunkach bardzo niskich stóp procentowych.

"Nie zmieniamy planów, bierzemy poprawkę na epidemię i okres adaptacji do nowej sytuacji, ale termin końca roku na ogłoszenie strategii jest na ten moment aktualny" - powiedział Skiba.

"Oczywiście, podobnie jak inne banki, wciąż obserwujemy rozwój sytuacji i diagnozujemy nową rzeczywistość oraz jej wpływ na rynek. W nowej strategii wskażemy, jak widzimy nasze miejsce po ustaniu epidemii. Nie chodzi tylko o digitalizację banku, co oczywiście będzie niezmiernie ważne, ale także o pokazanie, jak zamierzamy funkcjonować, choćby w warunkach niskich stóp procentowych" - dodał.

Prezes pytany o ewentualny zakupu mBanku przez Pekao powiedział "Dalej powstrzymujemy się od komentarza w tej sprawie".

W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza Banku Pekao powołała na stanowisko prezesa Leszka Skibę, powierzając mu do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego kierowanie pracami zarządu.

Leszek Skiba od połowy kwietnia był wiceprezesem Banku Pekao. Do banku przyszedł z Ministerstwa Finansów, gdzie od 2015 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu. (PAP)

mmu/ amac/ seb/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (8)

dodaj komentarz
chudyjakszkapa
Kupiłbym gdyby to był prywatny bank, , a tak największym obciążeniem jest koleś z ministerstwa finansów... NIE! DZIĘKUJE... NIE SKORZYSTAM
looxoos
Niestety trudno ufać politykom....
... wycena akcji tylko to unaocznia.
anna_domagalczyk
No jasne, skoro gwarantują go nasze podatki.
prawnuk
A ile kupił tych obligacji na 1% cośtam od którego odbiorą beciowoszydłowe ok 1%. W warunkach 5% inflacji?
_emisariusz
Pamiętam jak sprzedawałem ten papier po 140 zł :D a tu proszę nowe szorowanko dna, ale mam ubaw gdy widzę kolejnego "czempiona" pod wodzą Dyzmy vel Sasina
arturo77
pisalem niedawno ,ze jak spadl ponizej 50 ze teraz poleci na 40 .zlozylem zlecenie kupna na 41 -do 50 powinno dojsc
jkl777
Zabawa w komunizm kosztuje najwiecej.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki