Państwa OPA wezwały Wenezuelę do "przywrócenia demokracji"

14 państw członkowskich Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) na spotkaniu w stolicy Meksyku wezwało w czwartek władze Wenezueli do niezwłocznego przeprowadzenia wyborów i zwolnienia więźniów politycznych pod groźbą zawieszenia w prawach członka tej organizacji.

W oświadczeniu, który minister spraw zagranicznych Meksyku Luis Videgaray określił jako apel "o przywrócenie demokracji", państwa OPA wezwały też rząd Wenezueli do dialogu z opozycją w celu przezwyciężenia długotrwałego kryzysu politycznego.

Państwa OPA, w tym m. in. USA, Meksyk, Kanada i Brazylia, wezwały też lewicowy rząd prezydenta Nicolasa Maduro do uznania wyników wyborów parlamentarnych z 2015 r., w których opozycja zdobyła większość i do dialogu z opozycją.

Podkreślono, że zawieszenie Wenezueli w prawach członka OPA będzie ostatecznością, które może być zastosowane po wyczerpaniu wszelkich innych posunięć dyplomatycznych.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner wyraził w imieniu rządu amerykańskiego zaniepokojenie sytuacją w Wenezueli. Zastrzegł jednak, że Waszyngton nie domaga się obecnie wykluczenia tego kraju z OPA.

Wenezuela, której głównym bogactwem i towarem eksportowym jest ropa naftowa, przeżywa głęboki kryzys gospodarczy. Na rynku wewnętrznym występują dotkliwe braki żywności, paliw i innych towarów a inflacja bije rekordy. Maduro sprawuje dyktatorskie rządy dławiąc wszelkie głosy krytyczne.

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~emc

Z mordy lepper u władzy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil