REKLAMA

Pandemia zatrzymała firmy pożyczkowe

2021-04-15 13:18
publikacja
2021-04-15 13:18
Pandemia zatrzymała firmy pożyczkowe
Pandemia zatrzymała firmy pożyczkowe
fot. Zwiebackesser / / Shutterstock

Wartość udzielonego finansowania przez firmy pożyczkowe w 2020 roku spadła o 34 proc., a liczba udzielonych pożyczek o blisko 21 proc. Z rynku zniknęła niemal jedna czwarta firm pożyczkowych - wynika z danych przedstawionych przez Fundację Rozwoju Rynku Finansowego.

"Pandemia COVID-19 dotknęła branżę wyjątkowo dogłębnie – nie dość, że spadła zdolność płatnicza wielu konsumentów, a wprowadzony lockdown mocno ograniczył i utrudnił bieżącą działalność operacyjną firm pożyczkowych, to dodatkowo, oprócz tzw. wakacji kredytowych i trzykrotnej obniżki stóp procentowych, wprowadzono regulacje radykalnie ograniczające maksymalną wysokość kosztów kredytu konsumenckiego, które silnie uderzyły w branżę" - napisano w raporcie.

"Konsekwencją problemów, jakie dotknęły branżę pożyczkową w 2020 roku, było wyraźne skurczenie się rynku pod względem liczby aktywnych podmiotów. Wiele spółek nie było w stanie skonstruować rentownej oferty w oparciu o nowe przepisy, przez co zawiesiło lub całkowicie zaprzestało działalności" - dodano.

FRRF podała, że z rynku w poprzednim roku wycofało się niemal 25 proc. instytucji pożyczkowych, a podmioty kontynuujące działalność mocno ograniczyły akcję kredytową i zaostrzyły wymogi kredytowe.

Według danych przedstawionych przez FRRF wartość udzielonego finansowania przez firmy pożyczkowe w 2020 r. wyniosła 6,65 mld zł, co oznacza spadek o niemal 34 proc. O blisko 21 proc. spadła też liczba przyznanych pożyczek, wynosząc w 2020 roku 2,32 mln sztuk.

Średnia wartość pojedynczej pożyczki w 2020 r. wyniosła 2.866 zł, tj. o 16 proc. mniej niż rok wcześniej.

W 2020 roku około 54 proc. wszystkich udzielonych pożyczek stanowiły pożyczki o wartości poniżej 2 tys. zł, a kolejne 23,5 proc. to pożyczki w przedziale 2-4 tys. złotych.

Wartość sald pożyczek pozostałych do spłaty przez pożyczkobiorców na koniec 2020 roku wyniosła łącznie 5,51 mld zł, co oznacza spadek o niemal 19 proc. Liczba pożyczek w portfelach branży spadła o 13 proc., osiągając poziom 1,41 mln. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki