REKLAMA

MF zapowiada szczelniejszy pobór podatku VAT w międzynarodowym e-handlu

2020-11-26 14:42
publikacja
2020-11-26 14:42
MF zapowiada szczelniejszy pobór podatku VAT w międzynarodowym e-handlu
MF zapowiada szczelniejszy pobór podatku VAT w międzynarodowym e-handlu
/ Ministerstwa Finansów

Pakiet e-commerce wprowadzający jednolite przepisy umożliwi uniknięcie nadmiernych formalności, a także pozamyka furtki, pozwalające omijać przepisy podatkowe - powiedział w czwartek podczas konferencji Impact Finance '20 Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

W ocenie Sarnowskiego nowe regulacje unijne, zmieniające opodatkowanie handlu internetowego, czyli pakiet e-commerce, to odpowiedź jaką daje UE w związku z szybkim rozwojem handlu w internecie.

Sarnowski powiedział, że obecnie towar jest sprzedawany europejskiemu klientowi poprzez stronę trzecią, która nie jest w żaden sposób zarejestrowana w Europie i nie płaci należnych danin np. VAT-u, na czym tracą pośrednicy legalnie działający w UE i płacący wszystkie daniny.

Zdaniem Sarnowskiego europejskie rozwiązane jest ważne nie tylko dlatego, by uniknąć sytuacji, w której w każdym państwie będą inne przepisy dla handlu spoza UE. Uniemożliwi także otwieranie furtek przez niektóre kraje, posiadające bardziej liberalne przepisy niż pozostałe państwa Unii.

Wiceminister ocenił, że zmiany muszą być wprowadzane przez wszystkie rządy równocześnie, co pozwoli uniknąć omijanie przepisów podatkowych i innych nieuczciwych praktyk.

Zdaniem Sarnowskiego, pozwoli to uszczelnić system, w tym z segment małych paczek, co z kolei umożliwi łatwiejszą kontrolę handlu i przesyłu towarów przez władze państw unijnych i właściwe opodatkowanie, a niekoniecznie doprowadzi do gwałtownego wzrostu cen sprowadzanych produktów.

W ocenie MF związane z pakietem e-commerce zmiany w ustawie o VAT obejmują m.in. nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników, ułatwiających przy użyciu interfejsu elektronicznego - platformy handlu, portalu, itp. sprzedaży na rzecz unijnych konsumentów towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, lub dostawę towarów na terytorium UE dokonywaną przez przedsiębiorcę niemającego siedziby w UE na rzecz konsumentów (B2C).

Ciężar wykonania obowiązków określonych w przepisach VAT w związku z dostawami towarów zostanie przeniesiony z bardzo dużej grupy przedsiębiorców, tzw. dostawców bazowych) na znacznie mniej liczną grupę operatorów interfejsów elektronicznych - platform handlowych, portali itp., którym łatwiej będzie wypełniać obowiązki przewidziane w regulacjach VAT.

Określeni operatorzy interfejsów elektronicznych będą więc obowiązani do prowadzenia ewidencji tych transakcji w postaci elektronicznej.(PAP)

Autor: Piotr Gozdowski

pgo/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
xyzq
Ciekaw jestem, kiedy UE zajmie się tak ochoczo rajami podatkowymi zarówno wewnątrz UE (Luksembrg, Malta itd.) jak i poza UE. Zapewne nigdy, gdyż obecnie uchwalane prawa nakładają obciążenia na szaraków, natomiast likwidacja rajów zabolałaby grube ryby, w tym szacownych członków PE :)
anty12
Znowu pisior szuka urojonych bandziorow. Cos jak z mafia vatowska. Jedena jaka znalezli to u MAteuszka.
darius19
prosze czytac ze zrozumieniem - kolego "siema123". Krytykowac łatwo. Zaproponowac rozwiazanie - nie bardzo. Typowo polskie...
siema123
Jak mi ktoś zapłaci to może się wysilę bo mój czas jest bardzo cenny. Z kąd ta pewność że jestem polakiem ? Następny wszystko wiedzący, może to Pan jest tym "ekspertem".
Poczytaj panie ekspercie co to jest shengen a co to jest UE i które kraje są w shengen a nie są w UE zanim coś zaczniesz pisać. Skończyłem
Jak mi ktoś zapłaci to może się wysilę bo mój czas jest bardzo cenny. Z kąd ta pewność że jestem polakiem ? Następny wszystko wiedzący, może to Pan jest tym "ekspertem".
Poczytaj panie ekspercie co to jest shengen a co to jest UE i które kraje są w shengen a nie są w UE zanim coś zaczniesz pisać. Skończyłem tutaj.
Powodzenia, miłego dnia.
siema123
Kolejne martwe prawo zwiększające biurokrację. Nabywanie towarów w obrębie UE nie jest oclone także dostawcy będą sprowadzać towar tam gdzie jest najmniejszy podatek aby potem dystrybuować go w obrębie UE. Po prostu stracimy podwójnie bo nie ciężar nie zostanie przeniesiony, ciężar zostanie dodany a magazyny zlikwidowane.Kolejne martwe prawo zwiększające biurokrację. Nabywanie towarów w obrębie UE nie jest oclone także dostawcy będą sprowadzać towar tam gdzie jest najmniejszy podatek aby potem dystrybuować go w obrębie UE. Po prostu stracimy podwójnie bo nie ciężar nie zostanie przeniesiony, ciężar zostanie dodany a magazyny zlikwidowane. Kolejny młody wszystkowiedzący gadający biurokrata który doprowadzi do upadku handlu niewykonalnymi przepisami które w niczym nie pomagają.
luxferre
Czyli jak 96-98% prawa stanowionego przez nasz wspaniały rząd, na który głosowali ekonomiczni analfabeci, idioci i grupy interesu.

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki