REKLAMA

PZ Cormay oczekuje wzrostu przychodów i wyników w II półroczu '21

2021-09-20 12:00
publikacja
2021-09-20 12:00
PZ Cormay oczekuje wzrostu przychodów i wyników w II półroczu '21
PZ Cormay oczekuje wzrostu przychodów i wyników w II półroczu '21
fot. Łukasz Wróbel / / Shutterstock

PZ Cormay oczekuje w II połowie 2021 roku wzrostu przychodów i wyników względem porównywalnego okresu 2020 i 2019 roku - poinformował PAP Biznes prezes Janusz Płocica. Spółka planuje wprowadzić do oferty w tym i kolejnym roku łącznie 5 nowych analizatorów.

PZ Cormay odnotował w I połowie 2021 roku 39,5 mln zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost rdr o 30 proc. EBITDA wyniosła w tym czasie 3,2 mln zł (wzrost o 4,7 mln zł), a zysk netto ukształtował się na poziomie 2,7 mln zł wobec 6,8 mln zł straty rok wcześniej.

W samym II kwartale grupa zwiększyła sprzedaż do 20,5 mln zł z 13,7 mln zł przed rokiem. EBITDA za ten okres wyniosła 2,3 mln zł (wzrost o 2,5 mln zł rdr), a zysk netto wyniósł 1,8 mln zł (wzrost o 1,1 mln zł rdr).

"Jesteśmy zadowoleni zarówno z osiągniętych wyników, jak i z tego, że powody wzrostów sprzedaży i zysku w największej mierze związane były z naszymi decyzjami i działaniami wcześniej podejmowanymi, a nie czynnikami zewnętrznymi. Liczymy, że druga część roku również będzie stała pod znakiem wzrostów wobec porównywalnych okresów 2020, a nawet 2019 r." - poinformował PAP Biznes prezes Janusz Płocica.

W 2019 roku PZ Cormay miał 68,4 mln zł przychodów, stratę EBIT na poziomie 34,7 mln zł oraz 41 mln zł straty netto.

"Poszerzenie oferty sprzętowej przynosi pierwsze efekty, szczególnie w obszarze hematologii, w której w minionym półroczu odnotowaliśmy wzrost sprzedaży o ponad 60 proc. rdr i o ponad 33 proc. w porównaniu z I półroczem 2019 r. Oczekujemy, że wraz z rejestracją nowych urządzeń na kolejnych rynkach nasz potencjał sprzedażowy będzie rósł" - dodał.

Zarząd oczekuje na koniec tego roku wzrostów sprzedaży rok do roku, z uwzględnieniem sezonowości, zakładając, że jesienią nie będzie skrajnego pogorszenia sytuacji epidemiologicznej.

"Na poziomie rentowności istotny wpływ na nasze wyniki mają czynniki niebiznesowe, związane m.in. z wyceną naszych aktywów finansowych, kursami walut, których kierunek trudno dziś prognozować. Na poziomie znormalizowanych wyników, oczyszczonych z wpływu wydarzeń jednorazowych, liczymy na istotne polepszenie wyników rdr" - poinformował prezes Płocica.

Zarząd zakłada, że również w średnim okresie spółka powinna notować zauważalne wzrosty sprzedaży rdr, co będzie związane z realizacją planów rozwojowych.

"Poszerzenie oferty to proces rozciągnięty w czasie. Jesteśmy obecni na rynkach ponad 100 krajów i dla każdego z rynków konieczne jest uzyskanie dopuszczenia produktu do sprzedaży, co trwa od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Obecnie trwa proces rejestracji 4 już wprowadzonych do oferty analizatorów – 3 biochemicznych i jednego hematologicznego. Nasz plan na kolejne 6 kwartałów przewiduje wprowadzenie do oferty 5 nowych urządzeń – 4 hematologicznych oraz biochemicznego analizatora Equisse" - poinformował prezes PZ Cormay.

"Ich rejestracja na kolejnych rynkach będzie stopniowo wzmacniać nasz potencjał sprzedażowy. Z czasem wzrost sprzedaży analizatorów będzie przekładał się na wzrost zapotrzebowania na produkowane przez nas odczynniki, co powinno znaleźć pozytywne odzwierciedlenie w rentowności. Specyfika naszego biznesu sprawia, że na finansowe efekty pozytywnych zmian przychodzi czekać. Na poziomie operacyjnym widzimy jednak znaczącą poprawę, mamy podstawy sądzić, że jest to zmiana trwała" - dodał.

Prezes wskazał też, że spółka obserwuje wzrost odporności rynków na zawirowania związane z COVID-19. Z drugiej strony - jak dodał - pandemia jest obciążeniem dla budżetów ochrony zdrowia na całym świecie i wpływa na ograniczenia inwestycyjne, co jest szczególnie widoczne w mniej zamożnych krajach.

PZ Cormay jest producentem odczynników diagnostycznych i dystrybutorem aparatury medycznej. (PAP Biznes)

sar/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki