REKLAMA
ZAGŁOSUJ

PZ Cormay liczy na dodatni zysk operacyjny na koniec 2021 roku

2021-07-12 17:02
publikacja
2021-07-12 17:02
PZ Cormay liczy na dodatni zysk operacyjny na koniec 2021 roku
PZ Cormay liczy na dodatni zysk operacyjny na koniec 2021 roku
fot. Kacper Pempel / / FORUM

PZ Cormay spodziewa się utrzymania dynamiki wzrostu przychodów w kolejnych kwartałach, liczy na dodatni zysk operacyjny na koniec 2021 roku - poinformował PAP Biznes prezes Janusz Płocica. Firma w najbliższych kilkunastu miesiącach chce wprowadzić do oferty kolejnych pięć analizatorów.

PZ Cormay odnotował w pierwszym kwartale 2021 roku 0,93 mln zł zysku netto wobec straty przed rokiem na poziomie 7,5 mln zł. EBITDA w tym czasie była dodatnia i wyniosła 0,86 mln zł (wobec straty 1,2 mln zł rok wcześniej), a EBIT był ujemny i wyniósł -0,15 mln zł (wobec straty 2,3 mln zł rok wcześniej).

"Wyniki pierwszego kwartału były bardzo dobre. Wyniki drugiego kwartału również powinny być dobre, i to nie tylko na tle drugiego kwartału czy całego pierwszego półrocza ubiegłego roku, które były obciążone pandemią, ale też na tle pierwszego półrocza przedpandemicznego 2019 roku" - powiedział PAP Biznes prezes Janusz Płocica.

"Na początku roku celowaliśmy w dodatni wynik EBITDA w tym roku, ale po tym co widzimy w pierwszym i drugim kwartale myślimy już nie tylko o pozytywnej EBITDA, ale i pozytywnym EBIT na koniec roku. Chcemy odzyskać pozycję stabilnie rosnącej spółki z dodatnimi wynikami finansowymi" - dodał.

W pierwszym kwartale wzrosły także skonsolidowane przychody Cormaya - do 19 mln zł z 16,6 mln zł przed rokiem.

"Wzrosty sprzedaży w pierwszym kwartale nie są przypadkowe, w drugim kwartale również są dobre i zakładamy, że w kolejnych kwartałach utrzymamy pozytywną dynamikę. Oczywiście mogą wystąpić pewne wahania, bo nie wiadomo jak potoczy się pandemia, ale nie będzie to już taki wpływ jak przed rokiem. Celem jest utrzymanie dynamiki wzrostu przychodów co najmniej na przestrzeni tego roku i dobry start w 2022" - powiedział prezes PZ Cormay.

Jak wskazał, wyniki, zwłaszcza sprzedaż, poprawiają się m.in. w efekcie odreagowania globalnego systemu ochrony zdrowia po szoku pandemicznym.

"Liczba procedur medycznych niezwiązanych z COVID-19 rośnie i to wpływa pozytywnie na nasze wyniki. Drugim powodem poprawy wyników są nowe produkty w ofercie - nasze cztery nowe analizatory są lokomotywą wzrostu. Nie są to analizatory stworzone od zera przez nas. Przez ostatnich kilka lat pracowaliśmy z wyspecjalizowanymi producentami nad wprowadzeniem tych analizatorów do sprzedaży pod naszą marką i z naszymi odczynnikami i to się udało" - powiedział Płocica.

"Nowe analizatory są na tyle atrakcyjne technicznie i dopasowane cenowo, że instalujemy ich coraz więcej na świecie. To z kolei powoduje, że będziemy sprzedawać coraz więcej produkowanych przez nas odczynników do tych urządzeń - to typowy efekt kuli śnieżnej" - dodał.

Poinformował też, że spółka rejestruje analizatory na kolejnych rynkach, a niektóre rejestracje trwają nawet dwa lata, więc potencjał sprzedażowy w przyszłości będzie się jeszcze zwiększał.

"Ameryka Środkowo-Południowa, Afryka Północna, Bliski i Daleki Wschód - tutaj widzimy największe wzrosty rynku diagnostycznego jako całości i tutaj też widzimy największy potencjał dla siebie" - powiedział prezes Płocica.

Jego zdaniem, pandemia paradoksalnie pomogła spółce - poprzez internetowe kanały komunikacji firma mogła dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów.

"Przez ograniczone podróże przenieśliśmy działania do kanałów online i zorganizowaliśmy kilkadziesiąt webinarów, w których udział wzięły setki specjalistów diagnostyki z całego świata. To pozwoliło nam dotrzeć do znacznie większej liczby potencjalnych klientów niż byłoby to możliwe bezpośrednio. Mogliśmy bardzo szczegółowo opowiedzieć o naszych produktach i ich przewagach konkurencyjnych, a co więcej - takie rozwiązanie okazało się także tańsze" - powiedział Płocica.

Firma w najbliższych kilkunastu miesiącach chce wprowadzić do sprzedaży kolejnych pięć analizatorów.

"W krótkim terminie będziemy się skupiać na intensyfikacji sprzedaży wprowadzonych niedawno nowych systemów, ale średnioterminowo mamy w planie dalsze poszerzenie oferty. Na przestrzeni najbliższych kilkunastu miesięcy wprowadzimy na rynek kolejnych pięć systemów, które zwiększą naszą ofertę i potencjał sprzedażowy" - powiedział prezes PZ Cormay.

"Wśród tych pięciu nowych analizatorów jest też analizator całkowicie naszej konstrukcji - Equisse. System ten jest po walidacji zewnętrznej, kompletujemy dokumentację, instalujemy już te analizatory w +zaprzyjaźnionych+ laboratoriach. Do regularnej oferty Equisse powinien trafić pod koniec tego roku" - dodał.

Jednym z obszarów, na rozwój którego spółka kładzie obecnie duży nacisk, jest weterynaria.

"Nie jest to zwrot strategiczny dla spółki. Dostarczamy analizatory dla lecznic weterynaryjnych od lat, obecnie jednak widzimy w tym obszarze istotny potencjał rozwoju naszej sprzedaży. Chcemy zwiększyć swoją obecność w diagnostyce weterynaryjnej zarówno w kraju, jak i za granicą, pracujemy nad poszerzeniem oferty weterynaryjnej" - powiedział prezes Płocica.

"Stworzyliśmy w tym roku dział sprzedaży weterynaryjnej i na przestrzeni najbliższych lat oczekujemy efektów, które będą dodatkowo wspierać wyniki firmy" - dodał.

Prezes poinformował, że spółka ma pieniądze na rozwój i wprowadzenie do oferty nowych produktów w krótkim i średnim terminie.

"Płynnych aktywów mamy ponad 30 mln zł, nie mamy długu bankowego" - powiedział Janusz Płocica.

Długoterminowe plany spółki zakładają wejście w nowe obszary diagnostyki, w tym immunochemię. Firma chce też rozpocząć prace badawczo-rozwojowe w zakresie odczynników. Celem jest poszerzenie oferty w tym zakresie.

"Kilka miesięcy temu złożyliśmy do NCBiR projekt związany z formulacją nowego odczynnika opartego o technologię związaną z aptamerami - jest to zupełnie nowa technologia w diagnostyce, która - jeśli się powiedzie na przestrzeni najbliższych kilku lat - to długoterminowo otworzy przed nami duże możliwości rozwoju i będziemy mogli tworzyć kolejne tego typu produkty. Projekt został przez NCBiR zaakceptowany i rozpoczynamy prace" - powiedział prezes Płocica.

PZ Cormay jest producentem odczynników diagnostycznych i dystrybutorem aparatury medycznej. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki