REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

PRCH zwróciła się do KE ws. pomocy publicznej - obniżenia czynszu w galeriach handlowych

2021-07-08 14:27
publikacja
2021-07-08 14:27
Dodaj Bankier.pl w Google

Polska Rada Centrów Handlowych przesłała do KE informację o sytuacji centrów handlowych, w której zwróciła uwagę na konieczność wszczęcia postępowania ws. pomocy publicznej - podała w czwartek PRCH. Chodzi o zapisy tzw. ustawy covidowej, która obniża czynsze w galeriach handlowych.

PRCH zwróciła się do KE ws. pomocy publicznej - obniżenia czynszu w galeriach handlowych
PRCH zwróciła się do KE ws. pomocy publicznej - obniżenia czynszu w galeriach handlowych
fot. rawpixel.com / / Pexels

Jak czytamy w czwartkowej informacji Rady, "regulacje wprowadziły odgórnie narzucone i nieproporcjonalne rozwiązania, pogarszające sytuację prawną jednej strony (wynajmujących, czyli właścicieli i zarządców centrów handlowych)". Dodano, że "ustawowa niesprawiedliwość" dot. też najemców. Zagwarantowana została bowiem pomoc tylko tym z nich, którzy prowadzą działalność w galeriach powyżej 2000 m kw.

Jak napisano w informacji, intencją PRCH jest przedstawienie sytuacji "zaistniałej w wyniku wprowadzonego programu pomocowego w ramach Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, oraz zwrócenie uwagi Komisji na konieczność wszczęcia postępowania z urzędu w zakresie udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej".

"PRCH zgłaszała władzom możliwość wystąpienia niedozwolonej pomocy publicznej podczas całego procesu legislacyjnego. Wyczerpawszy wszystkie dostępne sposoby przekonania o swoich racjach, (...) podjęła ostateczną decyzję przedstawienia sytuacji na forum KE" - podkreślono.

Według PRCH program pomocowy "stanowi niedozwoloną pomoc publiczną naruszającą art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej".

Wakacje na giełdzie

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw m.in. obniża czynsze w galeriach handlowych.

W myśl tzw. ustawy covidowej obniżono do 20 proc. wysokość należnych udostępniającemu "świadczeń uprawnionego z tytułu używania powierzchni handlowej na podstawie umowy zawartej przed dniem 14 marca 2020 r. (tj. przed wystąpieniem epidemii wywołującej nadzwyczajną zmianę stosunków w rozumieniu art. 3571 Kodeksu cywilnego), w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, zaś w okresie trzech miesięcy od dnia zniesienia każdego zakazu - do 50 proc. wysokości tych świadczeń".

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Pora na MG HS Hybrid+! Zyskaj rabat aż do 15 000 zł.
Pora na MG HS Hybrid+! Zyskaj rabat aż do 15 000 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki