REKLAMA

POWIEW - wspólny projekt IBM i Uniwersytetu Warszawskiego

2011-05-10 08:00
publikacja
2011-05-10 08:00
Firma IBM wzmacnia Program Obliczeń Wielkich Wyzwań Nauki i Techniki POWIEW. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) oraz IBM ogłosiły dzisiaj, że ICM będzie pierwszym w Polsce ośrodkiem wykorzystującym oraz udostępniającym system IBM Blue Gene/P. System wykorzystywany będzie w obliczeniach prowadzonych w ramach wspomnianego programu.


Celem projektu „POWIEW” jest stworzenie infrastruktury obliczeniowej nowej generacji opartej na najnowocześniejszych technologiach. Zasoby udostępnione w trzech akademickich centrach obliczeń wielkoskalowych pozwolą na prowadzenie symulacji komputerowych o skali złożoności niedostępnej dotąd dla nauki i techniki w Polsce. Głównym partnerem technologicznym ICM w tym projekcie jest IBM.


WIELKIE WYZWANIA i neuroinformatyka

W ramach projektu POWIEW powołane zostały grupy badawcze złożone z naukowców oraz programistów systemów HPC (High Performance Computing).  Podejmą oni wymagające obliczeniowo problemy naukowe określone jako Wielkie Wyzwania, w dziedzinach takich jak m.in: meteorologia, kosmologia, nauki materiałowe, neuroinformatyka.

IBM Blue Gene/P

Technologie IBM Blue Gene/P umożliwiają działanie we wspólnym środowisku obliczeniowym. Architektury systemów dostarczonych przez IBM zostały starannie dobrane do realizacji wybranych projektów wielkoskalowych w celu podwyższenia efektywności obliczeń oraz zapewnienia ich wysokiej skalowalności. Wśród licznych obszarów aplikacyjnych system IBM Blue Gene/P wykorzystywany będzie przy modelowaniu potencjałów elektrycznych w mózgu, co pozwoli na weryfikację stawianych od kilkunastu lat hipotez dotyczących dynamiki przetwarzania informacji czuciowej.

„Technologie IBM znajdują zastosowanie w najważniejszych projektach badawczych na świecie. W wyniku umowy podpisanej z ICM, możemy powiedzieć, że przyczynią się one w znaczący sposób do rozwoju polskich projektów badawczych. Pozwolą nam też współpracować z takimi polskimi instytucjami naukowymi, z którymi praca może napawać jedynie dumą” – powiedział Krzysztof Bulaszewski, członek zarządu, IBM Polska.

  • Superkomputer projektu POWIEW używany będzie w ICM ponadto przy rozwijaniu nowych algorytmów oraz metod obliczeniowych dla architektur następnej generacji, które pojawią się w użyciu przed 2020 r. Będzie to kontynuacja współpracy ICM i IBM, w której budowa nowoczesnych architektur komputerowych i doskonalenie sposobów ich wydajnego wykorzystania stanowi klucz do skutecznego podejmowania największych wyzwań współczesnej nauki i techniki.

"Dzięki ogromnemu postępowi technologii komputerowych realne staje się podejmowanie wyzwań naukowych jeszcze niedawno daleko wykraczających poza granice wyobraźni. Poznanie natury układów o ekstremalnym poziomie złożoności, od skali atomowej do kosmologicznej, zaczyna być możliwe na drodze modelowania obliczeniowego. Rozwój technologii otwiera równocześnie nowe wyzwania wobec twórców algorytmów obliczeniowych, bez czego możliwości sprzętowe byłyby wykorzystywane jedynie w ograniczonym stopniu. To wszystko otwiera nowe wielkie szanse i stawia ambitne wyzwania przed zespołami ICM i naszymi współpracownikami. Możliwość współpracy z IBM, światowym liderem technologii w tej dziedzinie, inspiruje nas dodatkowo do intensywnego zaangażowania w tworzenie nowych rozwiązań i pozyskiwania nowej wiedzy" - powiedział Profesor Marek Niezgódka, Dyrektor ICM.

  • Nabycie nowych systemów ułatwi też polskim naukowcom ICM bliższą współpracę z innymi użytkownikami tych technologii, m.in. Forschungszentrum Jülich, które pracuje na najszybszym w Europie superkomputerze (zbudowanym na architekturze Blue Gene), a także z działem badawczym IBM Research w ramach rozwoju modeli programistycznych na opracowaną obecnie przyszłościową architekturę IBM Blue Gene/Q.

Jan Petersen/IBM

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki