PO chce zmian w programie 500+. 500 zł także na pierwsze dziecko?

PO przygotuje projekt zmian dot. programu Rodzina 500 Plus - zapowiedzieli w czwartek politycy Platformy. Partia chce, by środki przeznaczone na 500 Plus były lepiej i sprawiedliwiej dzielone. Wsparcie miałyby dostać też dzieci urodzone jako pierwsze, a także dzieci z Domów Dziecka.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Liderzy PO - przewodniczący partii Grzegorz Schetyna i b. premier Ewa Kopacz - byli pytani o czwartkowy apel szefa sejmowej komisji finansów publicznych Jacka Sasina (PiS), aby PO przedstawiła jasne stanowisko partii wobec programu 500 Plus. Jego zdaniem, Platforma w tej sprawie wielokrotnie zmienia zdanie, "kluczy" i nie jest szczera w swoich intencjach. "Dochodzą do nas niepokojące informacje, że partia Schetyny w razie wygranej w wyborach zabrałaby Polakom ten program" - mówił Sasin.

Kopacz nazwała słowa Sasina "totalną bzdurą". Podkreśliła, że intencją PO jest, by Program Rodzina 500 Plus był "jak najbardziej racjonalny i odpowiadał intencjom". "Chcemy więc, by tam, gdzie decyzje o posiadaniu dziecka najtrudniej podejmują młodzi ludzie, którzy zaczynają swoją pracę, chcą mieć mieszkanie, żeby to oni byli wspierani, żeby decyzje o - posiadaniu pierwszego dziecka zapadały zdecydowanie wcześniej, a nie w wieku trzydziestu kilku lat" - mówiła b. premier.

Zdaniem Kopacz wsparcie z programu 500 Plus dostałyby też dzieci urodzone jako pierwsze, a także dzieci z Domów Dziecka. "Trzeba więc sobie odpowiedzieć na pytanie, jak te pieniądze racjonalnie kierować, dedykować wszystkim tym, którzy w sposób szczególny potrzebują tego wsparcia ze strony państwa" - przekonywała b. premier.

Zwróciła uwagę na koszty programu Rodzina 500 Plus. Jak mówiła, każdego roku przybywa w Polsce 400 tys. dzieci. "I niech ich się rodzi jak najwięcej, i niech rzeczywiście wsparcie dla rodziny ze strony rządu będzie jak najbardziej racjonalne, mieszczące się oczywiście w granicach możliwości finansowych" - powiedziała.

"Jak ktoś jest bankrutem nie jest w stanie wypłacić nawet 10 złotych. Jeśli doprowadzą tym rozdawnictwem, na wielu obszarach, nie dotyczy to tylko tego programu 500 Plus, do bankructwa, to bankrut nie wypłaci nawet tego, co słuszne" - przekonywała Kopacz.

Według Schetyny, należy się zastanowić, czy nie należałoby powtórzyć wariantu skandynawskiego lub brytyjskiego, gdzie kwota przyznawana na pierwsze dziecko jest najwyższa; a na kolejne odpowiednio niższa.

Program "Rodzina 500 Plus" to kluczowy projekt pierwszego roku rządu Beaty Szydło, który był zapowiadany w kampanii wyborczej i został wskazany przez premier jako priorytet na pierwsze 100 dni rządu.

Program ruszył 1 kwietnia. Dzięki niemu rodziny dostają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a te mniej zamożne - po spełnieniu kryterium dochodowego - również na pierwsze. Na wypłaty w tym roku przeznaczono ponad 17 mld zł, po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu wydano 11,3 mld zł. (PAP)

mkr/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~eeww

A co oni zrobili za 8 lat?? Ani jednemu dziecku nie dali 500 plus a teraz się naciągają

! Odpowiedz
2 2 ~wspanialy

a co y t tymi którzy byli już dziecmi ja np jestem roczniki 1985 i kiedy panstwo mi wyrowna za 18 lat braku 500plus.

! Odpowiedz
1 3 ~wyborca

mogli wprowadzić 500+ na każde dziecko przez całe 8 lat własnych rządów

! Odpowiedz
1 1 ~PIStoTAKIEgorszePO

Patrzcie PO też chce dołożyć swoją cegiełkę do bankructwa kraju, cóż za jakieś 5-6 lat w Polsce zapanuje hiperinflacja albo po prostu nastąpi bankructwo, brawo!

! Odpowiedz
2 4 ~JaN

Brak słów. A co p. Kopacz mówiła niedawno o 500+?, że będzie Grecja o ile pamiętam. Cudo. To kiedy kłamała?

! Odpowiedz
0 3 ~ph

Zawsze klamala. Kopacz juz tak lubi sobie poklamac. Oj tam, o jtam.Tyle je,j co sklamie

! Odpowiedz
0 0 ~mk

Czytaj tekst ze zrozumieniem, a jak nie rozumiesz to się nie wypowiadaj

! Odpowiedz
3 2 ~MS

Kretynami to byli prawnicy którzy nie zauważyli jawnej dyskryminacji pierworodnych. Takie tam państwo (bez)_prawia.

! Odpowiedz
0 3 ~ano

Cytacik dla PO ,, miałeś chamie złoty róg"

! Odpowiedz
1 9 ~Art

PO robi kretynów z siebie czy ze swoich wyborców?

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl