PO chce wyższego dodatku do urlopu wychowawczego przy większej liczbie dzieci

PO chce, żeby dodatek do urlopu wychowawczego był wyższy przy większej liczbie dzieci; na każde kolejne dziecko ma być przyznawane dodatkowe 400 zł - poinformowały w poniedziałek posłanki PO, zapowiadając złożenie projektu ustawy w tej sprawie.

(YAY Foto)

"Do ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech, do Karty Dużej Rodziny, do 500 plus także, dokładamy jeszcze jeden projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych" - poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie posłanka Magdalena Kochan (PO). Zapowiedziała, że Platforma jeszcze w poniedziałek złoży projekt nowych przepisów w Sejmie.

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz (PO) wyjaśniła, że projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje, żeby rodzicom, którzy przebywają na urlopach wychowawczych, a więc rezygnują z zatrudnienia, zwiększyć dodatek z tytułu wychowywania kolejnego dziecka.

"Do tej pory było tak, że matka, czy też ojciec z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym mieli dodatek w wysokości 400 zł" - zaznaczyła posłanka Platformy. Przypomniała, że w 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie w myśl, którego ten dodatek powinien być uzależniony od liczby dzieci.

"My w poprzedniej jeszcze kadencji Sejmu w 2015 r. przygotowaliśmy odpowiedni projekt ustawy. Projekt ten był procedowany, zbieraliśmy opinie z różnych resortów, trafił do komisji i we wrześniu 2015 r. było gotowe sprawozdanie. Niestety nie udało nam się go przeprowadzić w tamtej kadencji Sejmu. Dlatego w tej kadencji kończymy to, co w poprzedniej rozpoczęliśmy" - zaznaczyła Okła-Drewnowicz.

Podkreśliła, że PO zależy na tym, aby dodatek z tytułu wychowywania dziecka, był uzależniony od liczby dzieci. "Jeśli kobieta urodzi dwoje dzieci i ta dwójka dzieci jest pod jej opieką podczas urlopu wychowawczego, to wtedy dodatek nie wynosi 400 zł, tylko wynosi 800 zł - a więc zwiększa się o 400 zł na każde kolejne dziecko" - wyjaśniła posłanka.

W myśl projektu jeśli rodzic na urlopie wychowawczym zajmuje się większą liczbą dzieci, do sumy podstawowej dodatku, czyli 400 zł, dodaje się po 400 zł za każde dziecko.

Posłanka zwróciła uwagę, że dzisiaj rodzice dochodzą swoich praw na drodze sądowej. "My nie chcemy, żeby przez tę drogę sądową musieli przechodzić, ale żeby prawo było jasne i czytelne, żeby nie było różnej interpretacji, tylko żeby ten dodatek był ściśle i konkretnie określony" - przekonywała Okła-Drewnowicz.

Joanna Augustynowska (PO) mówiła, że "przez ostatnie pół roku patrzymy, jak PiS fasadowo pudruje naszą politykę prorodzinną". "Mówi, że dzieci są najważniejsze, mówi, że trzeba pewne rzeczy zmieniać, a właściwie tylko pudruje i nie robi nic, co mogłoby rodzinom pomóc" - oceniła.

Jak dodała, PO chce, żeby świadczenie rodzinne było "pewnego rodzaju rekompensatą za utracone korzyści", wynikające z tego, że rodzice decydują się pójść na urlop wychowawczy.

"Wierzymy w to, że rząd myśląc o przyszłości naszych dzieci, o przyszłości Polski przychylnie popatrzy na ten projekt ustawy i wejdzie on niebawem w życie" - powiedziała Augustynowska.(PAP)

amt/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~phueta

Zamiast dodatków dla dzieci uzależnionych w skomplikowane wyliczenia (ile dzieci, dochodowość etc) może prościej ustalić wynagrodzenie dla rodzica zajmującego się wychowywaniem dzieci tak jakby był zatrudniony. Obecnie wiele matek zajmuje się domem (dzieci) i nie liczy im się ten okres do wyliczenia emerytury.

! Odpowiedz
2 4 ~Antybolszewik

Wyścig pomiędzy PiS a PO trwa. PiS pokazał, że potrafi dwa razy szybciej zadłużać państwo niż PO. PO teraz obiecuje, że zrobi to jeszcze dwa razy szybciej niż PiS.

! Odpowiedz
2 6 ~kika

POooo to nic nie robi tylko szuka jak zaszkodzić PIS .Mieliście władzę to tylko własne ķąta sobie napełnialiście.Hańba!!!!

! Odpowiedz
2 7 ~heeeee

Można to tylko skomentować ,,miałeś chamie złoty róg"

! Odpowiedz
2 10 ~olop

Nagle im się przypomniało ? Jak zwykle pod publiczkę...

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 17 ~Adam

Mieli 8 lat na to a zamiast tego podniesli VAT, wiek emerytalny i składkę rentową. Łatwo jest będąc w opozycji opowiadać bajki co sie zrobi gdy dojdzie sie do władzy lecz potem z realizacja gorzej.

! Odpowiedz
4 22 ~linek

Mają prawo rządać,przecież jak oni byli przy władzy,to rozdawali świadczenia na lewo i prawo.Wszyscy mieli wszystkiego więcej,a prawda jest taka,że nawet zasiłek pogrzebowy zmniejszyli o 60%,bo jak stwierdziła z mównicy sejmowej jedna z posłanek Partii Oszustów "ludzie po śmierci każą sobie marmurowe pomniki stawiać".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.