REKLAMA
Tour de spółki

PLL LOT wznawiają bezpośrednie loty z Krakowa do Chicago

2016-11-21 13:55
publikacja
2016-11-21 13:55

Polskie Linie Lotnicze LOT od lipca przyszłego roku wznowią bezpośrednie połączenie z Krakowa do Chicago. Stolica Małopolski straciła loty do Stanów Zjednoczonych w październiku 2010 r., kiedy po 13 latach z ich utrzymywania zrezygnował narodowy przewoźnik.

PLL LOT wznawiają bezpośrednie loty z Krakowa do Chicago / FORUM

Jak poinformował PLL LOT w poniedziałkowym komunikacie, rejsy pomiędzy Krakowem i Chicago będą wykonywane raz w tygodniu, przez cały rok. Na trasie tej wykorzystywany będzie jeden z dwóch nowych Dreamlinerów, które dołączą do floty przewoźnika w połowie przyszłego roku. Rejsy z Krakowa będą stanowić uzupełnienie codziennych rejsów do Chicago wykonywanych ze stołecznego Okęcia.

Jak podkreślono, połączenie między Krakowem i Chicago, gdzie zamieszkuje największe skupisko amerykańskiej Polonii było długo oczekiwane przez pasażerów z całej Polski południowej. Jego wznowienie stało się możliwe dzięki ciągłej rozbudowie krakowskiego lotniska oraz intensywnemu rozwojowi floty PLL LOT.

Rafał Milczarski, prezes LOT zaznaczył, że bezpośrednie połączenie z Małopolski do Stanów Zjednoczonych uruchomione zostanie przede wszystkim z myślą o tradycyjnym ruchu, którego z Krakowa z roku na rok przybywa.

LOT intensywnie walczy o serca pasażerów, w szczególności o Polonię, która podróżuje LOT-em od zawsze. Chcemy być przewoźnikiem pierwszego wyboru dla wszystkich pasażerów podróżujących między Polską a USA - poinformował prezes.

Polski przewoźnik podkreślił, że decyzja o uruchomieniu połączenia z Krakowa do Chicago została podjęta na podstawie szczegółowych analiz ruchu na tej trasie. Dane za ostatnich kilka lat pokazują wyraźny wzrost liczby pasażerów - znakomita większość z nich wybiera dziś połączenie z przesiadką w Warszawie.

Liczba pasażerów podróżujących między Krakowem a Chicago od 2012 roku rosła średnio o 17 proc. rocznie, a strategia LOT-u wyraźnie mówi, że nie wolno nam zmarnować takiego potencjału - dodał Milczarski zaznaczając, że połączenie to ma w założeniu stać się trwale rentowne.

LOT nie wyklucza kolejnych bezpośrednich połączeń z regionów, o ile spełniać będą określone założenia biznesowe - dodał prezes LOT.

Według prezesa Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice Radosława Włoszka, analizy lotniska wskazują, że zainteresowanie tym połączeniem jest wysokie i ciągle rośnie. Obecnie z Krakowa do Chicago lata z przesiadką w różnych hubach ponad 90 tys. osób rocznie.

Przedstawiciele LOT zaznaczyli, że ogłoszenie połączenia między Krakowem a Chicago jest jednym elementów realizacji strategii rentownego wzrostu, którą polski przewoźnik wdraża od początku 2016 r. W sumie LOT uruchomił 23 nowe połączenia, w tym dwa dalekiego zasięgu - do Tokio i Seulu. W przyszłym roku LOT znacząco zwiększy swoją obecność w Stanach Zjednoczonych. Od kwietnia ruszą połączenia z Warszawy do Newark i Los Angeles. Razem z połączeniem z Krakowa do Chicago w 2017 roku LOT będzie obsługiwał w sumie sześć tras do Ameryki Północnej.

Kraków stracił bezpośrednie połączenia lotnicze z Chicago i Nowym Jorkiem w październiku 2010 r., kiedy po 13 latach z ich utrzymywania zrezygnował polski narodowy przewoźnik. Jak tłumaczono, decyzja została podjęta w oparciu o analizę ekonomiczną. Przeciw tej decyzji protestowały lokalne władze, małopolscy politycy, a także organizacje polonijne i góralskie.

Na wiosnę 2011 pojawiła się zapowiedź reaktywacji połączeń transatlantyckich z Krakowa (Chicago i Toronto) w formule regularnego czarteru, ale ich organizator - kanadyjskie biuro podróży Panorama Travel&Tours utraciło licencję i nie zrealizowało swoich planów.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło rekordową liczbę ponad 4,221 mln podróżnych, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Plany na ten rok zakładają przyjęcie ok. 4,7 mln pasażerów. W tegorocznym zimowym rozkładzie port posiada 65 połączeń lotniczych wykonywanych przez 14 przewoźników. (PAP)

rgr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Graf
LOT zrezygnował z połączenia KRK ORD z uwagi na zbyt krotki pas w KRK uniemożliwiający bezpośredni rejs do ORD i konieczność ladowania w SNN, co czyniło rejs nieopłacalnym. Mam nadzieje ze teraz będzie inaczej z B788 bo w przeciwnym razie znowu będzie to bez zarobku.
~Darek
Wreszcie LOT chce być polską, a nie warszawską linią lotniczą. Z Krakowa nikt nie lata Lotem ale Ryanairem, Lufthansą itd. Po prostu bezpośrednio, szybciej i tzniej na zachód i południu. A Lot kombinował i próbował cofać do Warszawy. To połączenie będzue mieć lepsze obłożenie niż to z Warszawy. Zakład
irkolo
Warszawa jest hubem dla LOTu. Analogicznie Lufthansa ma huby w Monachium i Frankfurcie.
I dalekie loty są realizowane z takich hubów.
~Pielucha
Czy to przygotowania do deportacji?
~celnik
Tak.. Ty będziesz pierwszy.
~bkb2
Brawo LOT .... W ostatnich dniach zadaję sobie pytanie dlaczego opozycja tak bardzo atakuje obecny Rząd wybrany przecież w demokratycznych wyborach....Dlaczego Polacy tak łatwo zapominają jak byli gnębieni przez okres k () muny w PL. Przykro to powiedzieć ale są też inne zagrożenia...Jak choćby skrajnie nacjonalistyczny Brawo LOT .... W ostatnich dniach zadaję sobie pytanie dlaczego opozycja tak bardzo atakuje obecny Rząd wybrany przecież w demokratycznych wyborach....Dlaczego Polacy tak łatwo zapominają jak byli gnębieni przez okres k () muny w PL. Przykro to powiedzieć ale są też inne zagrożenia...Jak choćby skrajnie nacjonalistyczny ksiądz Jacek Międlar czy inny osz () łom szef Młodzieży Wszechpolskiej.... Niestety do tego środowiska wytatuowanych miern () t przykleili się inni hochsztaplerzy tacy jak Isakowicz Zalewski czy choćby Paweł Kukiz.... Rosja zaś bardzo umiejętnie rozgrywa każdą drobna potyczkę w Polsce...Chodzi o rozbicie jedności narodu.... Polacy musimy być czujni....
~as
Czyli będą pomagać kolejnym Polakom emigrować z kraju. Kto na te emerytury zarobi?
~zez
chyba odwrotnie - dużo Polaków żyjących w USA wraca na emeryturę do Polski bo nie stać ich na leczenie w USA. Taki to tam dobrobyt...
~Szejk odpowiada ~zez
Co za różnica czy Cię nie stać, czy też dostaniesz termin za 3 lata...

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki