REKLAMA
BADANIE

PL Group planuje w I poł. '20 rozpocząć buyback; w II poł. chce przejść na główny rynek GPW

2019-12-12 15:16
publikacja
2019-12-12 15:16

PL Group planuje w pierwszej połowie 2020 roku rozpocząć skup akcji własnych, który ma wesprzeć zwiększenie kapitalizacji spółki, tak by mogła ona przejść z New Connect na rynek główny GPW w drugiej połowie przyszłego roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes PL Group Sebastian Albin.

PL Group planuje w I poł. '20 rozpocząć buyback; w II poł. chce przejść na główny rynek GPW
PL Group planuje w I poł. '20 rozpocząć buyback; w II poł. chce przejść na główny rynek GPW
fot. Marcin Smoliński / / Shutterstock

"Skup akcji własnych chcemy rozpocząć jak najszybciej, oczywiście nie zależy to tylko od nas, musimy się liczyć z uwarunkowaniami formalnymi i rynkowymi. Myślę, że realny początek skupu możemy datować na okres pierwszej połowy 2020 r. Buyback ma obejmować do 1 mln akcji własnych, które stanowią do 5 proc. wszystkich akcji spółki. Program skupu potrwa do 2021 r. i będzie realizowany w zakresie od 0,5 zł do 2,5 zł za jedną akcję. Zdecydowaliśmy się na ten ruch, gdyż w naszej ocenie aktualna wycena PL Group znacznie odbiega od jej wartości godziwej i potencjału rozwoju. Wierzę, że inwestorzy to dostrzegą, a przeprowadzony skup wskaże z naszej strony jasny, popytowy sygnał" - powiedział prezes.

"W 2020 r. chcemy przede wszystkim zwiększyć kapitalizację spółki, do poziomu umożliwiającego zmianę notowań na duży parkiet. Chcemy to wesprzeć zapowiedzianym programem skupu akcji. Liczymy, że uda nam się zadebiutować na głównym rynku już w drugiej połowie 2020 roku" - dodał.

Kapitał akcyjny PL Group dzieli się obecnie na 20 mln akcji. Przy aktualnym kursie 0,62 zł za sztukę, kapitalizacja spółki wynosi 12,4 mln zł.

Zgodnie z regulaminem GPW kapitalizacja spółki, która chce się przenieść z New Connect na rynek główny, musi wynieść 48 mln zł.

Prezes, który jest większościowym akcjonariuszem spółki, poinformował, że przejściu na rynek główny towarzyszyć ma emisja akcji.

"Przy okazji zmiany notowań na główny parkiet, ok. drugiej połowy 2020 r., zamierzamy przeprowadzić emisję akcji z prawem poboru. Pozyskane środki planujemy przeznaczyć na rozszerzenie działalności o nowe obszary, związane z nowymi technologiami. Na chwilę obecną jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o wielkości emisji, wciąż nad tym pracujemy" - powiedział.

PL Group zajmuje się m.in zarządzaniem flotami samochodowymi, wynajmem i sprzedażą aut. Zaktualizowana strategia na lata 2017-2020 zakłada dywersyfikację działalności w kierunku technologicznym i nieruchomościowym.

"W 2019 roku zrealizowaliśmy nasz kluczowy cel, w postaci rozpoczęcia procesu przeniesienia biznesu do Elektrowni Powiśle. Jesteśmy w trakcie wykańczania powierzchni, gdzie będziemy prowadzić pierwsze w Polsce biura hybrydowe, a także, wspólnie z Gama Holding, showroom samochodów kolekcjonerskich. Prace wykończeniowe potrwają jeszcze kilka tygodni" - powiedział prezes.

"Strategiczną kwestią było także rozszerzenie działalności grupy o segment nieruchomościowo-biurowy i technologiczny. W przypadku pierwszego nawiązaliśmy współpracę z ekspertami nieruchomości komercyjnych, którzy zajmują się procesem optymalizacji powierzchni biurowej w Elektrowni Powiśle w oparciu o strukturę hybrydową. Z kolei w odniesieniu do obszaru technologicznego, jesteśmy na etapie kończenia zaawansowanych prac nad systemem PLCFM®. Będzie to aplikacja do zarządzania flotami pojazdów zbudowana na platformie Salesforce" - dodał.

W piątek, 6 grudnia NZWA PL Group wyraziło zgodę na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki działającej pod nazwą PL Detailing oraz PLCFM.

"Zamiar wydzielenia odrębnych spółek z o.o. z naszej działalności jest elementem realizacji naszej strategii budowania Grupy opartej o marki własne. Osobne spółki - marki własne PL Group, będą bardziej elastyczne, co umożliwi efektywniejsze realizowanie poszczególnych projektów. W przypadku PL Detailing sp. z o.o. udało nam się pozyskać zewnętrznego inwestora. Oznacza to, że do nowej spółki PL Group wniesie wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a inwestor wniesie wkład pieniężny w wysokości 473 tys. zł, obejmując udziały w wysokości 49 proc." - powiedział.

Dodał, że następstwem umowy będzie podpisanie w najbliższych dniach umowy najmu lokali przy ul. Łopuszańskiej, gdzie planowane jest stworzenie salonu detailingu. Z kolei w przypadku PLCFM do nowej spółki PL Group wniesie także zorganizowaną część, obejmując za to 80 proc. udziałów, pozostałe 20 proc będzie w posiadaniu Albina.

Sebastian Albin posiada obecnie 13.696.000 akcji PL Group, stanowiących 68,5 proc. akcji i głosów na WZA.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki