PKP PLK wypłaciły ok. 4 mln zł należności kolejnym podwykonawcom Astaldi

PKP Polskie Linie Kolejowe wypłaciły w środę ok. 4 mln zł należności dla kolejnych podwykonawców Astaldi, którzy pracowali przy modernizacji - linii: Dęblin - Lublin oraz Leszno - Rawicz - poinformowały w komunikacie PKP PLK.

(Astaldi)

"Ponad 3,1 mln zł trafiło do trzech kolejnych podwykonawców na linii Dęblin - Lublin, natomiast ok. 1 mln zł trafił do dwóch kolejnych podwykonawców na linii Leszno - Rawicz" - napisano.

Jak wskazano, PLK na rzecz podwykonawców Astaldi wypłaciły już ok. 26 mln zł. "Należności zostały wypłacone łącznie 12 podwykonawcom" - podano w komunikacie.

Jak zaznaczono, PLK nie pozostawiły bez wsparcia podwykonawców Astaldi, którzy nie otrzymali należności za wykonaną pracę. "Spółka podjęła nadzwyczajne działania względem regulowania należności dla podwykonawców. Określono najszybszy i zgodny z prawem sposób procedowania dokumentów, który pozwoli podwykonawcom uzyskać należności wynikające ze zobowiązań Astaldi" - czytamy.

Przypomniano, że 8 października PLK wypłaciły ok. 5 mln zł trzem kolejnym podwykonawcom firmy Astaldi na linii Dęblin - Lublin; 4 października 14 mln zł otrzymało pięć firm; 2 października były wypłaty dla podwykonawców w Lesznie, a 5 października zapłacono 0,5 mln zł podwykonawcom na linii poznańskiej.

Astaldi pod koniec września przysłała do PKP PLK informację, że umowy dotyczące modernizacji linii Dęblin - Lublin oraz linii Poznań - Leszno wygasły. Resort infrastruktury wezwał włoską firmę do wznowienia prac, ale wykonawca nie powrócił na place budów. Dlatego PKP PLK 2 października wezwały Astaldi wraz z konsorcjantami, do podjęcia prac na kontraktach, tj. linii kolejowej nr 7 na odcinku Dęblin - Lublin oraz linii Poznań Wrocław. W związku z tym, że włoska firma nie podjęła prac na obu liniach, PLK 5 października złożyły oświadczenia o odstąpieniu od obu umów z winy konsorcjantów.

"PKP Polskie Linie Kolejowe analizują najskuteczniejsze warunki do szybkiej kontynuacji prac objętych powyżej opisanymi kontraktami" - zaznaczono.

Firma Astaldi od czerwca nie płaci podwykonawcom, a zaległości sięgają blisko 40 mln zł. Astaldi jest zaangażowane w Polsce także w budowę dróg oraz warszawskiego metra (jest samodzielnym wykonawcą rozbudowy II linii metra na Pradze-Północ i Targówku o stacje Szwedzka, Targówek i Trocka) (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.