PKP PLK wypłaciły ok. 4 mln zł należności kolejnym podwykonawcom Astaldi

PKP Polskie Linie Kolejowe wypłaciły w środę ok. 4 mln zł należności dla kolejnych podwykonawców Astaldi, którzy pracowali przy modernizacji - linii: Dęblin - Lublin oraz Leszno - Rawicz - poinformowały w komunikacie PKP PLK.

(Astaldi)

"Ponad 3,1 mln zł trafiło do trzech kolejnych podwykonawców na linii Dęblin - Lublin, natomiast ok. 1 mln zł trafił do dwóch kolejnych podwykonawców na linii Leszno - Rawicz" - napisano.

Jak wskazano, PLK na rzecz podwykonawców Astaldi wypłaciły już ok. 26 mln zł. "Należności zostały wypłacone łącznie 12 podwykonawcom" - podano w komunikacie.

Jak zaznaczono, PLK nie pozostawiły bez wsparcia podwykonawców Astaldi, którzy nie otrzymali należności za wykonaną pracę. "Spółka podjęła nadzwyczajne działania względem regulowania należności dla podwykonawców. Określono najszybszy i zgodny z prawem sposób procedowania dokumentów, który pozwoli podwykonawcom uzyskać należności wynikające ze zobowiązań Astaldi" - czytamy.

Przypomniano, że 8 października PLK wypłaciły ok. 5 mln zł trzem kolejnym podwykonawcom firmy Astaldi na linii Dęblin - Lublin; 4 października 14 mln zł otrzymało pięć firm; 2 października były wypłaty dla podwykonawców w Lesznie, a 5 października zapłacono 0,5 mln zł podwykonawcom na linii poznańskiej.

Astaldi pod koniec września przysłała do PKP PLK informację, że umowy dotyczące modernizacji linii Dęblin - Lublin oraz linii Poznań - Leszno wygasły. Resort infrastruktury wezwał włoską firmę do wznowienia prac, ale wykonawca nie powrócił na place budów. Dlatego PKP PLK 2 października wezwały Astaldi wraz z konsorcjantami, do podjęcia prac na kontraktach, tj. linii kolejowej nr 7 na odcinku Dęblin - Lublin oraz linii Poznań Wrocław. W związku z tym, że włoska firma nie podjęła prac na obu liniach, PLK 5 października złożyły oświadczenia o odstąpieniu od obu umów z winy konsorcjantów.

"PKP Polskie Linie Kolejowe analizują najskuteczniejsze warunki do szybkiej kontynuacji prac objętych powyżej opisanymi kontraktami" - zaznaczono.

Firma Astaldi od czerwca nie płaci podwykonawcom, a zaległości sięgają blisko 40 mln zł. Astaldi jest zaangażowane w Polsce także w budowę dróg oraz warszawskiego metra (jest samodzielnym wykonawcą rozbudowy II linii metra na Pradze-Północ i Targówku o stacje Szwedzka, Targówek i Trocka) (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.