PKP PLK wypłaciły ok. 4 mln zł należności kolejnym podwykonawcom Astaldi

2018-10-10 19:52
publikacja
2018-10-10 19:52

PKP Polskie Linie Kolejowe wypłaciły w środę ok. 4 mln zł należności dla kolejnych podwykonawców Astaldi, którzy pracowali przy modernizacji - linii: Dęblin - Lublin oraz Leszno - Rawicz - poinformowały w komunikacie PKP PLK.

/ Astaldi

"Ponad 3,1 mln zł trafiło do trzech kolejnych podwykonawców na linii Dęblin - Lublin, natomiast ok. 1 mln zł trafił do dwóch kolejnych podwykonawców na linii Leszno - Rawicz" - napisano.

Jak wskazano, PLK na rzecz podwykonawców Astaldi wypłaciły już ok. 26 mln zł. "Należności zostały wypłacone łącznie 12 podwykonawcom" - podano w komunikacie.

Jak zaznaczono, PLK nie pozostawiły bez wsparcia podwykonawców Astaldi, którzy nie otrzymali należności za wykonaną pracę. "Spółka podjęła nadzwyczajne działania względem regulowania należności dla podwykonawców. Określono najszybszy i zgodny z prawem sposób procedowania dokumentów, który pozwoli podwykonawcom uzyskać należności wynikające ze zobowiązań Astaldi" - czytamy.

Przypomniano, że 8 października PLK wypłaciły ok. 5 mln zł trzem kolejnym podwykonawcom firmy Astaldi na linii Dęblin - Lublin; 4 października 14 mln zł otrzymało pięć firm; 2 października były wypłaty dla podwykonawców w Lesznie, a 5 października zapłacono 0,5 mln zł podwykonawcom na linii poznańskiej.

Astaldi pod koniec września przysłała do PKP PLK informację, że umowy dotyczące modernizacji linii Dęblin - Lublin oraz linii Poznań - Leszno wygasły. Resort infrastruktury wezwał włoską firmę do wznowienia prac, ale wykonawca nie powrócił na place budów. Dlatego PKP PLK 2 października wezwały Astaldi wraz z konsorcjantami, do podjęcia prac na kontraktach, tj. linii kolejowej nr 7 na odcinku Dęblin - Lublin oraz linii Poznań Wrocław. W związku z tym, że włoska firma nie podjęła prac na obu liniach, PLK 5 października złożyły oświadczenia o odstąpieniu od obu umów z winy konsorcjantów.

"PKP Polskie Linie Kolejowe analizują najskuteczniejsze warunki do szybkiej kontynuacji prac objętych powyżej opisanymi kontraktami" - zaznaczono.

Firma Astaldi od czerwca nie płaci podwykonawcom, a zaległości sięgają blisko 40 mln zł. Astaldi jest zaangażowane w Polsce także w budowę dróg oraz warszawskiego metra (jest samodzielnym wykonawcą rozbudowy II linii metra na Pradze-Północ i Targówku o stacje Szwedzka, Targówek i Trocka) (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki