REKLAMA
SPRAWDŹ

PKO BP szykuje "zabójcę kart kredytowych"

Wojciech Boczoń2022-05-19 12:02analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-19 12:02

Podczas konferencji wynikowej bank PKO BP poinformował, że zamierza wprowadzić do oferty płatności odroczone. Testy rozwiązania już ruszyły, a dla klientów nowa usługa będzie dostępna jesienią 2022 r.

PKO BP szykuje "zabójcę kart kredytowych"
PKO BP szykuje "zabójcę kart kredytowych"

Z deklaracji PKO BP wynika, że w pierwszej kolejności udostępnione zostanie odraczanie płatności na 30 dni, a docelowo będzie można również rozkładać transakcję na raty. Jest to więc model podobny do działających już na naszym rynku płatności BNPL (ang. buy now, pay later). Usługę taką oferują różne fintechy, m.in. Allegro Pay, Twisto czy PayPo. Od niedawna na naszym rynku działa też Klarna. Do tej pory płatności BNPL nie oferował jednak żaden rodzimy bank.

Płatności odroczone pozwalają przesunąć spłatę za zakupy o 30 dni. W tym czasie należy uregulować należność i nie ponosi się z tego tytułu żadnych kosztów. Można więc w tym czasie obejrzeć towar, przymierzyć i ewentualnie go odesłać bez angażowania własnych środków. Natomiast jeśli nam pasuje – zostawić i dokonać spłaty. Kilka firm proponuje też rozłożenie transakcji na raty i umożliwia spłatę w ciągu kilku miesięcy. Wówczas taka operacja wiąże się już z dodatkowymi kosztami.

Reklama

Płatności odroczone to trend, który zawitał nad Wisłę kilka lat temu. Do tej pory specjalizowały się w nim fintechy, a za jednego z pionierów uważa się firmę Twisto. Niedawno mówiło się też, że do wdrożenia usługi szykował się Polski Standard Płatności, operator Blika. Do tej pory jednak nic z tego nie wyszło.

Płatności odroczone cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Pojawiają się nawet opinie, że usługa ta wykańcza powoli karty kredytowe. Z kart korzysta coraz mniej osób – według ostatnich dostępnych danych na rynku działa około 5 mln kredytówek. W szczytowym okresie było ich 11 mln. Korzystanie z płatności odroczonych jest bowiem łatwiejsze – zakupy można zrobić w zasadzie od ręki, bez konieczności czekania na plastik z banku.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Trzeba jednak pamiętać, że płatności odroczone to forma kredytu. Zanim dany podmiot przyzna nam finansowanie, dokładnie przebada naszą zdolność kredytową. Z pożyczonych pieniędzy trzeba też będzie się rozliczyć – oddać bez kosztów w ciągu 30 dni, lub rozłożyć na raty i spłacać odsetki.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
karolina7889
Płatności odroczone są bardzo wygodne. Czasem z nich korzystam, mam kartę Twisto i tak jest taka fajna i przejrzysta aplikacja. Jestem bardzo zadowolona z korzystania i już poleciłam koleżance i też jet zadowolona
pozhoga
Zabójcą kart kredytowych to są pierdyliony wykreowanego pieniądza fiducjarnego...
szprotkafinansjery
Hipoteki chyba faktycznie się kończą, trzeba przejść na konsumpcyjne, zwłaszcza, że masło coraz droższe. Wasze ulice, nasze maselnice. Szalom!
samsza
Pójdziesz z telefonem, jesteś monitorowany gdzie jesteś, pójdziesz z kartą, bez telefonu...
jest problem... dokąd ty właściwie chodzisz... my nie wiemy!
tb2
Brawo!
W dalszym ciągu uczmy społeczeństwo, że nie warto mieć pieniędzy na to, co chce się kupić.
Kto by się martwił tym, że za miesiąc trzeba będzie oddać...
szprotkafinansjery
Ciekawe czy można rolować płatności odroczone kolejnymi płatnościami odroczonymi :P
pozhoga odpowiada szprotkafinansjery
Tak, można: to się nazywa ,,płatności oddwuletnione". Potem idą ,,odtrzyletnione" i tak dalej...
incitatus
Nie do końca. Uczmy społeczeństwa umiejętnego korzystania z dostępnych możliwości finansowych. Karta kredytowa to nic innego jak nieoprocentowany kredyt handlowy, jeżeli jest spłacana o czasie. A jeżeli ktoś jest jeszcze ogarnięty jest w stanie zrobić na niej arbitraż przy odrobinie szczęścia. Na własnym przykładzie: kupiłem niedawno Nie do końca. Uczmy społeczeństwa umiejętnego korzystania z dostępnych możliwości finansowych. Karta kredytowa to nic innego jak nieoprocentowany kredyt handlowy, jeżeli jest spłacana o czasie. A jeżeli ktoś jest jeszcze ogarnięty jest w stanie zrobić na niej arbitraż przy odrobinie szczęścia. Na własnym przykładzie: kupiłem niedawno szkolenie za firmowe pieniądze za 10k. Zapłaciłem prywatną kartą kredytową. Rozliczenie karty pod koniec czerwca a zwrot od firmy kosztu kursu jakiś tydzień temu. Otrzymane 10k wylądowało od razu na giełdzie pod zakup spółki dywidendowej ze stopą dywidendy 6%. Następnie dług z karty rozbijam na płatność w 10 ratach, gdzie prowizja wyniesie 5%.Można?
wtomek123 odpowiada incitatus
"pod zakup spółki dywidendowej ze stopą dywidendy 6%" co z tego masz po odcięciu wartości dywidendy od kursu?. Kolejny trik by łapać w sidła zapominalskich. Na tym to wszystko polega.
staszekeysmont odpowiada wtomek123
To nie zapominaj.

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki