PKO BP przejmuje Nordea Bank Polska

PKO BP kupi od Nordea Bank AB 99,21 proc. akcji Nordea Bank Polska, 100 proc. akcji Nordea Polska TUnŻ i Nordea Finance Polska za ok. 2,83 mld zł. Minister skarbu ocenia, że transakcja jest spójna z koncepcją MSP, które "wspiera budowę narodowych czempionów".

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński w komunikacie przesłanym PAP w środę późnym wieczorem ocenił, że przejęcie Nordea Bank Polska przez PKO BP to przykład "modelowej i opartej o przemyślaną strategię akwizycji spółki z udziałem Skarbu Państwa".

OPIS
Źródło: PKO BP

"Postawienie na organiczny rozwój i wzrost wartości spółki w oparciu o polski rynek to oczekiwany przez MSP kierunek. Transakcja jest spójna z koncepcją resortu skarbu, który wspiera budowę narodowych czempionów" - poinformował minister.

Karpiński jest przekonany, że "w nieodległej przyszłości firmy te staną się liczącymi się graczami na środkowoeuropejskim rynku".

Natomiast cytowany w komunikacie prasowym prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło poinformował, że "(...) transakcja pozwoli nam wzmocnić pozycję rynkową, w szczególności w segmencie klientów zamożnych oraz bankowości korporacyjnej. Jej skutkiem będzie również uzupełnienie dotychczasowej sieci dystrybucji o wysokiej jakości placówki w największych miastach Polski, rozwój produktów bancassurance oraz leasingowych i faktoringowych. Wierzę, że wykorzystując potencjał obu instytucji razem możemy tworzyć silną markę na europejskim rynku usług finansowych".

W tych bankach zapłacisz więcej za konto» W tych bankach zapłacisz więcej za konto

55 mln 61 tys. 403 akcje spółki Nordea Bank Polska, stanowiące 99,21 proc. kapitału zakładowego spółki, zostaną nabyte w drodze publicznego wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji, wraz z portfelem wierzytelności wobec klientów korporacyjnych Nordea Bank AB o wartości nominalnej wynoszącej 3,6 mln zł według stanu na dzień 31 grudnia 2012 r.

"Zamiarem PKO Banku Polskiego jest dokonanie po zamknięciu transakcji wykupu pozostałych akcjonariuszy mniejszościowych Nordea Bank Polska w celu nabycia pozostałych akcji Nordea Bank Polska i podjęcie niezbędnych działań celem zniesienia dematerializacji oraz wycofania akcji Nordea Bank Polska z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie oraz dokonanie połączenia Nordea Bank Polska z PKO Bankiem Polskim przez przeniesienie całego majątku Nordea Bank Polska na PKO Bank Polski" - czytamy w komunikacie.

Nordea Bank Polska zaoferuje PKO BP w dniu zamknięcia transakcji warranty subskrypcyjne, uprawniające do objęcia akcji nowej emisji po cenie emisyjnej, odpowiadającej cenie oferowanej w publicznym wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż akcji Nordea Bank Polska.

"Objęcie przez PKO Bank Polski nowych akcji ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu adekwatności kapitałowej tego banku w związku z transakcją" - podano.

nordea
Źródło: PAP/EPA JESSICA GOW

Jednym z elementów transakcji jest zagwarantowanie przez Nordea Bank AB finansowania przez 7 lat portfela kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych o wartości 15,2 mld zł. Nordea Bank AB będzie także pokrywać przez 4 lata 50 proc. kosztu ryzyka z tytułu strat na tym portfelu, przekraczających poziom 40 punktów bazowych w ujęciu rocznym.

"Część zabezpieczonych hipotecznie aktywów przejmowanego podmiotu zostanie w dalszej kolejności przeniesiona do tworzonego banku hipotecznego, co pozwoli rozwijać w Polsce sektor bankowości specjalistycznej w sposób zgodny z trendami regulacyjnymi, w tym wymogami Bazylei III" - podano.


Już w kwietniu 2013 r. pisaliśmy: Nordea Bank na sprzedaż. Czy kupi go PKO BP?

Ustalona w umowie cena z tytułu nabycia akcji Nordea Bank Polska wynosi 2,642 mld zł. Ustalona cena będzie podlegać korekcie w związku z wynikami finansowymi Nordea Bank Polska. Cena z tytułu nabycia akcji Nordea Polska TUnŻ wynosi 180 mln zł i będzie podlegać korekcie w związku z wynikami finansowymi Nordea Polska TUnŻ. Cena z tytułu nabycia akcji Nordea Finance Polska wynosi 8 mln zł i nie będzie podlegała korekcie.

PKO Bank Polski sfinansuje transakcję z posiadanych kapitałów własnych oraz zatrzymanych zysków.

Transakcja wymaga m.in. zgody prezesa UOKiK, ukraińskiego Urzędu Antymonopolowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

W komunikacie podano, że akwizycja powinna zostać sfinalizowana na przełomie 2013 i 2014 r. Do fuzji prawnej PKO powinno dojść do 7 miesięcy po zamknięciu transakcji. Zmiana marki nastąpi natomiast nie później niż w ciągu pół roku od rozliczenia transakcji. (PAP)

Komentuje dr Michał Kisiel, analityk obszaru Finanse osobiste Bankier.pl
Michał Kisiel

Po co bankowi PKO BP niewielka Nordea?

Przejęcie banku Nordea przez PKO BP to ważne wydarzenie na polskim rynku bankowym. Pozwoli ono umocnić przewagę PKO BP w stosunku do pozostałych graczy z czołówki bankowego rynku. Bank zyskuje dostęp przede wszystkim do bazy klientów zamożniejszych, którą obsługiwała do tej pory Nordea, a także kupuje gotowy portfel kredytów hipotecznych, w tym części kredytów walutowych. PKO BP wchodzi w ten sposób na rynek bancassurance, czyli połączenia usług ubezpieczeniowych z bankowymi. Z punktu widzenia klientów, którzy do tej pory spłacali kredyty w banku Nordea, zmiany nie będą istotne. Zmieni się przede wszystkim podmiot, który jest kredytodawcą, natomiast warunku umów pozostaną bez zmian.

Komentuje Michał Kryński, Bankier.pl

Prezes Jagiełło na zakupach

PKO Bank Polski przejmie Nordea Bank Polska, Nordea Finance Polska, Nordea Polska TUnŻ oraz portfel kredytów korporacyjnych największych krajowych firm obsługiwanych bezpośrednio przez skandynawską grupę, za łączną kwotę 2 830 mln zł. Zawarta w środę 12 czerwca umowa to porcja zamożnych klientów i krok ku bancassurance - ale i spory portfel kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych. Na to Zbigniew Jagiełło ma jednak sposób. Więcej...

aop/ jow/ asa/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Realista

Szczerze mówiąc to żadna niespodzianka. żaden bank nie jes idealny, ale pko jako przejmujący to dla nordei wcale dobre wyjście – duży, stabilny… w koncu po to kupili za tyle kasy bank z klientami, żeby ich przy sobie zatrzymać, więc chyba ludzie jakoś specjalnie na tym nie stracą

! Odpowiedz
1 0 ~Marek

jak zagranica przejmuje nasze firmy to płacz i zgrzytanie zębów koleżeństwa – jak odwrotnie, to też się nie podoba. Dlaczego tak nie lubimy sukcesów? Ech, byle tylko sąsiad miał gorzej niż my, prawda..?

! Odpowiedz
1 1 ~bartek

Ci co mają ror, lokaty to sobie pojdą gdzies indziej, a ci co mają kredyty zostaną i bendą płacić więcej. PKO BP (w 31% należy do Skarbu Państwa) to najgorszy bank w Polsce (bardzo wysokie opłat, kiepska obsługa, ogromne koszty utrzymania placówek, nieprzemyślane wydatki na reklamę w TV oraz przejęcie banku na ukrainie do którego trzeba dopłacać). Im szybciej PKO upadnie tym lepiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~mariola

Słuchajcie, ale to już nie jest taki sam bank co kiedyś, zobaczcie na ich ostatnią usługę płatności mobilnych, zdecydowanie poszli do przodu :)

! Odpowiedz
2 0 ~Martikk

Z opłatami to akurat się nie zgodzę. Stawki ma takie same jak chociażby ing bank śląski który za kartę miesięcznie bierze sobie 7 zł, a pkobp 6.90 rewelacji tutaj nie ma. Nie sądzę, aby ktoś kto ma już konto w nordea (pkobp) szukał czegoś innego bo wszędzie opłaty są takie same, tylko inaczej ułożony jest cennik opłat. Nie wiem, czy sensem jest szukanie czegoś lepszego co lepszym wcale nie będzie..no może inteligo gdzie jest 4 złote za kartę (5 zł za sms) i tylko tyle nic więcej, szkoda że inteligo zrezygnowało z usługi "bankomaty bez granic"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Polska_mieszkam_tutu

dochodzę do wniosku - przepraszam - utwierdzam się w przekonaniu że 90% autorów to pieniacze/trole/debile. Połowa myli to kto kogo kupuje, zaskoczonym przypominam że o planach kupna Nordea przez PKO BP bankier.pl trąbił chyba już z pół roku temu. Ponadto wszyscy już wiedzą że wzrosną raty kredytów a fakt że ukraiński urząd monitoruje poczynania dwóch banków zaangażowanych finansowo w Europie to zapewne robota banderowców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Tomm

No to teraz wszystko jasne po co Nordea stworzyła konto Ulubione zero jakichkolwiek opłat tylko po to żeby nachwytać ludzi tuz przed sprzedażą.

! Odpowiedz
0 1 karolprzybysz

"...ukraińskiego Urzędu Antymonopolowego" - a co ma do tego Ukraina, jakby ktoś mi to wytłumaczył to będę wdzięczny

! Odpowiedz
1 1 ~ja

Też mnie to zaciekawiło, proszę o odpowiedź kogoś kto może to wytłumaczyć.

! Odpowiedz
0 1 ~henry odpowiada ~ja

pewnie dlatego:

http://www.pkobp.pl/grupa-pko-banku-polskiego/spolki-w-grupie-pko/kredobank-sa/

! Odpowiedz