PKN Orlen sprowadzi saudyjską ropę, a dostawcy sprzeda olej opałowy z Orlen Lietuva

2019-03-22 12:54
publikacja
2019-03-22 12:54

PKN Orlen zawarł umowę z Saudi Aramco Products Trading Company, spółką saudyjskiego koncernu Saudi Aramco, dzięki której może sprowadzić do ok. 800 tys. ton ropy w ciągu 6 miesięcy. Saudyjska spółka, na mocy odrębnej umowy, zakupi ciężki olej opałowy z Orlen Lietuva.

/ fot. Wojciech Kryński / FORUM

Informując w piątek o nowej umowie na dostawy saudyjskiego surowca PKN Orlen podkreślił, iż jest to "ważny krok gwarantujący stabilność dostaw do europejskich rafinerii koncernu". Wspominając z kolei o umowie na kupno przez saudyjską spółkę paliwa produkowanego w Orlen Lietuva, PKN Orlen zaznaczył, że "poprzez litewską spółkę z Grupy Orlen wzmacnia strategiczną współpracę z Saudi Aramco, także w zakresie handlu ciężkim olejem opałowym".

"Maksymalnie ok. 800 tys. ton ropy saudyjskiej w ciągu sześciu miesięcy może sprowadzić PKN ORLEN na mocy umowy podpisanej z Saudi Aramco Products Trading Company - spółką córką saudyjskiego producenta (...) Na mocy odrębnej umowy handlowej, dostawca z Arabii Saudyjskiej zobowiązał się także do zakupu ciężkiego oleju opałowego produkowanego przez Orlen Lietuva" - podał PKN Orlen.

"Umowy ze spółką córką Saudi Aramco to nowa forma współpracy dwustronnej polegającej na dostawie surowca i odbiorze gotowych produktów. Testujemy różne możliwości zaopatrzenia, a przy okazji budujemy strategiczne partnerstwo z dostawcą z Arabii Saudyjskiej" - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie PKN Orlen. Dodał, iż takie działania "wynikają przede wszystkim z globalnych uwarunkowań, w tym ze zwiększonego popytu na gotowe produkty naftowe, m.in. diesla".

"Umacniając relacje w rejonie Zatoki Perskiej realnie przyczyniamy się więc do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski" ocenił prezes PKN Orlen. Zwrócił przy tym uwagę, że "na bazie budowanych relacji handlowych" udało się koncernowi "wypracować mechanizm, który zagwarantuje Orlen Lietuva sprzedaż ciężkiego oleju opałowego w przededniu wejścia nowych globalnych regulacji dla paliw bunkrowych". "W ten sposób wzmacniamy pozycję naszej litewskiej rafinerii w regionie" oświadczył Obajtek.

PKN Orlen wyjaśnił, iż w ramach umowy podpisanej z Saudi Aramco Products Trading Company, "będzie mógł sprowadzić sześć ładunków ropy saudyjskiej od maja do października br.". "Finalny wolumen dostarczanego surowca będzie każdorazowo elastycznie ustalany z producentem, w zależności od bieżących potrzeb koncernu" - zapowiedział koncern. Według niego, "wynegocjowana elastyczność handlowa" umożliwi skierowanie dostaw saudyjskiego surowca zarówno do Naftoportu w Gdańsku lub do terminalu w litewskiej Butyndze.

"Z kolei w ramach terminowej umowy handlowej, PKN Orlen zagwarantował odbiór całości, czyli do 160 tys. ton miesięcznie ciężkiego oleju opałowego z rafinerii w Możejkach, przeznaczonego do sprzedaży morskiej" - podał koncern. W ten sposób, jak podkreślił, "zabezpieczono fizyczną sprzedaż produktu w początkowym okresie perturbacji rynkowych związanych z wejściem w życie od 1 stycznia 2020 r. nowych globalnych regulacji dla paliw bunkrowych, ograniczających zawartość siarki - IMO 2020". "Ich wprowadzenie ma bowiem wpływ na popyt na ciężki olej opałowy sprzedawany przez litewską spółkę Grupy Orlen" - dodał koncern.

PKN Orlen poinformował, że w ramach realizowanej dywersyfikacji dostaw ok. 30 proc. ropy przerabianej obecnie w Grupie Orlen pochodzi z kierunków alternatywnych". "Koncern wzmacnia m.in. zakupy z Zatoki Perskiej, m.in. poprzez długoterminowe relacje z Saudi Aramco" - zaznaczył PKN Orlen.

Koncern przypomniał, że w kwietniu 2018 r. podpisał z Saudi Aramco aneks do umowy, który zwiększył dostarczany wolumen ropy saudyjskiej do 300 tys. ton surowca miesięcznie. "PKN Orlen pozytywnie ocenia potencjał dostaw z Zatoki Perskiej i pozostaje otwarty na współpracę z producentami z tego regionu, czego najlepszym przykładem jest obecna umowa na sześć dostaw spot" - oświadczyła spółka.

Saudi Aramco to światowy lider w wydobyciu i jeden z największych globalnych eksporterów ropy naftowej. Zarządza on zasobami surowca na poziomie 260,8 mld baryłek, a dzienna produkcja wynosi tam 10,2 mln baryłek. Główna siedziba Saudi Aramco znajduje się w Dhahranie; koncern zatrudnia ponad 65 tys. pracowników z całego świata.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie. Jego grupa kapitałowa zarządza w sumie sześcioma rafineriami o łącznych mocach przerobowych ropy naftowej wynoszących 35,2 mln ton w ciągu roku. Są to rafinerie w Płocku, Trzebini i Jedliczu na terenie Polski, a także w Czechach - w Litvinowie i Kralupach oraz w Możejkach na Litwie, gdzie działa spółka Orlen Lietuva - to jedyna rafineria w krajach bałtyckich.

Jak informował wcześniej płocki koncern, jest on przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata. (PAP)

mb/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki