REKLAMA

PKN Orlen przejmuje Ruch i zapowiada nowe formaty gastronomiczno-sklepowe i usługi kurierskie

2020-11-24 15:45
publikacja
2020-11-24 15:45
FORUM

PKN Orlen przejmuje kontrolę nad spółką Ruch, obejmując 65 proc. jej akcji - podał koncern w komunikacie prasowym. Orlen chce m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe.

"Otwieramy kolejny rozdział w historii spółki Ruch, obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Dzięki przejęciu kontroli możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom. Na bazie spółki Ruch chcemy m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe. Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów Ruch i Grupy Orlen znacząco wzbogacimy naszą ofertę" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Przejęcie kontroli nad spółką to efekt decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy Ruchu o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki, co wiąże się z emisją nowych akcji.

Pozostałymi akcjonariuszami Ruchu będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

Jak podano, koncern chce rozwijać obszar detaliczny oparty o lokalizacje poza stacjami paliw i kompleksowe usługi dla klientów.

"Segment detaliczny w Polsce ma olbrzymi potencjał. Widać to na przykładzie wyników PKN Orlen – tylko w trzecim kwartale br. ten obszar wypracował rekordowy zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł. Jednocześnie plany rozwoju biznesu detalicznego wpisują się w trendy w Europie Środkowo-Wschodniej" - napisano.

PKN Orlen złożył spółce Ruch warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki 11 kwietnia 2019 r. Decyzję poprzedziło badanie due dilligence spółki i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych.

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
itso_chram_panszczyzna
nie powiem nic nowego korporacje nie powinny się zajmować zabieraniem miejsca pracy dla małego i średniego biznesu a to właśnie robią te przejecie to nic innego jak akt agresji w kierunku drobnych biznesów lub początkujących. ta firma powinna upaść.
itso_chram_panszczyzna
''Prezesowi UOKiK przysługuje także prawo kontroli koncentracji, w celu niedopuszczenia do sytuacji, w której w wyniku łączenia się przedsiębiorców powstanie podmiot dominujący na rynku.''

źródło: https://www.uokik.gov.pl/kompetencje_prezesa_uokik.php#faq3468

nie wiem czy to nadal aktualne
''Prezesowi UOKiK przysługuje także prawo kontroli koncentracji, w celu niedopuszczenia do sytuacji, w której w wyniku łączenia się przedsiębiorców powstanie podmiot dominujący na rynku.''

źródło: https://www.uokik.gov.pl/kompetencje_prezesa_uokik.php#faq3468

nie wiem czy to nadal aktualne bo się wydaje ze ta organizacja dryfuje bez celu

''-->W celu zapewnienia rozwoju konkurencji,<-- ochrony podmiotów gospodarczych narażonych na stosowanie praktyk monopolistycznych oraz ochrony interesów konsumentów, ''

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Urz%C4%85d_Ochrony_Konkurencji_i_Konsument%C3%B3w
jes
A może choć raz szczerze. Strategii nie ma, strata pewna a kupujemy tylko z nakazu partyjnego aby miał kto rozwozić prasę "prawicowo"-narodowo-kościelną, której nikt żywcem nie chce kupić.
glowny_analityk_bankier_pl
Kurierka to dobry kierunek pod warunkiem że zrobi to ktoś kto ma pojęcie.Poczty raczej nikt nie uratuje bo musiałby wgrać nowy firmware do komunistycznych rozumków które tam pracują.Tego nie da się zreformować to można tylko wziąć młota i rozpi... albo niech opada pod własnym ciężarem. Absurdalna firma do tego stopnia Kurierka to dobry kierunek pod warunkiem że zrobi to ktoś kto ma pojęcie.Poczty raczej nikt nie uratuje bo musiałby wgrać nowy firmware do komunistycznych rozumków które tam pracują.Tego nie da się zreformować to można tylko wziąć młota i rozpi... albo niech opada pod własnym ciężarem. Absurdalna firma do tego stopnia że zamknęła ludziom możliwość nadawania paczek w punktach z powodu większego ruchu przed świętami.Dla przykładu wysyłałem rocznie ponad tysiąc paczek w jednym punkcie a teraz muszę zrezygnować z usługi pseudo firmy bo zablokowała możliwość.Jak odblokują to niech się nie zdziwią...
W sumie to w tej materii nie została już żadna polska firma(poczty nie liczę) Więc jakby to orlen z sensem zrobił, na pewno by zyskał.
itso_chram_panszczyzna
nic takiego sensownego nie będzie miało miejsca
siema123
Kioski ruchu będą benzynę w butelkach sprzedawać ? Podobno wirusy nie nie lubią ciepła.
meryt
Nie możesz kupić butelki z benzyną na stacji? :)

"Orlen chce m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe"
dlaczego_nie odpowiada meryt
Tak tak.... będą bary mleczne jak w misiu. A towar będzie dostarczała spółka która to dziś nie oddała kasy za respiratory widmo
meryt odpowiada dlaczego_nie
"...człowiek PO zostawał szefem miejskiej spółki, ale musiał wypłacić premię do kieszeni kilku ludzi z partii, którzy odsyłali jeszcze z tego procent na kampanię wyborczą i samych posłów."

"Janusz Palikot po opuszczeniu Platformy Obywatelskiej zaczął ujawniać mechanizm działania tej partii,
"...człowiek PO zostawał szefem miejskiej spółki, ale musiał wypłacić premię do kieszeni kilku ludzi z partii, którzy odsyłali jeszcze z tego procent na kampanię wyborczą i samych posłów."

"Janusz Palikot po opuszczeniu Platformy Obywatelskiej zaczął ujawniać mechanizm działania tej partii, który polegał na umieszczaniu swoich ludzi gdzie tylko się da. Oceniał, że 90% posłów PO znalazło się w parlamencie dla pieniędzy. Liderzy stworzyli osobny mechanizm zdobywania pieniędzy, który polegał na tym, że..."
ekonometrysta
Firma paliwowa chce rozwijać sprzedaż detaliczną w kioskach Ruchu a ze sprzedaży detalicznej gazu płynnego do ogrzewania domów wycofali się jakiś czas temu. Zaiste krętymi ścieżkami chodzą pomysły państwowych menadzerów.

Powiązane: Czarne chmury nad Ruchem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki