REKLAMA

Orlen: Rosja wstrzymała dostawy rurociągiem "Przyjaźń"

2023-02-25 13:36, akt.2023-02-25 18:21
publikacja
2023-02-25 13:36
aktualizacja
2023-02-25 18:21

PKN Orlen nie otrzymuje dostaw ropy naftowej z Rosji. "Dostawy rurociągiem Przyjaźń do Polski zostały wstrzymane przez stronę rosyjską" - poinformowała PAP spółka.

Orlen: Rosja wstrzymała dostawy rurociągiem "Przyjaźń"
Orlen: Rosja wstrzymała dostawy rurociągiem "Przyjaźń"
fot. Agencja Wschód / / Forum

Jak jednocześnie podkreślił Orlen, spółka jest w pełni przygotowana na taką sytuację, a dostawy do jej rafinerii mogą odbywać się w całości drogą morską. Wstrzymanie dostaw nie będzie mieć zatem wpływu na zaopatrzenie polskich odbiorców w produkty spółki, w tym benzynę i olej napędowy.

Dostawy rosyjskiej ropy pokrywały ok. 10 proc. zapotrzebowania Orlenu

Jak przypomniała spółka, od początku lutego 2023 r., po wygaśnięciu kontraktu z firmą Rosnieft, dostawy rosyjskiej ropy pokrywały tylko ok. 10 proc. zapotrzebowania Orlenu na ten surowiec. Były to wyłącznie dostawy rurociągowe, na które nie zostały wprowadzone międzynarodowe sankcje.

PKN Orlen zrezygnował ze sprowadzania ropy naftowej drogą morską oraz gotowych paliw z Rosji już od początku wojny w Ukrainie, czyli znacząco wcześniej niż wprowadzono embarga unijne na tego typu dostawy.

Obecnie portfel importowy PKN Orlen opiera się na dostawach ropy pochodzącej z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej. Ważnym partnerem koncernu jest Saudi Aramco, z którym PKN Orlen zawarł w 2022 r. strategiczny kontrakt na dostawy ropy.

Spółka ma obowiązujący do końca 2024 r. kontrakt na dostawy ropy z rosyjską firmą Tatnieft. PKN Orlen deklarował, że wstrzyma import w przypadku nałożenia przez UE odpowiednich sankcji, w przeciwnym razie zerwanie obowiązującego kontraktu rodzi ryzyko konieczności wypłaty odszkodowań.

Obajtek: Szerzej o dostawach ropy do Polski podczas wtorkowej konferencji

Szerzej o dostawach ropy do Polski poinformujemy podczas wtorkowej konferencji nt. projektów rozwojowych - poinformował w sobotę w mediach społecznościowych prezes Orlenu Daniel Obajtek. W sobotę spółka przekazała, że dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń zostały wstrzymane.

Prezes Orlenu zapewnił w sobotę na Twitterze, że spółka skutecznie zabezpiecza dostawy surowców. "Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski, na co jesteśmy w pełni przygotowani. Z Rosji pochodziło już tylko 10 proc. surowca i zastąpimy go ropą z innych kierunków. To efekt dywersyfikacji, którą przeprowadziliśmy w ciągu ostatnich lat" - wskazał we wpisie.

Obajtek przekazał ponadto, że szerzej o dostawach ropy do Polski koncern poinformuje podczas wtorkowej konferencji na temat projektów rozwojowych. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/ wkr/ mark/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (88)

dodaj komentarz
cichy380
Czyli rząd Polski nie atakuje Rosji, chce współpracy dla dobra naszej gospodarki, bardzo chce kupować od niej ropę, po normalnych cenach, ale zły Putin nam jej nie chce sprzedać? Ciekawe
mkk6999
Rosjanie licza straty ?
Nie badzo
_________
""Rosja sprzedaje miliony baryłek ropy, by obejść europejskie sankcje - Bloomberg
27.02.2023 - 10:59

Rosyjska ropa i produkty naftowe są przepompowywane z jednego tankowca na drugi na neutralnych wodach, takich jak wybrzeże Grecji i Afryki Północnej.

Rosjanie licza straty ?
Nie badzo
_________
""Rosja sprzedaje miliony baryłek ropy, by obejść europejskie sankcje - Bloomberg
27.02.2023 - 10:59

Rosyjska ropa i produkty naftowe są przepompowywane z jednego tankowca na drugi na neutralnych wodach, takich jak wybrzeże Grecji i Afryki Północnej.

Greckie władze już powiedziały, że nie mogą nic z tym zrobić, bo handel odbywa się poza wodami terytorialnymi.

Od początku 2023 roku w Zatoce Laconicos przepompowano z jednego tankowca na drugi co najmniej 23 miliony baryłek rosyjskiej ropy i paliwa rafinowanego - podał Bloomberg.

Przeładunek odbywa się rzekomo przy użyciu tankowców należących do "szarej" floty tankowców, które następnie transportują ropę do krajów azjatyckich. """
antysystemowiec
Czyli co paliwo powyzej 10 zł wkrótce. A mi to nie przeszkadza dla mnie może być nawet 20 zł za litr. I tak w Wolsce nie mieszkam
trolley
przestaliśmy brać od złych ruskich bo ukraina ale będziemy brać od dobrych saudyjczyków XD - https://pl.wikipedia.org/wiki/Kl%C4%99ska_g%C5%82odu_w_Jemenie_(od_2016) "Sytuacja uległa pogorszeniu w wyniku blokady transportu wodnego, lądowego i powietrznego nałożonej na Jemen przez koalicję państw pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej przestaliśmy brać od złych ruskich bo ukraina ale będziemy brać od dobrych saudyjczyków XD - https://pl.wikipedia.org/wiki/Kl%C4%99ska_g%C5%82odu_w_Jemenie_(od_2016) "Sytuacja uległa pogorszeniu w wyniku blokady transportu wodnego, lądowego i powietrznego nałożonej na Jemen przez koalicję państw pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej w listopadzie 2017 roku. W wyniku protestów społeczności międzynarodowej blokada kraju została częściowo zniesiona, jednak według organizacji humanitarnych w stopniu niewystarczającym na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego ludności cywilnej. Ponad 50 000 dzieci zginęło w wyniku niedożywienia i chorób w Jemenie w 2017 roku. W październiku 2018 roku ONZ wydała ostrzeżenie, że 13 milionów osób jest zagrożonych "najgorszą od 100 lat klęską głodu na świecie". Podobne ostrzeżenia zostały wydane przez inne organizacje pomocy humanitarnej. Według UNICEF 22 miliony, co stanowi trzy czwarte populacji (z czego 11 milionów to nieletni) wymaga pomocy. "
kaka2002
pis robi interey z Wladolfem Putlerem jak gdyby nigdy nic a pisowski prezydent mówi że nie może robić z roSSją Business as usual. To się chyba nazywa paranoja?
kaka2002
widzę po czerwonych łapkch że prawda zabolała pisdusi. Towarzysz obajtek to pisowski nominat i robi co mu jarosław każe. W ubiegłym roku Orlen przelał na konta putlera ponad 6mld $
Dwa i dwa to cztery i żadna retoryka tego nie zmieni. pis nawołuje do bojkotu rosji i sankcji ale sam robi z putlerem business as usual.
Na szczęście
widzę po czerwonych łapkch że prawda zabolała pisdusi. Towarzysz obajtek to pisowski nominat i robi co mu jarosław każe. W ubiegłym roku Orlen przelał na konta putlera ponad 6mld $
Dwa i dwa to cztery i żadna retoryka tego nie zmieni. pis nawołuje do bojkotu rosji i sankcji ale sam robi z putlerem business as usual.
Na szczęście kacapy sami zakręcili kurek może po to żeby pisowi nie psuć przed wyborami sondaży.
inwestor.pl
Ropa nadal płynie do rafinerii Orlenu w Czechach. Nie dajcie się nabrać.
od_redakcji
26/02/2023

Przeczytaj, aby zrozumieć!:
Poprawność polityczna i postawa nadana nam przez grupy trzymające dominację i władzę nad zachodnim światem od dekad, doprowadziło nas do niewolnictwa w mowie piśmie i uczynkach. Wybijcie sobie wreszcie z głów, że na zachodzie mamy jakąś suwerenność i demokrację, została ona nam
26/02/2023

Przeczytaj, aby zrozumieć!:
Poprawność polityczna i postawa nadana nam przez grupy trzymające dominację i władzę nad zachodnim światem od dekad, doprowadziło nas do niewolnictwa w mowie piśmie i uczynkach. Wybijcie sobie wreszcie z głów, że na zachodzie mamy jakąś suwerenność i demokrację, została ona nam wbita, w naszą psychikę i używają jej jako narzędzia do sterowania nami. Zakłada ona nam kaganiec na wszystkie dziedziny życia.... Włącznie z wymianą zdań na platformach medialnych oraz skłócaniem społeczeństwa i doprowadzanie do wojen. Jak masz inny pogląd od nadanego. Jesteś na pozycji spalonej, okrzykną cię przez płatnych trolli, że jesteś hejciaż, onuca, wichrzyciel, prowokator, mąciciel, arogant, radykał, warchol, demagog, pieniacz, mąciwoda, krzykacz. Obecnie wprowadzają nas tym działaniem do totalnego totalitaryzmu i hipokryzji. W którym nie potrafimy odróżnić co prawda a co fałsz. „Żaden naród nie jest w stanie zachować swojej wolności i demokracji pośród nieustannej indoktrynacji”.
W ten sposób między innymi światowe kompleksy wojskowo-przemysłowe, wspomagane i podżegane przez takich ludzi jak Joe Biden, Donald Trump, Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton i cała reszta oraz ich europejskich odpowiedników, nadal bogaci się kosztem ubożejącego świata (Z Polską na czele listy). A liczba ich ofiar na świecie przekracza miliony a zniszczeń miliardy.
efg
Liczba ofiar ZSRR a potem Rosji też przekracza miliony.....
od_redakcji

Zełenski krytykuje, grozi niewspierającym Amerykanom!
„Nie potrzebujemy Zełenskiego pouczającego Amerykanów, co mają myśleć i robić” – napisał na Twitterze poseł Biggs . „Mamy absolutnie pełne prawo kwestionować i zakończyć wszelką pomoc dla Ukrainy”.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki