PKN Orlen i Lotos przejmą Żabkę?

Finalizacja sprzedaży Żabki ma nastąpić pod koniec bieżącego roku, a wartość transakcji może wynieść miliard euro. W kolejce po największą sieć placówek typu convenience store w Polsce ma ustawić się w duecie PKN Orlen i Lotos. 

PKN Orlen i Lotos przejmą Żabkę?
PKN Orlen i Lotos przejmą Żabkę? (fot. Justyna Niedbał / Bankier.pl)

O przejęciu Żabki przez inne firmy pisaliśmy już na łamach Bankier.pl - w czerwcu swoje zainteresowanie siecią wyraził Eurocash. W lipcu media pisały o tych samych planach funduszu CVC Capital Partners, a "Puls Biznesu" na początku września mówił o tym, że kupno Żabki przez Eurocash oznaczałoby długotrwałe postępowanie antymonopolowe, dlatego też ta firma ma najmniejsze szanse na przejęcie.  

Do powstałej listy ma dołączyć wspólnie PKN Orlen i Lotos, informuje agencja Reuters. Negocjacje z ewentualnymi nabywcami mają nastąpić pod koniec roku, a zostaną poprowadzone przez bank JPMorgan.  

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~dar280

To jest zagrywka pod handel w niedziele.

! Odpowiedz
0 2 ~styropian

i tak żaba pocałuje księcia i przemieni się w księżniczkę i żyli długo i bogato

! Odpowiedz
4 3 ~AXN

Na moim osiedlu jest sklep Żabki. Tam nikt nie kupuje, kompletne zero.

! Odpowiedz
3 3 ~Zadzior

Nowa ekonomia jak nowomowa oznacza znane z przeszłości i całego świata wytrychy ekonomiczne w określonym celu. Ja stawiam na tysiące stanowisk do objęcia nawet w małych miejscowościach przez rodziny pisiewiczów. Jest potrzeba stworzenia holdingu na wzór PGR-ów ale w handlu czyli małych miastach. Tam zostaną zatrudnione wszystkie dziunie co doprowadziłyby do bankructwa każdą prywatną firmę a paliwowe z pewnością. Więc dadzą im etaty w firmie w której nawet jak wleje kawę do faxu to niewielka strata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~mag

zgryźliwość i lemingostwo bije z Twojego komentarza. Tak w ramach podpowiedzi: sprawdź sobie proszę na czym zarabiają właściciele stacji benzynowych. Czy aby na pewno na sprzedaży paliwa? Czy Ciebie też wkurza jak chcesz zapłacić za paliwo i musisz stać w kolejce bo ktoś kupuje 5 tysięcy hotdogów?

! Odpowiedz
0 0 ~JAF odpowiada ~mag

Ja nie jestem lemingiem ale ta transakcja śmierdzi na odległość. Za ułamek tek kwoty można zbudować sieć sklepów na stacjach paliwowych lub w ich pobliżu. Sieć Żabka nie jest w żadnym wypadku dostosowana do punktów dystrybucji paliw, a największą wartością Żabki jest właśnie aktualna lokalizacja punktów dystrybucji - nie żaden znak towarowy i know how. To można zbudować za ułamek tej kwoty. Ta fuzja nie ma żadnego sensu biznesowego - oznaczać będzie tylko niszczenie wartości zarówno Orlenu Lotosu jaki Żabki. Euforii na GPW nie ma z tego tytułu. Jedyne co będzie w tej transakcji prawdziwe to Transfer dla prywatnego właściciela 1 MLD EURO ze spółek Skarbu Państwa i prowizja dla JP Morgan. Pytanie retoryczne .... czy tylko dla JP Morgan? :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 13 ~Emce

Nie do konca rozumiem? Jakie argumenty za tym stoją? Trzba obstawic nowych Misiewiczów w spolce panstwowej Zabka?

! Odpowiedz
2 4 ~opty

...to może byc tzw moczenie d........

! Odpowiedz
5 11 ~I_tyle

Jeśli połączą biznes paliwowy z handlem spożywczym, to w czym problem? Będziemy mieć na stacji paliw normalny sklep. Zwolennicy hipermarketów się burzą?

! Odpowiedz
7 9 ~Emeryt-handlowiec

Mam na sprzedaż 2 łóżka polowe i 1 "szczęki" handlowe z okresu zmiany ustroju i handlu przy dawnym stadionie X-lecia - za ile PKN Orlen i Lotos chcieliby wejść do tego interesu w ramach rozszerzania dotychczasowej produkcji tych firm? Dołożę darmo używany ruszt przenośny dla zmarzniętych handlarzy i bańkę na naftę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.