PK: jest wniosek prokuratury z Wrocławia o wpis w księdze warszawskiej nieruchomości

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w Warszawie wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym - podała prokuratura. Do Wrocławia trafiło dziewięć postępowań ws. nieruchomości warszawskich.

PK: jest wniosek prokuratury z Wrocławia o wpis w księdze warszawskiej nieruchomości
PK: jest wniosek prokuratury z Wrocławia o wpis w księdze warszawskiej nieruchomości (YAY Foto)

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała PAP w czwartek, że wniosek prokuratury został złożony 23 sierpnia.

Dodała, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro wielokrotnie - wskazywał potrzebę prawnego zabezpieczania bezprawnie przejmowanych nieruchomości. Przypominała, że w poniedziałek wydał wytyczne w sprawie zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych o przestępstwa udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim oraz o przestępstwa oszustwa skutkujące utratą przez pokrzywdzonych prawa własności nieruchomości.

Jak wyjaśniła, zgodnie z tymi wytycznymi w sprawach, gdzie przedmiotem przestępstwa jest nieruchomość, prokuratorzy powinni także składać pozwy mające na celu przywrócenie prawa własności nieruchomości.

Powinny one, jak dodała, zawierać wnioski o zabezpieczenie roszczenia poprzez np. wpis ostrzeżenia w księdze wieczystej.

Centralne Biuro Antykorupcyjne od kwietnia br. kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości, m.in. w Śródmieściu.

Do Wrocławia z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało przekazanych dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich. Dotyczą one m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 - obecnie Plac Defilad 1 - oraz ul. Kazimierzowskiej 34..

Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badana jest również prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych - między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy, czy z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów. (PAP)

ktl/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 8 ~jur

Ciekawe dlaczego CBA nie bada okresu w którym Warszawą rządził L. Kaczyński. To właśnie wtedy oddano np. 20 hektarów gruntu /obecnie Wola Park/ spółce reaktywowanej przez R. Krauze. W tym okresie dokonano też wielu innych wątpliwych zwrotów.

! Odpowiedz
1 3 ~Don

8 lat na badania to za mało czasu? Ktoś im bronił?

! Odpowiedz
0 13 ~zez

PiS szykuje ostry atak na Hankę a co ciekawe PO nie "stoi za nią murem", więc chyba Schetyna zdecydował rzucić ją na pożarcie, zwłaszcza, że HGW jest z "klanu Tuska".

! Odpowiedz
0 3 ~hkfcgc

Jeszcze tylko napisz, że jest czysta jak łza...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil