REKLAMA

PIT 2022"Pies zjadł moją deklarację podatkową". Witamy w urzędzie skarbowym, gdzie wszyscy się liczą

Mikołaj Pasecki2023-02-11 06:00Redaktor w Bankier SMART
publikacja
2023-02-11 06:00

Raczej mało komu kontakty z urzędem skarbowym kojarzą się przyjemnie. Jednakże rozliczenie PIT-11 może wywołać radość, zwłaszcza gdy uzyskuje się zwrot podatku o wysokiej wartości. Co roku przy okazji składania PIT-ów dochodzi do mniej lub bardziej zabawnych sytuacji. Oto kilka przykładów i historii, które wywołują uśmiech na twarzy lub inne emocje związane rozliczaniem swoich podatków.

"Pies zjadł moją deklarację podatkową". Witamy w urzędzie skarbowym, gdzie wszyscy się liczą
"Pies zjadł moją deklarację podatkową". Witamy w urzędzie skarbowym, gdzie wszyscy się liczą
fot. Julia Zavalishina / / Shutterstock

Podobno najmilszym zwrotem w języku polskim jest zwrot podatku. Rzeczywiście wizja otrzymania nawet kilku tysięcy złotych rozpala wyobraźnię. I to nawet jeśli weźmie się pod uwagę, że na przelew od fiskusa często trzeba trochę poczekać.

Bankier.pl

1 zł... Zwrot podatku nie zawsze opiewa na imponujące sumy

Zdarza się jednak, że zwrot podatku nie osiąga imponujących kwot. Każdego roku tysiące Polaków ma kwoty nadpłaty wynoszące kilka złotych. Niektórym z obliczeń wynika, że urząd skarbowy jest im winien… symboliczną złotówkę. 

W dodatku kiedy pojawi się niewielka kwota do zwrotu, to wcale nie zostaje ona przekazana podatnikowi. Zgodnie z prawem symboliczne kwoty mogą zostać wstrzymane. W przyszłości będą one wykorzystane do rozliczeń ewentualnych niedopłat. Co ciekawe, ta zasada nie obowiązuje w przypadku niedopłat. Jeśli mamy nawet jedną złotówkę niedopłaty, to jesteśmy zobligowani do jej zwrócenia.

Ze zwrotów podatków cieszą się komornicy

Symbolicznych kwot US nam nie zwróci, a przynajmniej nie od razu. Bywa jednak, że nawet zwrot podatku liczony w setkach czy nawet tysiącach złotych wcale nie wędruje do podatnika. Urząd skarbowy sprawdza bowiem, czy ktoś nie ma jakichś zaległości finansowych.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Środki ze zwrotu podatku mogą być bowiem automatycznie wykorzystane do opłacenia mandatów lub jakiegokolwiek innego zobowiązania wobec fiskusa. Pieniądze ze zwrotu podatku mogą też zostać zajęte przez komornika.

Mylić się (także w PIT) jest rzeczą ludzką

Z perspektywy urzędników w rozliczeniach podatków powtarzają się te same pomyłki. Często dotyczą one błędów w kalkulacjach czy wpisania niewłaściwego identyfikatora podatkowego. Zdarza się też, że rozliczenie jest przygotowane w nieaktualnym formularzu. Urzędnicy wyłapują też mnóstwo błędów wynikających z uzupełniania formularzy podatkowych w pośpiechu. Do rzadkości wcale nie należą choćby literówki w imionach i nazwiskach czy adresach. Znane są też przypadki, gdy ktoś w deklaracji podał swoje stare nazwisko sprzed zawarcia małżeństwa. Zanim więc przekażemy deklarację podatkową, to upewnijmy się, że nie zawiera ona żadnych błędów nie tylko w kalkulacjach, ale i w danych osobowych.

Liczby mówią wszystko, a urzędnicy raz na jakiś czas trafiają na mało realistyczne zeznania podatkowe. Przykładowo ktoś przy relatywnie niewysokich zarobkach deklaruje, że zdecydowaną większość swoich dochodów przeznacza na cele charytatywne. Takie zeznanie może wynikać po prostu z błędu i np. wstawienia przecinka w niewłaściwym miejscu. Gorzej, gdy urzędnik nabierze podejrzeń, że podatnik celowo podał nieprawdziwe informacje.

Odliczenia PIT a zwrot podatków

Odliczenia podatkowe pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy. Odliczyć można choćby składki za IKZE czy darowizny na cele charytatywne. Ludzie w różnych krajach świata czasem starają się jednak odliczyć od podatków mniej standardowe kategorie kosztów.

Za czym kolejka ta stoi, czyli rozliczenie podatku na ostatnią chwilę

Co roku w Polsce widzimy ten sam schemat. Otóż przez pierwsze miesiące zewsząd można usłyszeć porady, by nie odkładać terminu złożenia deklaracji podatkowej. Im wcześniej się to zrobi, tym lepiej.

W praktyce mnóstwo ludzi składa deklaracje w ostatnim możliwym momencie. Część z nich robi to osobiście, stąd pod koniec kwietnia kolejki w urzędach bywają rekordowe i to nawet pomimo tego, że w tych dniach urzędy często działają dłużej.

Niektórzy mają podwójnego pecha. Zdarzały się sytuacje, że podatnik po długim oczekiwaniu w kolejce dowiaduje się, że… przybył do niewłaściwego urzędu. Roczne zeznanie podatkowe powinno być bowiem złożone w urzędzie właściwym do miejsca zamieszkania. Tak naprawdę jednak rozliczenia z urzędem skarbowym najprościej i najszybciej można przeprowadzić przez internet.

E-urząd skarbowy (prawie) zawsze w zasięgu ręki

Stopniowa cyfryzacja fiskusa to świetna wiadomość dla podatników. Coraz więcej spraw, w tym tych związanych z rozliczeniem PIT, można załatwić online przez portal e-urząd skarbowy. Wystarczy tylko zalogować się np. przez profil zaufany. Sam e-urząd skarbowy korzysta ze sloganu "Zawsze otwarty, w zasięgu ręki". To hasło jest nieco ironiczne, gdy portal przestaje nagle działać.

Tymczasem na stronie e-urząd skarbowego przytrafiają się różne problemy techniczne. Częstym z nich jest błąd uwierzytelniania pojawiający się przy wysyłaniu wniosku. Użytkownicy czasem są też proszeni o uaktualnienie przeglądarki internetowej. Jeśli więc zamierzamy skorzystać z e-urzędu, to również działajmy z wyprzedzeniem, by mieć zapas czasu.

Czynny żal, ponieważ mój pies zjadł deklarację podatkową

Brak złożenia deklaracji podatkowej w terminie może zakończyć się nawet wielotysięczną grzywną. Sposobem na jej uniknięcie może okazać się złożenie tzw. czynnego żalu. W tym dokumencie wyraża się skruchę i uzasadnia, dlaczego nie rozliczyło się podatków czas. Uzasadnieniem powinna być ważna przyczyna, np. pobyt w szpitalu.

Czynny żal pojawia się nie tylko w polskim porządku prawnym. Tak naprawdę z tego typu rozwiązania korzysta się w wielu krajach świata. Przykładowo kiedyś w USA jeden z podatników postanowił złożyć czynny żal właśnie ze względu na przekroczenie terminu rozliczenia podatku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie uzasadnienie wniosku. Mianowicie podatnik poinformował urzędników, że za spóźnienie odpowiada jego pies, który miał zjeść deklarację podatkową.

Za brak rozliczenia PIT-u grozi grzywna

Literówki w danych osobowych, pies zjadający deklarację czy zwrot podatku na niebagatelną jedną złotówkę - zarówno podatnicy, jak i urzędnicy podczas rozliczeń podatków często mierzą się z nietypowymi, a czasem zabawnymi przypadkami.

Pamiętajmy jednak, że prawidłowe i terminowe rozliczenie się z podatków jest poważną kwestią. Wpływa ona bezpośrednio na naszą sytuację finansową. Przykładowo brak złożenia zeznania podatkowego w terminie to przestępstwo skarbowe, za które grozi grzywna. Z kolei pomyłki trzeba będzie poprawić, przez co otrzymanie zwrotu podatku może przesunąć się w czasie. Dlatego też zawsze pamiętajmy o tym, by swoje zeznanie roczne rozliczyć prawidłowo.

Źródło:
Mikołaj Pasecki
Mikołaj Pasecki
Redaktor w Bankier SMART

Ekonomista z wykształcenia, copywriter z pasji, przedsiębiorca z wyboru. Profesjonalnym tworzeniem treści zajmuję się od 2017 roku. Jeszcze dłużej jestem związany z branżą finansową. Pracowałem między innymi jako specjalista produktowy ds. ubezpieczeń oraz kontroler finansowy. Moją specjalizacją są praktycznie poradniki skupione na efektywnym zarządzaniu finansami. Prywatnie miłośnik gier strategicznych i literatury popularnonaukowej.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
dawid_gmyrek
"Brak złożenia zeznania podatkowego w terminie to przestępstwo skarbowe, za które grozi grzywna" - czekajmy na rozstrzygnięcie sprawy dochodu Sikorskiego w wysokości ok. $100k z Emiratów :)

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Radoslaw-Sikorski-pod-lupa-CBA-Ruszyla-kontrola-oswiadczen-majatkowych-polityka-8487891.html
xxpp
Przecież on wszystko rozliczał i ma w zeznaniach.
Kapiszon.
jas2
Prowadzę działalność gospodarcza od 88 roku, i dawniej rzeczywiście zdarzało mi się bywać w Urzędzie skarbowym.

Od 10-15 lat nie ma takiej potrzeby, aby w jakiejkolwiek sprawie chodzić do Urzędu Skarbowego.
dawid_gmyrek
Czyżbyś już wyrejestrował działalność gospodarczą?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jas2
Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym. PiS ma z tym związek, jeśli ma większość w danym samorządzie. Zdarza się to jednak rzadko, bo zwykle w samorządach władzę ma PO.
dawid_gmyrek
Musi ten pies to PITbull :)
zoomek
Biurwa a konkretnie jedna z agencji kazała zrobić mi przelew na 1 grosz. Nie to nie jest żart - ja osobiście miałem taką akcję.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki