Polscy uczniowie w europejskiej czołówce w słynnym badaniu PISA

Wyniki polskich 15-latków w międzynarodowym badaniu PISA 2018 są w pierwszej trójce najlepszych w Europie – poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

We wtorek rano ujawniono wyniki wszystkich krajów, które uczestniczyły w tym badaniu.

Szef MEN podał, że średni wynik polskich uczniów uczestniczących w badaniu z czytania ze zrozumieniem to 512 punktów. Lepsze wyniki w Europie mają uczniowie z Estonii – 523 punkty, Finlandii – 520 punktów i z Irlandii – 518 punktów. Średnia krajów OECD to 493 punkty. Najlepszy wynik na świecie uzyskały Chiny – 555 punktów.

(Fundacja Naukowa Evidence Institute)

Średni wynik polskich uczniów, jeśli chodzi o rozumowanie matematyczne, to 516 punktów. Lepsze wyniki w Europie mają Estonia – 523 punkty i Holandia 519 punktów. Najlepszy wynik na świecie uzyskały Chiny – 591 punktów.

Średni wynik polskich uczniów w rozumowaniu w naukach przyrodniczych to 511 punktów. Lepsze wyniki w Europie mają Estonia – 530 punktów i Finlandia – 522 punkty. Najlepszy wynik na świecie uzyskały Chiny – 590 punktów.

"Jeśli przyjrzeć się czołówce najlepszych wyników edukacyjnych w badaniu PISA, to widać, że Polska jest w czołówce najlepszych wyników na świecie. Jeszcze lepiej jest jeśli chodzi o samą Europę, wtedy wyniki polskich 15-latków znajdują się w pierwszej trójce najlepszych wyników w Europie" – podkreślił Piontkowski.

(Fundacja Naukowa Evidence Institute)

Badanie PISA (Programme for International Student Assessment) organizuje międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz przedstawicieli krajów członkowskich. To największe badanie umiejętności uczniów na świecie, realizowane co trzy lata we wszystkich krajach członkowskich OECD, a także w kilkudziesięciu innych państwach. Polska uczestniczy w nim od samego początku, czyli od 2000 r. Polską edycję badania przeprowadził zespół naukowców z Instytutu Badań Edukacyjnych, a finansowanie zapewniło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

(Fundacja Naukowa Evidence Institute)

Badanie PISA pokazuje poziom i zróżnicowanie umiejętności piętnastolatków, które rozwijane są w trakcie edukacji szkolnej i poza szkołą. W każdej edycji PISA nacisk położony jest na jedną z trzech dziedzin: rozumowanie matematyczne, rozumienie czytanego tekstu lub rozumowanie w naukach przyrodniczych. W badaniu PISA 2018 dziedziną główną było rozumienie czytanego tekstu.

W 2018 r. w badaniu uczestniczyło 79 krajów i regionów, a liczba przebadanych uczniów przekroczyła 660 tys. Polskę reprezentowało 5653 młodych Polaków z 227 szkół. Byli to w większości uczniowie III klas gimnazjów, przedostatni rocznik gimnazjalistów.

(Fundacja Naukowa Evidence Institute)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 2 marxs

te wyniki świadczą też o bezgranicznej głupocie polskich nauczycieli a dokladniej nauczycielek bo nauczycieli juz nie ma jak wy chcecie dostać dobrą kasę jak pokazujecie że za grosze też będziecie dobrze uczyć ludzie i rząd na was plują,wyzywają od nierobów i analfabetów a wy na to nic juz za miesiąc wielu z was będzie zarabiać mniej niż woźny czy sprzątaczka szkolna gdzie wam do lekarzy czy pielęgniarek które zostawiły w łóżkach chorych i umierających i dopiero wrócili po sowitych podwyzkach będziecie na wieki wieków amen zarabiać po około 2 tys. zł czyli mniej niż osoba po podstawówce w takim np.Amazonie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 7 obeznany

Ciemnym ludem łatwiej sterować, więc trzeba było zlikwidować świetnie funkcjonujące gimnazja, których reformę przyjeżdżali do Polski podziwiać eksperci z Japonii, Finlandii i wielu innych krajów świata.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.