Polscy uczniowie w europejskiej czołówce w słynnym badaniu PISA

2019-12-03 10:50
publikacja
2019-12-03 10:50

Wyniki polskich 15-latków w międzynarodowym badaniu PISA 2018 są w pierwszej trójce najlepszych w Europie – poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.

/ fot. Daniel Dmitriew / FORUM

We wtorek rano ujawniono wyniki wszystkich krajów, które uczestniczyły w tym badaniu.

Szef MEN podał, że średni wynik polskich uczniów uczestniczących w badaniu z czytania ze zrozumieniem to 512 punktów. Lepsze wyniki w Europie mają uczniowie z Estonii – 523 punkty, Finlandii – 520 punktów i z Irlandii – 518 punktów. Średnia krajów OECD to 493 punkty. Najlepszy wynik na świecie uzyskały Chiny – 555 punktów.

/ Fundacja Naukowa Evidence Institute

Średni wynik polskich uczniów, jeśli chodzi o rozumowanie matematyczne, to 516 punktów. Lepsze wyniki w Europie mają Estonia – 523 punkty i Holandia 519 punktów. Najlepszy wynik na świecie uzyskały Chiny – 591 punktów.

Średni wynik polskich uczniów w rozumowaniu w naukach przyrodniczych to 511 punktów. Lepsze wyniki w Europie mają Estonia – 530 punktów i Finlandia – 522 punkty. Najlepszy wynik na świecie uzyskały Chiny – 590 punktów.

"Jeśli przyjrzeć się czołówce najlepszych wyników edukacyjnych w badaniu PISA, to widać, że Polska jest w czołówce najlepszych wyników na świecie. Jeszcze lepiej jest jeśli chodzi o samą Europę, wtedy wyniki polskich 15-latków znajdują się w pierwszej trójce najlepszych wyników w Europie" – podkreślił Piontkowski.

/ Fundacja Naukowa Evidence Institute

Badanie PISA (Programme for International Student Assessment) organizuje międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz przedstawicieli krajów członkowskich. To największe badanie umiejętności uczniów na świecie, realizowane co trzy lata we wszystkich krajach członkowskich OECD, a także w kilkudziesięciu innych państwach. Polska uczestniczy w nim od samego początku, czyli od 2000 r. Polską edycję badania przeprowadził zespół naukowców z Instytutu Badań Edukacyjnych, a finansowanie zapewniło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

/ Fundacja Naukowa Evidence Institute

Badanie PISA pokazuje poziom i zróżnicowanie umiejętności piętnastolatków, które rozwijane są w trakcie edukacji szkolnej i poza szkołą. W każdej edycji PISA nacisk położony jest na jedną z trzech dziedzin: rozumowanie matematyczne, rozumienie czytanego tekstu lub rozumowanie w naukach przyrodniczych. W badaniu PISA 2018 dziedziną główną było rozumienie czytanego tekstu.

W 2018 r. w badaniu uczestniczyło 79 krajów i regionów, a liczba przebadanych uczniów przekroczyła 660 tys. Polskę reprezentowało 5653 młodych Polaków z 227 szkół. Byli to w większości uczniowie III klas gimnazjów, przedostatni rocznik gimnazjalistów.

/ Fundacja Naukowa Evidence Institute

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marxs
te wyniki świadczą też o bezgranicznej głupocie polskich nauczycieli a dokladniej nauczycielek bo nauczycieli juz nie ma jak wy chcecie dostać dobrą kasę jak pokazujecie że za grosze też będziecie dobrze uczyć ludzie i rząd na was plują,wyzywają od nierobów i analfabetów a wy na to nic juz za miesiąc wielu z was te wyniki świadczą też o bezgranicznej głupocie polskich nauczycieli a dokladniej nauczycielek bo nauczycieli juz nie ma jak wy chcecie dostać dobrą kasę jak pokazujecie że za grosze też będziecie dobrze uczyć ludzie i rząd na was plują,wyzywają od nierobów i analfabetów a wy na to nic juz za miesiąc wielu z was będzie zarabiać mniej niż woźny czy sprzątaczka szkolna gdzie wam do lekarzy czy pielęgniarek które zostawiły w łóżkach chorych i umierających i dopiero wrócili po sowitych podwyzkach będziecie na wieki wieków amen zarabiać po około 2 tys. zł czyli mniej niż osoba po podstawówce w takim np.Amazonie
obeznany
Ciemnym ludem łatwiej sterować, więc trzeba było zlikwidować świetnie funkcjonujące gimnazja, których reformę przyjeżdżali do Polski podziwiać eksperci z Japonii, Finlandii i wielu innych krajów świata.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki