REKLAMA
NIE PRZEGAP

PIE: Opodatkowanie firm w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce

2021-06-10 14:23
publikacja
2021-06-10 14:23
PIE: Opodatkowanie firm w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce
PIE: Opodatkowanie firm w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce
fot. Luciano Mortula - LGM / / Shutterstock

Opodatkowanie działalności gospodarczej w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że zależy ono m.in. od branży, w której działa firma, poziomu przychodów oraz relacji między przychodami a kosztami.

Jak zaznaczono w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE", rezydencja podatkowa jest ustalana na podstawie miejsca faktycznie prowadzonej działalności gospodarczej, a nie rejestracji firmy. "O kraju opodatkowania decyduje bowiem miejsce zamieszkania oraz ośrodek interesów życiowych" - wyjaśnili analitycy.

Według PIE "opodatkowanie działalności gospodarczej w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce". "Wiele zależy od tego, jaka jest specyfika danej działalności gospodarczej – branża, w której działa firma, poziom przychodów/dochodów oraz relacja między przychodami a kosztami" - podkreślono.

Odnosząc się do zasady opodatkowania i oskładkowania działalności gospodarczej w Czechach analitycy wskazali m.in na składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zwrócili uwagę, że w pierwszym roku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Czechach (osoba samostatně výdělečně činná, OSVČ) przedsiębiorcy opłacają składki minimalne, zależne od średniego wynagrodzenia w kraju. "W kolejnych latach składki są już proporcjonalne do podstawy opodatkowania – co do zasady opłacane od połowy tej podstawy" - dodali. W Polsce, jak przypomnieli, składki dla działalności gospodarczej są dla większości działalności gospodarczych ryczałtowe, a z preferencyjnego oskładkowania można korzystać przez 2,5 roku (pół roku „ulgi na start” oraz 2 lata „preferencyjnego ZUS-u”).

Wskazali też, że wyliczanie należnego podatku oraz składek w przypadku OSVČ odbywa się na dwa sposoby: procentowo od realnego dochodu (po uwzględnieniu udokumentowanych wydatków stanowiących koszt uzyskania przychodu) lub zgodnie z zasadą 60/40 - "60 proc. przychodu stanowi koszt, a podstawą opodatkowania jest 40 proc. przychodu (niezależnie od realnych kosztów)". Inne proporcje opodatkowania to, jak zauważyli, np. 80/20 dla działalności rolnej, z kolei 60/40 jest stawką obowiązującą dla działalności niezależnej. "Z zasady 60/40 mogą korzystać osoby, których przychód nie przekracza 2 mln CZK rocznie" - czytamy. Dodano, że skala podatkowa jest progresywna, a stawki wynoszą 15 i 23 proc. W Polsce jest kilka możliwości wyboru sposobu opodatkowania działalności: podatek liniowy (19 proc.), skala podatkowa (17 i 32 proc.), ryczałt od przychodów oraz karta podatkowa - przypomniano.

Jak przyznał PIE, tak skonstruowany system w Czechach może być bardziej atrakcyjny niż w Polsce, m.in. pod warunkiem, że przedsiębiorca ma bardzo niskie koszty uzyskania przychodu w relacji do poziomu tych przychodów (prowadzi wysokomarżową działalność). Inna możliwość to roczny przychód nie przekraczający 2 mln CZK (ok. 400 tys. PLN), co pozwala na skorzystanie z zasady 60/40. "Po trzecie, gdy dla danego rodzaju działalności w Polsce nie ma możliwości skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Po czwarte, gdy przedsiębiorca wyczerpał możliwość skorzystania z preferencyjnego oskładkowania w polskim systemie" - wskazali analitycy. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
broiniac
Problem: "O kraju opodatkowania decyduje bowiem miejsce zamieszkania oraz ośrodek interesów życiowych"
Rozwiązanie: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca osobowości potrzeba.

Do tego ciekawe jak wygląda opłacalność zakładając nie ryczałtową firmę składek, a proponowane 9% :-)
demeryt_69
Ciekawe ile przytulają 'analitycy' w tej szacownej instytucji?
karbinadel
To jest instytucja rządowa, więc biedy raczej nie klepią. Wszyscy się zrzucamy na tych anali
broiniac
Tyle, na ile wycenił ich rynek?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Sama wysokość stawek nie jest najważniejsza. Istotna jest kwestia, czy urzędy w Czechach traktują każdego przedsiębiorcę jak złodzieja, czy przepisy są interpretowane w każdym urzędzie inaczej, i czy zmieniają się kilka razy do roku
300_pala
Najważniejsze ze sobie PIT i Vat odliczysz od firmowego auta. A i nie ma akcyzy ba samochody

Powiązane: Firma za granicą

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki