PIE: 31,4 proc. firm pozytywnie ocenia odliczanie wydatków na badania i rozwój

31,4 proc. firm pozytywnie oceniło możliwość odliczania wydatków na badania i rozwój (B+R), a blisko 1/3 podała ocenę średnią - pisze Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Ulgę najbardziej doceniły firmy z sektora budownictwa oraz przetwórstwa przemysłowego.

W IV kwartale 2019 r. Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził ogólnopolskie badanie wśród reprezentatywnej grupy 1050 przedsiębiorstw w celu pozyskania opinii przedsiębiorców na temat ich funkcjonowania. Pytania z zakresu oceny polityki gospodarczej państwa dotyczyły m.in. możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.

"Wyniki badania wskazują na korzystną ocenę wprowadzonego udogodnienia w postaci ulgi podatkowej na B+R. 31,4 proc. przedstawicieli badanych firm wysoko oceniło możliwość odliczania wydatków na B+R, a blisko 1/3 podała ocenę średnią" - czytamy w tygodniku PIE.

Jak wskazano, największy odsetek (40,9 proc.) wysokich ocen ulgi podatkowej na B+R wystąpił w grupie firm największych, zatrudniających 250 i więcej osób, natomiast wśród przedstawicieli firm najmniejszych (zatrudniających do 9 osób) wysoką ocenę odnotowano dla 34,5 proc. badanych.

Możliwość odliczania wydatków na B+R najbardziej docenili przedstawiciele firm należących do sektora budownictwa (45 proc. ocen wysokich i 5,4 proc. niskich) oraz przetwórstwa przemysłowego (40,5 proc. ocen wysokich). Najniższy odsetek ocen wysokich należał do firm ze sfery transportu (22,7 proc.).

"Przedsiębiorstwa, dla których rynki zagraniczne są głównym kierunkiem sprzedaży wyrobów i usług, znacznie częściej podawały wysoką ocenę możliwości odliczania wydatków na B+R (53,6 proc.) niż firmy, które sprzedają swoje towary i usługi przede wszystkim na rynkach regionalnych" - napisano.

PIE wskazało, że wprowadzenie przez ustawodawcę możliwości odliczania od podstawy podatku kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową przyczyniło się do zajęcia przez Polskę 8. miejsca wśród 36 krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pod względem wysokości wsparcia podatkowego dla działalności B+R.

PIE przypomniał, że w listopadzie 2017 r. Sejm zadecydował o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej, zmieniając przepisy o PIT i o CIT dotyczące ulgi na badania i rozwój (B+R). (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.