REKLAMA
WEBINAR

PGNiG zwiększa zakupy LNG w USA

2021-09-02 11:50, akt.2021-09-02 15:25
publikacja
2021-09-02 11:50
aktualizacja
2021-09-02 15:25

PGNiG podpisało w czwartek z amerykańską firmą Venture Global LNG aneksy do długoterminowych kontraktów na dostawy LNG z terminali w Zatoce Meksykańskiej. Zakupy wzrosną dodatkowo o 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat.

PGNiG zwiększa zakupy LNG w USA
PGNiG zwiększa zakupy LNG w USA
/ PGNiG

Zgodnie z aneksem dostawy z terminala Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish wzrosną z 1 mln do 1,5 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. W przypadku terminala Plaquemines LNG w Plaquemines Parish aneks przewiduje zwiększenie dostaw z 2,5 mln ton do 4 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. Pierwsze dostawy są planowane na początek 2023 r. W sumie docelowy wolumen odbieranego od Venture Global LNG wynosi 7,4 mld m sześc. po regazyfikacji. Kontrakty mają formułę FOB (Free On Board), czyli po odebraniu z terminala PGNiG może np. odsprzedać gaz innemu odbiorcy.

Jak podkreślał podczas podpisania aneksów prezes PGNiG Paweł Majewski, rozbudowa obu terminali eksportowych LNG idzie dobrze i daje nadzieję na zakończenie w terminie, czyli w 2023 r.

PGNiG w lipcu zerwało 20-letni kontrakt z firmą Port Arthur LNG na dostawy 2 mln ton LNG od 2023 r. Źródłem gazu miał być terminal skraplający Port Arthur w Jefferson County w Teksasie. Właściciel Port Arthur LNG - Sempra opóźniła jednak w maju 2021 r. podjęcie końcowej decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy Port Arthur LNG do 2022 r., tłumacząc to trudnymi warunkami rynkowymi po pandemii. Kontrakt z PGNiG był jedną tego typu umową jaką zawarł planowany terminal, który miał mieć zdolność eksportową rzędu 11 mln ton LNG rocznie. Jednocześnie polski koncern porozumiał się z Venture Global co do planów aneksowania kontraktów.

Prezes Venture Global Mike Sabel przypomniał z kolei, że PGNiG to największy odbiorca firmy, z którym przez prawie 10 lat udało się zbudować bardzo dobre relacje biznesowe. Nasze dostawy pozwolą zwiększyć poziom bezpieczeństwa energetycznego w całym regionie, a Polsce pozwolą zredukować emisje CO2 - zauważył Sabel, dodając, że oczekuje równie dobrej współpracy w kolejnych latach.

Zarówno Majewski, jak o obecny przy aneksowaniu kontraktów wicepremier Jacek Sasin podkreślali, że od 2023 r., gdy ustaną dostawy gazu z kontaktu jamalskiego z Gazpromem, Venture Global będzie dostarczał ok. jednej trzeciej wolumenu obecnego zużycia gazu w Polsce. To dowód na to, jak ważne są te umowy - wskazywał Majewski.

Wyraził również opinię, że taki udział w dostawach gazu do Polski jednej firmy nie zagraża dywersyfikacji. "Nie traktujemy tego jako uzależniania się. Będziemy kupować z dwóch terminali, działających na zasadach czysto rynkowych. W każdym z nich kontraktowane są dostawy dla kilku potężnych graczy na rynku gazu. Mamy do czynienia z biznesem prywatnym, kierującym się zupełnie innymi zasadami niż np. Gazprom" - wskazywał prezes PGNiG. "Jedynym wyznacznikiem kierunku prowadzonego biznesu jest zysk" - podkreślił. Przypomniał też, że wraz ze wzrostem zużycia gazu w Polsce, udział dostaw z Venture Global będzie malał.

Majewski zwrócił też uwagę, że aneksowane kontrakty są w formule FOB i dają PGNiG unikalne możliwości handlowe, ponieważ pozwala spółce sprzedawać na cały świecie - podkreślił prezes PGNiG, dodając, że spółka tak właśnie planuje robić od 2024 r., kiedy to będą do dyspozycji cztery gazowce, które PGNiG wyczarteruje.

Kontrakty na dostawy gazu z USA zawierane przez PGNiG, projekt Baltic Pipe czy plany wydobycia na Ukrainie pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość - mówił z kolei wicepremier Sasin. "Gaz amerykański, który dostarczany będzie przez partnera pewnego i przewidywalnego, razem z paliwem, które trafi do Polski gazociągiem Baltic Pipe z Norwegii, pozwali nam uniezależnić się od dostaw z kierunku wschodniego. Różnicowanie źródeł importu gazu i możliwość ich wyboru zwiększa energetyczną niezależność Polski" - stwierdził Sasin. (PAP)

wkr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ajwaj_
A ostatni gasi swiatlo u polskojezycznych Magdalenki POPISitd.
Sekta PISy cieszy sie paciorków, a ludziom "sprawdzam" przyjdzie za pózno.
Gaz 2x+ drozszy konkrencja zabije smiechem, a PL przegoni Ukraine w nedzy, wyjdzie na negatywnego lidera nr 1
______________
MYSL POLSKA > Gazowa Wyspa
""Polska
A ostatni gasi swiatlo u polskojezycznych Magdalenki POPISitd.
Sekta PISy cieszy sie paciorków, a ludziom "sprawdzam" przyjdzie za pózno.
Gaz 2x+ drozszy konkrencja zabije smiechem, a PL przegoni Ukraine w nedzy, wyjdzie na negatywnego lidera nr 1
______________
MYSL POLSKA > Gazowa Wyspa
""Polska strategia gazowa zbudowana jest na wizji „zagrożenia ze wschodu”, przed którym trzeba się bronić za wszelką cenę. Tak, cena nie gra roli, stąd popularny slogan „bezpieczeństwo musi kosztować”. To podejście podgrzewane jest radośnie krzyczącymi tytułami, że „za dwa lata nie będzie już rosyjskiego gazu w Polsce”. Zagłuszając ekonomiczną racjonalność, faszeruje się nas emocjami, za które przychodzi drogo płacić.

Polska postawiła na dostawy LNG z USA i Kataru. Problem z nimi jest oczywisty: wysokie koszty, o których pisałem wcześniej. Kontrakty są bardzo niekorzystne i obciążają nasze PGNiG 20-letnimi zobowiązaniami, które trudno będzie udźwignąć, gdy konkurenci będą kupować dużo tańszy gaz z Rosji.

Do tego BALTIC PIPA
W ubiegłym roku PGNiG wydobyło w Norwegii niecałe pół miliarda m3 gazu, gdy do zapełnienia Baltic Pipe potrzebne są 20-krotnie większe ilości.""

https://myslpolska.info/2021/04/09/gazowa-wyspa/
katzpodola
Skoro kupują taniej gaz to skąd ta podwyżka 12,5 % od sierpnia?
300_pala
Dobra zmiana się wyżywi
antek10
miesiac temu zmniejszyli zakupy gazu w usa. dzis zwiekszają. w tvp nie wspomną o tym co bylo miesiac temu.
marxs
już pali sie z przerażenia i strachu pod PISowskimi dudami bardzo realne że już tej zimy w PISlandzie braknie gazu na wielka skalę
jackus
A, ten tego... chciałem tylko spytać. Ile na przykład wynosi jego cena którą płacimy?
3456
tam sprzedają taniocha tylko brać , zaraz będzie podwyżka opłat za gaz ,sojusz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki