REKLAMA

PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim

2021-06-18 09:00
publikacja
2021-06-18 09:00
PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim
PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim
fot. Jaap Arriens / / FORUM

PGNiG Upstream Norway, wraz z Aker BP jako operatorem i pozostałymi partnerami koncesyjnymi, uruchomiło produkcję ze złoża Grasel - poinformował PGNiG w komunikacie prasowym.

"Lokalizacja Grasel na obszarze, na którym już istnieje dobrze rozwinięta infrastruktura, nie tylko pozwoliła obniżyć koszt zagospodarowania złoża, ale również zdecydowanie skróciła czas realizacji inwestycji. Produkcja ze złoża została uruchomiona zaledwie sześć miesięcy od momentu ostatecznej decyzji inwestycyjnej i cztery miesiące przed pierwotnie planowanym terminem" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PGNiG Paweł Majewski.

Grasel to złoże ropno-gazowe o zasobach 13 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Jest położone na eksploatowanym od 2013 roku obszarze wydobywczym Skarv, dzięki czemu mogło być podłączone do już działających instalacji wydobywczych, których kluczowym elementem jest jednostka produkcyjno-magazynująca FPSO Skarv.

FPSO Skarv wykorzystywane jest także m.in. do eksploatacji złoża gazowego Arfugl, na którym działa pięć odwiertów a dwa następne zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku. W planach jest również użycie FPSO Skarv do odbioru węglowodorów z kolejnych złóż, których udziałowcem jest PGNiG Upstream Norway – Shrek i Alve Nord.

PGNiG Upstream Norway posiada 11,92 proc. udziałów w złożu Grasel. Partnerami koncesyjnymi są Aker BP (operator), Equinor i Wintershall DEA.

Obecnie PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem 36 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W 2020 roku spółka wydobyła 615 tys. ton ropy naftowej, a więc o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Wydobycie gazu ziemnego wyniosło 0,48 mld m sześc. i było na podobnym poziomie, co w 2019 roku. W marcu 2021 r. spółka zawarła umowę kupna wszystkich aktywów INEOS E&P Norge AS, obejmujących udziały w 22 koncesjach. W wyniku transakcji, która czeka jeszcze na uzyskanie zgód administracyjnych, zasoby wydobywalne w dyspozycji PGNiG Upstream Norway mogą wzrosnąć z obecnych ok. 214 mln boe do ok. 331 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mrbeast
Świetne informacje, ale znają mentalność nosacza kurs akcji PGNiG będzie dzisiaj leciał w dół.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki