REKLAMA

PGE zapłaci 109,65 mln zł podatku w zw. z podniesieniem kapitału

2016-09-12 17:47
publikacja
2016-09-12 17:47

Polska Grupa Energetyczna otrzymała interpretację podatkową, zgodnie z którą odprowadzi do urzędu skarbowego kwotę 109 646 468 zł w związku z podniesieniem kapitału zakładowego o 467,44 mln zł tj. o 25 groszy na akcję, podało PGE.

PGE zapłaci 109,65 mln zł podatku w zw. z podniesieniem kapitału / fot. Kacper Pempel / FORUM

Spółka poinformował, że dziś wpłynęły do niej interpretacje podatkowe, wydane przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego w imieniu Ministra Finansów w odpowiedzi na pytania odnośnie należytego zastosowania przepisów podatkowych w przypadku przeznaczenia kapitału zapasowego na pokrycie zryczałtowanego podatku dochodowego, związanego z podwyższeniem kapitału zakładowego ze środków własnych spółki (kapitału zapasowego).

"Analiza otrzymanych interpretacji podatkowych prowadzi do wniosku, iż kwota podatku którą spółka winna odprowadzić do Urzędu Skarbowego w związku z podniesieniem kapitału zakładowego wynosi 109 646 468 zł. Wyliczenie należnego podatku oparte jest o kwotę podwyższenia kapitału zakładowego uchwaloną ostatecznie przez NWZ, czyli 467 440 207,25 zł, co odpowiada podwyższeniu wartości nominalnej jednej akcji o 25 groszy" - czytamy w komunikacie.

W ub. tygodniu akcjonariusze PGE przyjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o kwotę 467,44 mln zł z kapitału zapasowego do 19,17 mld zł poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji serii A, B, C, D do 10,25 zł z 10 zł, a także o przeznaczeniu części kapitału zapasowego na pokrycie zryczałtowanego podatku dochodowego należnego od akcjonariuszy w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Spółka podawała wcześniej, że "z uwagi na fakt, iż niektórzy z akcjonariuszy są zwolnieni z podatku dochodowego a w stosunku do niektórych zastosowanie mogą mieć inne stawki podatku niż 19% nie jest możliwe na tym etapie określenie dokładnej kwoty należnego podatku a tym samym dokładnej kwoty o jaką zostanie zmniejszony kapitał zapasowy".

PGE zapowiadała, że wystąpi o interpretację w sprawie wysokości podatku dochodowego od planowanego podwyższenia kapitału zakładowego.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~hehe
Piękny skok na kasę przez jednego akcjonariusza czyli skarb państwa i tym sposobem to co mogło być wypłacone w postaci dywidendy wszystkim dostanie tylko jeden udziałowiec reszta będzie miała tylko zapis księgowy czyli przez chwilę będzie więcej ale zaraz cena giełdowa to skoryguje spadkiem ceny akcji. W ostatnich dwóch Piękny skok na kasę przez jednego akcjonariusza czyli skarb państwa i tym sposobem to co mogło być wypłacone w postaci dywidendy wszystkim dostanie tylko jeden udziałowiec reszta będzie miała tylko zapis księgowy czyli przez chwilę będzie więcej ale zaraz cena giełdowa to skoryguje spadkiem ceny akcji. W ostatnich dwóch latach cena akcji spadła prawie o połowę z 21 na 11 zł a po takich numerach zacznie lecieć dalej jak się zatrzyma na 8 zł i tak będzie sukces tym bardziej że wszyscy trąbią na około że trzeba modernizować energetykę bo jest w ruinie także przez te 8 zł to zapewne tylko śmignie i może wyhamuje na pięciu.
~george
Czy w takim razie nie jest to działanie na szkodę spółki ?
~thomasm19871
TAK WYGLĄDAJĄ SPEŁNIANIE KIEŁBASY WYBORCZEJ, KTÓRA JEST NIE REALNA I PROMUJE NIEROBÓW,,,,,,WITAMY W NEO-SOCJALIZMIE,,,,,, A ZAPRASZA PAN, KTÓRY MA KOTA........OBSKUBIEMY KAŻDEGO,KTO MA WIĘCEJ ŻEBY DAĆ PATOLOGIIIIIII
~RobinbezKaptura
Spokojnie oprócz inwestorów zapłacimy wszyscy i ja i ty i ty też ...
~Mario
Tak wg pis wygląda uszczelnienie systemu podatkowego ;)
nic tylko śmiać się z "profesjonalistów " z pis , którzy dorwali się do "koryta" i ich śmiesznego prezesa ;
~ted
Panowie !!


Czas ruszyć na sejm załatwię autokary resztę uzgodnimy telefonicznie
Musimy powstrzymać destrukcje spółek finansowanych z naszych podatków

Zdesperowany
~thomasm19871
TO GDZIE SIĘ ZGADUJEMY
~Alex
Powinno wystarczyć na fundusz kościelny.
~Polak
Złodziejstwo w czystej postaci ... Zaiste prawo i sprawoedliwosc
~AngelOfDeath
No to PiS-iory okradły akcjonariuszy mniejszościowych na 100 baniek.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki