REKLAMA

PGE i Tauron zawarły porozumienie w sprawie pilotażu usług sieci LTE

2021-07-21 16:28
publikacja
2021-07-21 16:28
PGE i Tauron zawarły porozumienie w sprawie pilotażu usług sieci LTE
PGE i Tauron zawarły porozumienie w sprawie pilotażu usług sieci LTE
/ Shutterstock

PGE Systemy oraz spółka dystrybucyjna Tauronu podpisały porozumienie w sprawie pilotażu usług sieci łączności specjalnej w technologii LTE w pasmie 450MHz - podał PGE w komunikacie prasowym. Spółki podejmą działania zmierzające do wdrożenia sieci LTE450 na obszarze Tauron Dystrybucja.

W komunikacie podano, że w ramach porozumienia planowane jest przeprowadzenie pilotażu świadczonych usług przez sieć LTE450 i opracowanie rekomendacji dla dalszych prac. Oszacowane zostaną koszty inwestycji oraz zidentyfikowane ryzyka dla każdej ze stron. Zostanie również opracowana koncepcja modelu biznesowo-technicznego oraz harmonogram realizacji prac umożliwiających realizację budowy sieci LTE450 w Turon Dystrybucja we współpracy z PGE Systemy.

"Budowa sieci LTE450 jest jedną z inwestycji strategicznych Grupy PGE. (...) Zgodnie z zaplanowanym w PGE harmonogramem faza inwestycyjna projektu ma trwać cztery lata. Dzisiejsze porozumienie to ważny krok w rozwoju programu LTE450 w PGE. Działania na obszarze Tauron Dystrybucja mają na celu przetestowanie możliwości sieci i docelowo wdrożenie bezprzewodowej sieci łączności specjalnej w standardzie LTE450 na obszarze dystrybucyjnym należącym do Tauronu. Dzięki temu docelowo możliwe będzie zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania sieci energetycznej oraz zapewnienie m.in. niezawodnej łączności w procesie usuwania awarii o charakterze masowym" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

W ramach programu LTE450 w grupie PGE przeprowadzono już testy przedwdrożeniowe technologii LTE450/LTE-M, które zakończyły się w lutym 2021 roku.

Jak podaje PGE, budowa systemu LTE450 ma na celu zapewnienie grupie niezawodnej i bezpiecznej szerokopasmowej łączności bezprzewodowej o wysokim poziomie dostępności z uwzględnieniem specyficznych potrzeb sektora energetycznego jak i ciepłowniczego. W ramach Ogólnopolskiego Zespołu Roboczego ds. budowy sieci LTE450, przedstawiciele PGE Systemy oraz PGE Dystrybucja współpracują z operatorami sieci dystrybucyjnych (OSD), czyli z Eneą Operator, Energą Operator, Tauronem Dystrybucją i Innogy – Stoen Operator. W pracach zespołu biorą udział także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Gaz System, Polskiej Spółki Gazownictwa i Polskich Sieci Elektroenergetycznych. (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki