REKLAMA

PGE, Tauron, Energa i Enea chcą założyć spółkę do produkcji samochodów elektrycznych

2016-09-13 15:12
publikacja
2016-09-13 15:12

PGE, Tauron, Energa i Enea złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na utworzenie spółki ElectroMobilityPoland, której celem ma być rozwój elektromobilności, w tym produkcja samochodów elektrycznych - wynika ze strony UOKiK-u.

fot. Piotr Mecik / / FORUM

Każda z czterech spółek ma objąć po 25 proc. kapitału akcyjnego w nowym przedsiębiorstwie.

"Celem spółki ma być stworzenie podstaw ekonomiczno-organizacyjnych, technologicznych naukowych do kreacji i rozwoju elektromobilności w Polsce, a w szczególności budowa prototypu i uruchomienie masowej produkcji osobowych samochodów elektrycznych w wybudowanym zakładzie produkcyjnym, z jak najszerszym udziałem krajowych kooperantów. Działalność spółki ma stymulować powstanie i rozwój krajowego rynku pojazdów (samochodów) elektrycznych i rynków powiązanych, umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie na rynku unijnym i światowym, co powinno przynieść liczne korzyści ekonomiczne, społeczne i ekologiczne dla gospodarki kraju, podnosząc konkurencyjność krajowych przedsiębiorców" - napisano w komunikacie na stronie UOKiK.

Podano, że sektor energetyczny odniesie korzyści z projektu elektromobilności, gdyż konsekwencją rozwoju tego rynku będzie stabilizacja popytu na energię elektryczną, stabilizacja pracy sieci energetycznych, rozwój innowacji technologicznych w zakresie energetyki związanych z magazynowaniem energii, systemami zarządzania.

"Spółka ma stanowić także platformę organizacyjną dla współpracy w zakresie elektromobilności przemysłu z jednostkami naukowymi i badawczo-rozwojowymi, w tym Politechniką Warszawską i Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Działalność spółki w tym zakresie będzie polegać na stworzeniu mechanizmów finansowania badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych w zakresie elektromobilności, transferze wyników tych prac i stworzonych technologii do przemysłu i ich wykorzystaniu przy budowie polskiego samochodu elektrycznego i uruchomieniu produkcji masowej w zakładzie spółki" - napisano.

"Zakres planowanej działalności spółki przewiduje jak najszersze udostępnianie w drodze licencji stworzonych technologii krajowym przedsiębiorcom w celu zapewnienia im wsparcia naukowo-technologicznego, a tym samym możliwości konkurowania z przedsiębiorcami zagranicznymi na unijnym lub światowym rynku pojazdów (samochodów) elektrycznych i rynkach powiązanych" - dodano. (PAP)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (72)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
lepiej zrobic elektrownie solarna coś jak elon musk, może na południu Polski....
~obiektywnie
Naprawda głupota rzadzących z PiSu dociera w kosmos.Mamy te kilka spółek duzych na GPW jak sie troche lepiej mają to dojna zmiana chce je wydojić z grosza na polityczne pomysły rodem z kosmosu albo piekła.Niech PZU ubezpiecza ,KGHM wydobywa i przerabia miedz zas spółki energetyczne produkuja prąd bo to umieja najlepiej,Jeśli maja Naprawda głupota rzadzących z PiSu dociera w kosmos.Mamy te kilka spółek duzych na GPW jak sie troche lepiej mają to dojna zmiana chce je wydojić z grosza na polityczne pomysły rodem z kosmosu albo piekła.Niech PZU ubezpiecza ,KGHM wydobywa i przerabia miedz zas spółki energetyczne produkuja prąd bo to umieja najlepiej,Jeśli maja sie wszystkim zajmować to wyjdzie z tego balagan ,syf i piss.Szkoda słow najglupszy rzad.
~Kol
Masz rację jakie to głupie i beznadziejne.Te pomysły z piekła rodem by tylko odwrócić uwagę od bankructwa tych spółek a widać to gołym okiem że jest źle a będzie jeszcze gorzej. Kopalnie już przejadły dane pieniądze i potrzebują więcej.
~ziobro
Nie pier.... juz zacofany PRLowki Mietku. Te spolki musza inwestowac w cos nowego, innowacyjnego co w przyszlosci bedzie dawalo im chleb i pieniadze. Odrazu widac ze masz ograniczony umysl i pelno jest takich Marianow jak ty w Polsce.

Chca zrobic samochod ktory potem wyposaza w energie. Z uwagi na to ze w Polsce produkuje
Nie pier.... juz zacofany PRLowki Mietku. Te spolki musza inwestowac w cos nowego, innowacyjnego co w przyszlosci bedzie dawalo im chleb i pieniadze. Odrazu widac ze masz ograniczony umysl i pelno jest takich Marianow jak ty w Polsce.

Chca zrobic samochod ktory potem wyposaza w energie. Z uwagi na to ze w Polsce produkuje sie mnostwo komponentow do samochodow z zachodu to moga tez robic je dla aut elektrycznych, jezeli wyprodukuje sie je w kraju, czesci do nich tez w kraju a potem je sprzeda w kraju i za granica to te krajowe kupia tez energie w kraju. Wszystko sie bedzie krecilo tu, beda miejsca pracy, podatki itd a nie placenie jakims korporacjom horendalnych stawek a one podatki beda odprowadzac w Irlandii bo jakic burak Juncker albo inny europejski przydupas pozwolil na takie przepisy. Dlaczego w EU nie ma CITu we wszystkich krajach na takim samym poziomie np 15%, wtedy nie byloby kombinowania podatkowego, Podatki tez powinna kazda firma placic tam gdzie zarabia. Bardzo dobrze ze Kaczor zassysa kase z hipermarketow od obrotu. To samo powinni teraz zrobic z hazardem i wszystkimi firmami technologicznymi typu: Google, Microsoft, Apple, Samsung, Intel itd, ze Starbucksami, McDonaldami itd.
Podatek od obrotu i tyle a jak nie to wypad z Polski, pozamykac im serwery i ukrocic dzialalnosc, przyjda inni co podatek zaplaca i beda rozwijac biznes w Polsce.

GONIC KORPORACJE z zachodu albo niech zaczna PLACIC PODATKI W POLSCE a nie w Irlandii czy Holandii
~ww
Zacznie się od wybrania prezesów zarabiających po 50 patoli. Później zatrudni się firmy konsultingowe szwagrów i ciotek. Po czym powstaną studia wykonalności i biznes plany za setki tysięcy.
Za wszystko zapłaci podatnik a za pięć lat sprawa upadnie. Tak działa państwowy biznes.
~Mariusz
Przecież już mamy trolejbusy na baterie.
Czyli mam wyciągnąć wniosek, że kurs tych spółek "PGE, Tauron, Energa i Enea " zaraz pójdzie jeszcze bardziej w dół ??
Akurat pamiętam czasy, gdy państwowe było najlepsze (bo nie było nic innego) i teraz to dla mnie czysta polityczna utopia. Co z tego że idea szlachetna. Tylko
Przecież już mamy trolejbusy na baterie.
Czyli mam wyciągnąć wniosek, że kurs tych spółek "PGE, Tauron, Energa i Enea " zaraz pójdzie jeszcze bardziej w dół ??
Akurat pamiętam czasy, gdy państwowe było najlepsze (bo nie było nic innego) i teraz to dla mnie czysta polityczna utopia. Co z tego że idea szlachetna. Tylko inwestycje prywatne są mądrze, szybko, sprawnie, pomysłowo zarządzane.
~Antygandi
Tu wcale nie chodzi o samochody lub jakąś nowoczena technikę czy stabilzacje sieci energetycznych
Tu chodzi o WĘGIEL
~buahahah
i to wszystko zrobią spółki Państwowe????? już to widzę, buahahahah. Trzeba by zacząć pracować i mieć jakąś wiedzę
~ALLACH
ha ha ha eksperci mówią , ze w Polsce brakuje prądu i trzeba go będzie importować a firmy , które maja go produkować zajmą się produkcją głupoty . Toż to paranoja no ale ilu kumpli będzie można upchnąć na nowych "perspektywicznych " i co najważniejsze super płatnych posadach.
~smyk
proponuje by zaczac od elektrycznej hulajnogi

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki