REKLAMA

PFR jest gotów dalej wspierać Mabion pod względem finansowym, jeśli będzie taka potrzeba

2021-03-03 11:50
publikacja
2021-03-03 11:50
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Polski Fundusz Rozwoju, jeśli będzie taka potrzeba, jest gotów dalej wspierać Mabion pod względem finansowym, aby spółka mogła dokonać kolejnych inwestycji zwiększających moce produkcyjne - poinformował w środę Paweł Borys, prezes PFR.

Mabion podał w środę rano, że zawarł umowę ramową z Novavax na transfer technologii i próby techniczne produkcji szczepionki przeciw COVID-19 w skali komercyjnej. Spółka zawarła z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie w zakresie warunków brzegowych inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł z przeznaczeniem na zwiększenie mocy produkcyjnych spółki, w szczególności na potrzeby potencjalnej szerszej współpracy z Novavax.

Prezes PFR Paweł Borys, pytany czy fundusz rozważa zwiększenie inwestycji w Mabion, jeśli testowa produkcja pójdzie dobrze, odpowiedział: "Rozmawiamy na ten temat z firmą Mabion".

"Kwota finansowania, którą spółka teraz pozyska przeznaczona jest na podwojenie mocy produkcyjnych. W tej chwili firma dysponuje dwoma reaktorami do produkcji szczepionek i chcemy, żeby miała zabezpieczone finansowanie na inwestycje w dodatkowe reaktory, które mogłyby być uruchomione ok. III kw. tego roku. Przy założeniu przejścia tej fazy testowej i podpisania długoterminowych umów, jeżeli będzie takie zapotrzebowanie, jesteśmy gotowi dalej wspierać firmę pod względem finansowym, aby mogła dokonać kolejnych inwestycji zwiększających moce produkcyjne" - powiedział podczas środowej konferencji prezes PFR.

Poinformował też, że PFR jest zainteresowany kolejnymi inwestycjami w polski sektor biotechnologiczny.

"Przed trzema laty rozpoczęliśmy program LifeScience, widząc duże potrzeby na polskim rynku jeśli chodzi o dostarczanie kapitału dla branży biotechnologicznej. Jest to branża, która mierzy się z problemem dostępności kapitału na inwestycje, w związku z tym, że inwestycje biotechnologiczne obarczone są podwyższonym ryzykiem" - powiedział Paweł Borys.

"W tej chwili mamy w portfelu udziały w trzech polskich spółkach biotechnologicznych i jak najbardziej jesteśmy zainteresowani tym, aby te inwestycje rozwijać. Zwłaszcza w tej sytuacji zdrowotnej, którą obserwujemy. W tej chwili projekt finansowania Mabionu jest priorytetowy. (...) Jeśli natomiast pojawią się inne ciekawe projekty w tym obszarze, to jesteśmy również zainteresowani inwestycjami" - dodał. (PAP Biznes)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki