REKLAMA

Oszczędzanie ponad inwestowanie. Co Polacy robią z nadwyżką finansową?

2021-09-06 07:34
publikacja
2021-09-06 07:34

1/5 ankietowanych Polaków deklaruje, że inwestuje nadwyżki finansowe, a połowa wyraża zainteresowanie inwestowaniem w przyszłości - wynika z badania na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Oszczędzanie ponad inwestowanie. Co Polacy robią z nadwyżką finansową?
Oszczędzanie ponad inwestowanie. Co Polacy robią z nadwyżką finansową?
fot. ambrozinio / / Shutterstock

Według badania Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) wśród inwestujących wolne środki 34 proc. to osoby z co najmniej wyższym wykształceniem.

Z poniedziałkowej informacji IZFiA wynika też, że inwestowanie odbywa się na mniejszą skalę niż oszczędzanie pieniędzy. "Jedynie 1/5 badanych Polaków deklaruje, że inwestuje nadwyżki finansowe, natomiast połowa wyraża zainteresowanie inwestowaniem w przyszłości" - czytamy.

Jak wskazano, bardzo niskie oprocentowanie lokat skutkuje poszukiwaniem innych form lokowania pieniędzy. Respondenci spontanicznie wskazali, że bardziej opłacalną formą inwestowania od lokaty jest zakup nieruchomości (24 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się akcje (12 proc.), obligacje (6 proc.), kruszce np. złoto, srebro (4 proc.), fundusze inwestycyjne (3 proc.).

Podkreślono, że inwestowaniu pieniędzy sprzyjają stabilna sytuacja zawodowa lub gwarancja stałego dochodu (emerytura/renta). Osoby o wyższych kwalifikacjach zawodowych/wyższym wykształceniu, jak dodano, częściej decydują się inwestować wolne środki.

Osoby, które deklarują, że nie są zainteresowanie inwestowaniem pieniędzy (30 proc.), jako główną przyczynę wskazują brak wolnych środków (47 proc.). Z kolei w grupie osób, które inwestują wolne środki, dominują mężczyźni (56 proc.). Tendencja do inwestowania rośnie z wiekiem – w najmłodszej grupie badanych (18-24) odsetek inwestujących wynosi 10 proc., a w najstarszej grupie (45-65) – 45 proc. Jak zwrócono uwagę, na decyzję o inwestowaniu pieniędzy ma wpływ posiadanie dzieci poniżej 18. roku życia. Wśród inwestujących najwięcej jest osób, które nie mają niepełnoletnich podopiecznych (46 proc.), a odsetek osób z jednym dzieckiem, które inwestują wolne środki, wynosi 29 proc. Dodano, że odsetek inwestujących maleje wraz ze wzrostem liczby dzieci w gospodarstwie domowym.

Badanie wskazało też, że Polacy najchętniej nadwyżki finansowe przeznaczają na konsumpcję i przyjemności (np. zakup sprzętów elektronicznych, ubrań, zabawek dla dzieci), podróże czy zasilenie kont oszczędnościowych, lokat.

Badanie ilościowe i jakościowe łącznie zrealizował na zlecenie Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia w maju b.r. Badanie ilościowe opierało się o omnibus CAWI (Computer Assisted Web Interview), na panelu internetowym ARC, posiadającym ok. 50 tysięcy panelistów. Badanie jakościowe uwzględniało elementy auto-etnografii (doświadczenia i samodzielne obserwacje respondenta, który uczestniczy w procesie zakupowym). Badano Polaków w wieku 18-65, grupę reprezentatywną dla ludności Polski ze względu na wiek, płeć, poziom wykształcenia i region kraju, o minimum średnim dochodzie na głowę w gospodarstwie domowym, i minimum średnim wykształceniu.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) jest organizacją zrzeszającą, na zasadach dobrowolności, działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (10)

dodaj komentarz
eljotek
Nadwyżki finansowe? To chyba nie w naszych domach...dla nas mam wrażenie na ten moment jedyne co się opłaca to oszczedzanie w ppk, które zreszta też jest formą inwestycji w polskie fundusze. Na co więcej nas stac?
bartycki
Kiedyś trzymałem nadwyżki gotówki na lokacie, ale teraz to się to nie opłaca. poszedłem dlatego w stronę otwartych funduszy inwestycyjnych i z pomocą specjalisty z zarabiajmyPL działam w tym temacie. Jak na razie jest nieźle, bo coś tam z tego mam.
nonnn
niestety z badan geologicznych same jadro ziemi zawiera tyle zlota ze przeklada sie na 30cm warstwe skorupy jak by je rozlac. jesli powstanie technologia wydobycia zloto zejdzie na cene tynku budowlanego, aktualnie prawdziwy piniadz to Bitcoin - ( przenoszony myslami, elektronicznie) niezalezny geograficznie, matymatycznie zabezpieczony,niestety z badan geologicznych same jadro ziemi zawiera tyle zlota ze przeklada sie na 30cm warstwe skorupy jak by je rozlac. jesli powstanie technologia wydobycia zloto zejdzie na cene tynku budowlanego, aktualnie prawdziwy piniadz to Bitcoin - ( przenoszony myslami, elektronicznie) niezalezny geograficznie, matymatycznie zabezpieczony, BITCOIN to prawda zanim poowstal wszechswiat matematyka juz istniala bo 2+2 =4 dziala bez materii, Bitcoin jest wiec ABSOLUTEM.
artur_wu
idac takm tokiem myslenia jak Ty, co moze sie wydazyc za setki lat albo i nigdy, to crypto jakie znamy dzisiaj przestana istniec wraz z wejsciem do uzytku komercyjnego komputerow kwantowych, w rekach hakera, blockchain bedzie zlamany szybciej niz Ci sie wydaje. Kazda inwestycja niesie ze soba ryzyko, wazne by poglebiac wiedze na idac takm tokiem myslenia jak Ty, co moze sie wydazyc za setki lat albo i nigdy, to crypto jakie znamy dzisiaj przestana istniec wraz z wejsciem do uzytku komercyjnego komputerow kwantowych, w rekach hakera, blockchain bedzie zlamany szybciej niz Ci sie wydaje. Kazda inwestycja niesie ze soba ryzyko, wazne by poglebiac wiedze na temat tego co sie kupuje i trzymac reke na pulsie caly czas
nonnn odpowiada artur_wu
hehe mityczne komputery kwantowe, to tak jak bym ja sobie napisal na kartce wiersz caly i zadaj pytanie komputerowi kwantowemu niech odgadnie litera po literce calosc tego wiersza...
sam Tesla smial sie z teori wzgl, ze nie maja zastosowania - paplanie by oglupic masy i zagonic w kozi rog,
jesli nawet kompy przyspiesza miliardy
hehe mityczne komputery kwantowe, to tak jak bym ja sobie napisal na kartce wiersz caly i zadaj pytanie komputerowi kwantowemu niech odgadnie litera po literce calosc tego wiersza...
sam Tesla smial sie z teori wzgl, ze nie maja zastosowania - paplanie by oglupic masy i zagonic w kozi rog,
jesli nawet kompy przyspiesza miliardy razy to Bitek zmieni sobie szyfrowanie z 256 na 512bit, taka migracja nawet dzisiaj jest mozliwa w 5sekund zmieniajac linijke kodu. ale programisci i inwestorzy majacy miliardy wiedza ze mija sie z celem.

sel
Prawdziwe pieniądze to zawsze było i jest złoto i srebro, co jakiś czas trzeba się o tym boleśnie przekonać, szczególnie gdy papieru setki razy więcej niż metalu oczywiście prawdziwy metal , a nie papierowy , który stał się ostatnio gorącym kartoflem bez pokrycia..
czeslaw2020
No ja na ten przykład zainwestowałem swoje oszczędności w nieruchomość w bardzo dobrej lokalizacji warszawskiej, która będzie zyskiwać na wartości. Podparłem się przy tym bardzo korzystnym kredytem hipotecznym, o oprocentowaniu niższym niż aktualna inflacja... Uważam, że to aktualnie najlepsza strategia inwestycyjna :)
trolley
Wszystkie oszczędności? .Całe 200 zeta? naganiaczu hehe
artur_wu
Ci co kupowali nieruchomosci w 2007r tez uwazali ze nieruchomosci zawsze pojda w gore, dopiero tak naprawde teraz odzyskali pieniadze, nie liczac w to remontow, placonych czynszy i innych wydatkow. Jesli kupujesz tylko dla tego argumentu, to lepiej nie kupuj wcale

Powiązane: Inwestowanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki