REKLAMA

Oświęcim chce zaostrzyć lokalne przepisy dotyczące spalania węgla

2021-01-20 13:25
publikacja
2021-01-20 13:25
fot. Aliaksander Karankevich / Shutterstock

Samorząd Oświęcimia zamierza przyjąć regulacje, które pozwolą na wprowadzenie zakazu spalania węgla po 2032 r. w nieruchomościach na terenie miasta. Radni zajmą się projektem uchwały na styczniowej sesji – podała rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.

„Główne zapisy projektu uchwały były konsultowane z mieszkańcami i środowiskami działającymi na rzecz czystego powietrza. Dokument ma charakter intencyjny. Jeśli uchwała zostanie przyjęta o jej dalszym losie zdecydują władze województwa małopolskiego” – zakomunikowała Kwiecień.

Zdaniem prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta radykalne działania zmierzające do poprawy jakości powietrza są niezbędne. „Powróciliśmy więc po roku do tej inicjatywy. (…) Musimy być odpowiedzialni i wspólnie zawalczyć o nasze zdrowie. Mamy przykłady Krakowa i innych miast w Polsce, które wprowadziły takie zakazy. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy jakość powietrza, a władze województwa małopolskiego przychylą się do tej propozycji, bo to od Sejmiku ostatecznie zależy, czy te przepisy wejdą w życie w naszym mieście” – powiedział prezydent Chwierut.

Katarzyna Kwiecień poinformowała, że według projektu uchwały po 2032 r. palenie węglem byłoby definitywnie zakazane. „Dotyczyłyby to nie tylko mieszkań, ale również innych nieruchomości, czyli budynków firm i instytucji. Od 1 stycznia 2023 r. będzie całkowity zakaz spalania węgla w piecach pozaklasowych. Piece klasy 3 i 4 powinny zniknąć z krajobrazu miasta od 1 stycznia 2027 r., a kotły 5 klasy od 1 września 2030 r.” – podała.

Nowe budynki w Oświęcimiu oddane do użytku po 1 września 2022 r. nie będą mogły być ogrzewane przy użyciu paliw stałych. „Od tej daty będzie też obowiązywał zakaz spalania paliw stałych w mieszkaniach, które mają sieć ciepłowniczą i gazową” – dodała.

Kwiecień poinformowała, że w minionym roku 133 mieszkańców Oświęcimia wymieniło tzw. kopciuchy na nowe źródło ciepła.

„Na dotacje do ekologicznych źródeł ciepła wydano z budżetu miasta w ub.r. blisko 900 tys. zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się piece gazowe. Aż 103 mieszkańców zdecydowało się na taki sposób ogrzewania. Kotły węglowe niskoemisyjne zamontowało 15 osób. Do sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej podłączyły się cztery domy. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się instalacje fotowoltaiczne wraz z pompami ciepła. Na takie rozwiązania zdecydowało się dwóch mieszkańców. Pompa ciepła została zainstalowana w jednym domu, podobnie jak kolektory słoneczne. Na fotowoltaikę zdecydowało się trzech mieszkańców. Kotły elektryczne zamontowano w czterech domach” – wyliczyła rzecznik.

W Oświęcimiu jest blisko 2,7 tys. domów jednorodzinnych. Do wymiany pozostało w nich jeszcze 685 pieców pozaklasowych i 234 klasy III i IV. Łącznie to 919 starych kotłów.

Na przestrzeni ostatnich lat zlikwidowano w mieście 542 stare kotły, a na dotacje z miejskiej kasy wydano blisko 3 mln zł. „Nasze konkretne działania przekładają się na mniejszą ilość +kopciuchów+. Nadal jednak pozostało 685 pieców +pozaklasowych+. Dlatego zachęcam mieszkańców, którzy myślą o wymianie źródła ogrzewania do skorzystania z dotacji, abyśmy wspólnie mogli zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy” – powiedział Chwierut.

Katarzyna Kwiecień powiedziała, że dopłaty z budżetu miasta wynoszą do 7 tys. zł w przypadku pieców gazowych, a do 6 tys. zł, gdy budynek podłączany jest do sieci ciepłowniczej. Do kotła olejowego, elektrycznego i kolektora słonecznego miasto dopłaca 5 tys. zł. Do 16 tys. zł można dostać na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, a na same pompy do 10 tys. zł. Wnioski można składać do 31 lipca. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bogdant
po 2032 - dalekosiezne maja plany....
a mowi sie ze politycy nie mysla o dalekiej przyszlosci...

ciekawe czy po 2032 bedzie jeszcze jakas kopalnia wegla w polsce,
no ale jak nie bedzie to tym bardziej ma sens ze by weglem nie palic...

a,
no i dobrze ze zaklady chemiczne dalej moga truć (nie-węglem)....
atx
taaaaak uruchomcie krematoria jak za dawnych lat
jest co palić
tubak
Zakazać wszystkiego! A najlepiej tworzyć prawo niezgodne z konstytucją. Rozumiem że trzeba dbać o czyste powietrze i wymieniać kotły. To jest niepojęte żeby każde miasto robiło sobie jak chce, i tworzyło polski burdel. chcę tylko powiedzieć że Kraków dalej dusi się smogiem. Przecież zainstalowanie pompy ciepła Zakazać wszystkiego! A najlepiej tworzyć prawo niezgodne z konstytucją. Rozumiem że trzeba dbać o czyste powietrze i wymieniać kotły. To jest niepojęte żeby każde miasto robiło sobie jak chce, i tworzyło polski burdel. chcę tylko powiedzieć że Kraków dalej dusi się smogiem. Przecież zainstalowanie pompy ciepła to nie wszystko w starym budynku, trzeba docieplić maksymalnie dom i zmienić całą instalację na niskotemperaturową a najlepiej podłogową. Kotły elektryczne heh, zobaczymy ile nasza energetyka wytrzyma. Kotły na paliwa stałe piątej generacji eco desing są dopuszczone w całej UE. Polak jak zwykle zabiera się za wszystko od d.... strony. Nakazać jeszcze trzeba w Oświecimiu żeby wszyscy sobie kupili auta elektryczne. A co , nakażemy i już.

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki