"Ostrołęka to błąd. Nigdy się nie zwróci"

2017-10-19 16:42
publikacja
2017-10-19 16:42

Koncepcja budowy wielkiego bloku w Ostrołęce budzi spore emocje. Tematu nie ominięto także i na III Dolnośląskim Kongresie Energetycznym.

Tak ma wyglądać Ostrołęka C / Materiały dla mediów

Głos w sprawie Ostrołęki zabrał dr inż. Wojciech Myślecki, członek rady nadzorczej KGHM oraz przewodniczący Zespołu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania Energii przy NCBiR, który wraz z ministrem Tchórzewskim i prezesami państwowych czempionów brał udział w panelu dotyczącym przyszłości węgla w energetyce. 

- Racjonalna analiza wskazuje, że ten blok nigdy się finansowo nie domknie i pogorszy jeszcze na dodatek warunki zwrotu ekonomicznego podobnej klasy bloków, które są w tej chwili budowane, czyli Opola II, Jaworzna i Kozienic, gdyż bloki te będą pracowały w tym samym paśmie energii - oświadczył Myślecki. 

Przewodniczący przypomniał także analizę, którą współtworzył będąc jeszcze członkiem rady nadzorczej Energa Wytwarzanie. - Myśmy zostawili gotowy plan modernizacji, a w zasadzie budowy nowej elektrowni. Opierał się on o dwa bloki węglowe klasy 240-250 MW, ponieważ na tyle jest tam miejsca. Miały być to jednak bloki regulacyjne. Budowa pojedynczego, wielkiego bloku, tam gdzie potrzebne są bloki regulacyjne, to wielkie ryzyko. Taki blok czasami musi pójść do remontu, czy może sam wyskoczyć z pracy i wtedy mamy ubytek 1000 MW - przekonywał.

"To duży błąd"

Myślecki zwrócił jednak uwagę, że racjonalizm decyzji o budowie pojedynczego bloku polega na tym, że w Ostrołęce rzeczywiście są warunki przyłączeniowe na 1000 MW. Przygotowane jest też tzw. pole C pod jego budowę, choć Myślecki podkreślił, że pierwotnie miało ono być zagospodarowane na kombinowany układ energetyki odnawialnej. 

- Jakaś elektrownia tam musi powstać, to jest poza dyskusją - dodał. Zaznaczył jednak, że jego zdaniem droga obrana przez rząd jest zła. - Po prostu sobie nie wyobrażam, żeby ten blok kiedykolwiek mógł się zwrócić i jego budowa to duży błąd - zakończył.

Ostrołęka C ma być - zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Energii - ostatnią budową dużej elektrowni węglowej w Polsce. Blok, który ma tam powstać, ma mieć moc ok. 1000 MW. Na świecie bloki węglowe o takiej mocy to prawdziwa rzadkość. Realizację zadania będzie spoczywało na barkach Energi oraz Enei. Do końca pierwszego kwartału 2018 roku spółki mają wyłonić wykonawcę "giganta". Szacowane koszty budowy to minimum 5,5 mld zł. Warto jednak zwrócić uwagę na słowa "szacowane" oraz "minimum".

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
robert1808
Jeśli Pan Myślecki zwrot tej inwestycji kalkuluje w wyobraźni to kiepski z niego fachowiec. Mieliśmy takich ministrów finansów /ludzi kształconych przed rokiem 90 za tzw komuny/ którzy uważali że podnosząc podatki zwiększą wpływy do budżetu z tytułu np, vat. Efekt oczywiści był odwrotny. Natomiast ludzie kształceni Jeśli Pan Myślecki zwrot tej inwestycji kalkuluje w wyobraźni to kiepski z niego fachowiec. Mieliśmy takich ministrów finansów /ludzi kształconych przed rokiem 90 za tzw komuny/ którzy uważali że podnosząc podatki zwiększą wpływy do budżetu z tytułu np, vat. Efekt oczywiści był odwrotny. Natomiast ludzie kształceni po roku 90 studiowali ekonomie wolnorykową i doskonale są zorientowani w mechanizmach rynkowych. Dlatego skutecznie zwiększają wpływy do budźetu bez podnoszenia podatków.
castle_bravo
Skoro nawet przedstawiciel państwowego KGHM podważa sens budowy. Dobrze, że prawda o tej inwestycji dociera do kręgów politycznych. Węgiel w dłuższej perspektywie się nie obroni. I bardzo dobrze.
jkl777
Najlepsze pieniadze robi sie na duzych, slomianych interesach.
mkx
Dlaczego ma się nie zwrócić? Obecnie na sumaryczny koszt prądu dla domku składają się w ~50% przesył i inne duperele. Może być też 90% - zabroni ktoś?
liczygrosz
Zaden polityk nie odwazy sie powiedziec, ze wegiel jest nieoplacalny bo jego partia nie dostalaby sie do sejmu przy nastepnych wyborach, a zwiazkowi szantazysci spalili by Warszawe.
jendreka
Polska jak wszystkie kraje zachodu, musi przejść wszystkie etapy błędów ekonomii. Nie może choćby jednego z nich przeskoczyć, bo wtedy dogonilaby zachód, a nie o to chodzi. Żyje już 60 latek i wiem to z życia. Zawsze tak było i bedzie. Dlatego dzisiaj bronimy się rękami i nogami przed wiatrakami, bo to technologia Polska jak wszystkie kraje zachodu, musi przejść wszystkie etapy błędów ekonomii. Nie może choćby jednego z nich przeskoczyć, bo wtedy dogonilaby zachód, a nie o to chodzi. Żyje już 60 latek i wiem to z życia. Zawsze tak było i bedzie. Dlatego dzisiaj bronimy się rękami i nogami przed wiatrakami, bo to technologia zachodu, dlatego chcemy atomu, bo zachód już go nie chce, tak samo węgla. I tak dalej .....
xemir
Masz rację co do błędów, mylisz się co do wiatraków i generalnie "tzw. zielonej energii".
Pierwszy z brzegu przykład:
"Wind farms are being paid more than £1 million a week to switch off their turbines.
Latest industry figures show £53.1 million was handed out to green energy companies over the
Masz rację co do błędów, mylisz się co do wiatraków i generalnie "tzw. zielonej energii".
Pierwszy z brzegu przykład:
"Wind farms are being paid more than £1 million a week to switch off their turbines.
Latest industry figures show £53.1 million was handed out to green energy companies over the past 12 months for shutting down turbines. The money is paid by consumers through a subsidy added on to electricity bills.
The turbines have to be shut down at certain times because Britain’s electricity network is unable to cope with the power they produce. The wind farm owners then receive compensation payments for not producing electricity."
http://www.telegraph.co.uk/news/earth/energy/windpower/11323685/Wind-farms-paid-1m-a-week-to-switch-off.html
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1361316/250bn-wind-power-industry-greatest-scam-age.html
lelo1949
Nie budujemy el atomowej ,to musimy postawić na węgiel
karbinadel
Blok C odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki