REKLAMA
PIT 2023

Ostrołęka C pochłonęła już miliard złotych. Co dalej zrobi z nią Orlen?

2020-05-14 10:10
publikacja
2020-05-14 10:10

Nieszczęsna inwestycja, która nigdy nie powinna się rozpocząć, pochłonęła już ok. miliard zł. Orlen próbuje się porozumieć z GE, tak aby zmniejszyć koszty rozwiązania umowy. Nie wiadomo, co się stało z kotłem wyprodukowanym w sławnym ostatnio chińskim mieście Wuhan.

Ostrołęka C pochłonęła już miliard złotych. Co dalej zrobi z nią Orlen?
Ostrołęka C pochłonęła już miliard złotych. Co dalej zrobi z nią Orlen?
/ Energa

WysokieNapiecie.pl "zapuściło żurawia" do umowy zawartej w 2018 r. pomiędzy spółką Elektrownia Ostrołęka a amerykańskim General Electric, które za 6 mld zł brutto miało budować „ostatnią elektrownię węglową w Polsce”. Dobra wiadomość jest taka, że umowa ta nie przewiduje żadnych kar dla zamawiającego za rozwiązanie umowy, bo do umowy wpisano tzw. klauzulę interesu publicznego. Zgodnie z nią zamawiający, czyli wtedy jeszcze Enea i Energa, do której należała spółka Elektrownia Ostrołęka, nie zapłaci kar za zerwanie umowy, musi tylko pokryć wszystkie koszty, jakie poniosła amerykańska firma do momentu polecenia zaprzestania prac.

Teraz jest to już ból głowy Orlenu, który przejął gdańską Energę, głównego inwestora projektu. Orlen od początku mówił, że węgiel nie jest jego ulubionym paliwem. Na razie toczą się negocjacje z General Electric, obie strony nabrały wody w usta. Coś niecoś udało nam się jednak dowiedzieć.

Kocioł z koronawirusem

Ile dotychczas wydano? Z harmonogramu budowy wynika, że do końca maja  2020 r. powinno być ukończone 17 proc. prac. W sumie pochłonęłyby one ponad miliard zł. Ale ponieważ budowy zaprzestano w marcu, to może suma będzie nieco mniejsza. Najwięcej, bo ponad 400 mln zł, kosztowało wykonanie fundamentów pod budynek kotła, turbozespołu i chłodni kominowej. Miało się zakończyć w lipcu.

W listopadzie w elektrowni miał być już zamontowany kocioł, wyprodukowany w fabryce GE w Chinach. Tak się złożyło, że fabryka jest w mateczniku koronawirusa, czyli w mieście Wuhan.

To nie jest jakiś tam zwykły kociołek, tylko najwyższej klasy produkt myśli metalurgicznej z wysokogatunkowej stali, który może kosztować nawet 100 mln dol. Zgodnie z harmonogramem produkcja kotła powinna się już kończyć. Ale ani General Electric, ani Orlen nie chciały nam udzielić dokładnych informacji, co się z nim stało. Wiemy tylko tyle, że raczej nie ma go jeszcze w Polsce. 

Według naszych informacji przez najbliższy miesiąc GE ma przedstawić szczegółowy kosztorys tego, co zostało zrobione. Amerykanie dostali też wcześniej 600 mln zł zaliczki, którą też trzeba będzie rozliczyć.

Co Orlen chce wybudować w Ostrołęce w zamian? Gaz czy może biomasa? Jakie są możliwe scenariusze? Co mieszkańcom Ostrołęki zostanie po niefortunnej inwestycji? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Rafał Zasuń

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
samsza
Naczelnik nie mówił, że Polacy byli okradani, ale że są (!) okradani. Widocznie na czymś bazował, jak to mówił.
wnr
Abstrahując od sensu (czy raczej bezsensu) tej inwestycji, to jakie ma znaczenie, że kocioł jest budowany w Wuhan? Chyba, że autor chce podkreślić, że na zlecenie polskiej firmy paliwowej, amerykańska firma buduje elektrownię opartą o chińskie podzespoły - i wszystkim się opłaca, no może poza polskim podatnikiem :/
jachur
Takie, że z powodu epidemii prace nad kotłem na pewno mają opóźnienie, a w związku z tym koszty związane z rezygnacją z inwestycji mogą być mniejsze. Jest to wyjaśnione w pełnej wersji artykułu.
Pozdrawiam
MJ
antek10
Buhahahhahaaa - niech pisiory zabulą z własnej kieszeni. Wiadomo kto podpisywał umowę. Żadna tajemnica. Matoł a nie manager.
anna_domagalczyk
Pytanie retoryczne. Orlen wypłaci premie prezesowi i radzie nadzorczej.
shadow_xx
No przecież te premie im się po prostu należą!
jarekzbyszek
Ta banda dalej ma poparcie u Ciemnego Suwerena. Ręce opadają.
antek10
Ciemny suweren nie ma oszczednosci. Ma za to zasiłki. Więc czuje sie jak ryba w wodzie. Płace wzrastają a zaradnych kopią po dudzie oprocentowaniem lokat i podatkiem belki, podatkiem solidarnosciowym itd. Sytuacja idelana. :-) Ciesza sie że ktos jest gnębiony a im leci manna z nieba.
bangladesznadwisla
Tchórzewski i jego banda oddadzą te pieniądze ze swojej kieszeni? Orlen powinien ich pozwać za te inwestycje

Powiązane: Elektrownia Ostrołęka C

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki