Orlen: wprowadzenie opłaty paliwowej nie musi oznaczać wzrostu cen paliw dla klientów stacji

Dynamika zmian cen paliw na stacjach jest przede wszystkim pochodną czynników makroekonomicznych. Wprowadzenie opłaty paliwowej nie musi oznaczać wzrostu cen paliw dla klientów stacji – poinformowało w odpowiedzi na pytania PAP biuro prasowe PKN Orlen.

(PKN Orlen)

"PKN Orlen z uwagą obserwuje wszystkie działania mające bezpośredni lub pośredni wpływ na rynek handlu paliwami. Inicjatywy zmierzające do poprawy infrastruktury drogowej, której kondycja ma wpływ zarówno na krajowy rynek paliwowy, jak i w szerokiej perspektywie na rozwój gospodarczy kraju, oceniamy pozytywnie” - podał Orlen.

Zgodnie z projektem ustawy, który złożyła w Sejmie grupa posłów PiS, płatnikiem podatku mają być wszystkie podmioty prowadzące działalność na rynku paliwowym, w tym producenci i importerzy.

PKN Orlen wyjaśnia, że obok obciążeń podatkowych na ceny paliw wpływają głównie niezależne, cenotwórcze czynniki makroekonomiczne, jak giełdowe notowania gotowych produktów paliwowych, ceny ropy oraz relacje kursów walut.

„Dynamika zmian cen paliw na stacjach jest więc przede wszystkim pochodną czynników makroekonomicznych, o czym świadczyć mogą fluktuacje cen odnotowywane w niezmiennym otoczeniu regulacyjnym” - poinformowała spółka.

Orlen:

Biuro prasowe koncernu podało, że w ciągu pierwszego półrocza tego roku ceny detaliczne oleju napędowego i benzyn podlegały zmianom na poziomie ok. 50 groszy na litrze, a w ciągu ostatnich dwóch lat różnice te przekraczały 1 zł.

„W związku z powyższym wprowadzenie opłaty paliwowej nie musi skutkować wzrostem cen paliw dla klientów stacji” - podsumowuje biuro prasowe.

W ubiegłym tygodniu grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który zakłada m.in. dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr.

Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.

W projekcie ustawy zaznaczono, że głównym źródłem przychodów FDS będą wpływy z nowo wprowadzanej opłaty drogowej. Nowej opłacie podlegać będzie wprowadzanie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, wykorzystywanych do napędu silników spalinowych. Wg projektu stawka opłaty drogowej będzie wynosić odpowiednio 200 zł za 1 tys. litrów benzyny lub oleju napędowego i 369,69 zł za 1000 kg gazów i innych wyrobów.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że „zaproponowane zmiany mają zapewnić większą ilość oraz stabilność środków finansowych na dofinansowanie dróg samorządowych oraz zwiększenie elastyczności w wydatkowaniu tych środków dzięki rezygnacji z planowania corocznego”.

Stawki opłaty drogowej mają być waloryzowane rokrocznie.

Monika Borkowska (PAP Biznes)

Cyberbezpieczeństwo: Phishing nie zwiedzie, ale botnet to zagadka [Raport Bankier.pl]

W połowie czerwca zaprosiliśmy czytelników Bankier.pl do udziału w teście wiedzy o cyberbezpieczeństwie. W składającym się z 15 pytań badaniu można było sprawdzić się zarówno w kwestii znajomości terminologii, jak i czysto praktycznych zadań związanych z sieciową prywatnością i reakcją na próby oszustwa. Oto wyniki i wnioski.

morb/ pr/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 6 marcin321

Ciekawe czemu PKO DM od razu obniża rating. Czyżby wiedzieli, że ORLEN wyłoży na tą propagandę i powolne wzrosty kupę kasy?

! Odpowiedz
3 5 spedytor

Idąc logiką Orlenu wzrost cen swiatowych ropy i zwyzka kursu dolara spowoduja obnizke ceny przy dystrybutorze monopolisty

! Odpowiedz
6 18 ~Donald

Orlen jest obstawiony przez pisiorstwo, inaczej nie mogą tego skomentować, choć każdy trzeźwo myślący i umiejący liczyć na poziomie pierwszoklasisty wie że to są bzdury

! Odpowiedz
1 21 ~R3D3

Bez względu na koniunkturę i kursy paliwo zawsze będzie przez to droższe o 20 gr na litrze... niech Orlen nie miesza...

! Odpowiedz
2 16 1as

Absurdalny komentarz Orlenu. To, że ceny podlegają wahaniom, każdy wie. A podatek zostaje na stałe! Więc jak nic się nie zmieni na rynku, mamy +25 gr. A jak na rynku paliwo zdrożeje np. o 25 gr końcowo? To razem +50 gr! Kto im to kazał napisać? Co za absurd! Może na siebie wezmą tą opłatę. Teraz rozumiem, czemu kursy rafinerii przestały rosnąc, a nawet spadły ostatnio...jednak trzeba się trzymać z dala od spółek SP. jeden rozkaz, i mamy w plecy!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 1as

Aha! I tu was mamy. Mówi sie o 20 gr netto, ale dla autogazu będzie to, jak widać 37 zł netto, co daje 45 gr do litra! To zabije to paliwo ostatecznie!

! Odpowiedz
6 11 ~wsx

Już usuwają komentarze niewydodne dla psiej sekty. W tym obłędzie chodzi wyłącznie o hajs na sczekaczkę - psia tivi.

! Odpowiedz
3 22 ~Gość

Dowcipnisie z tego Orlenu 5mld pokryją co rok? Kurski też w kolejce czeka coby suweren wspomógł narodowe media miliardzikiem
Macierewicz kupuje narodowe Patrioty strach pomyśleć ile trzeba będzie dołożyć do narodowego bezpieczeństwa a bezpieczeństwo też bezcenne...

! Odpowiedz
3 22 trooper

Wyższe ceny paliw to jeszcze wyższe ceny chleba i wszystkich innych towarów, które trzeba wyprodukować, przetransportować i sprzedać. A inflacja na żywności hula na całego przy najniższych w historii stopach procentowych. Niby mamy wzrost PKB, ale wzrost zarobków nie rekompensuje wzrostu cen żywności i wynajmu mieszkań. Tyle z dobrobytu zaserwowanego przez populistów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 19 ~Sonik

Niech podatek będzie 2zl na litrze to wtedy nie będzie deficytu, jakie to proste a jeszcze na to nie wpadli

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PKNORLEN 0,38% 99,18
2019-07-23 17:02:52
ZŁOTO -0,06% 1 417,25
2019-07-24 02:16:00
MIEDŹ -0,08% 5 978,00
2019-07-24 02:16:00
ROPA -0,12% 64,14
2019-07-24 02:16:00
SREBRO -0,24% 16,39
2019-07-24 02:16:00
PLATYNA -0,07% 859,70
2019-07-24 02:16:00

Znajdź profil