REKLAMA

Orlen w portfelu. Tańsze paliwo dla inwestorów indywidualnych

2018-11-15 07:23
publikacja
2018-11-15 07:23

PKN Orlen wychodzi z inicjatywą skierowaną do inwestorów indywidualnych. Posiadacze akcji spółki będą mogli liczyć na specjalne rabaty.

Program "Orlen w portfelu" ma na celu zachęcenie zwykłych Kowalskich do ulokowania środków w akcjach płockiej spółki oraz poszerzenie ich wiedzy na temat funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego. Inicjatywę zaprezentuje prezes Daniel Obajtek, który bierze udział w Kongresie 590.

Inwestor tankuje taniej

W programie „Orlen w portfelu” wziąć będzie mógł każdy, kto na rachunku maklerskim posiadał będzie przynajmniej 50 akcji spółki. Partnerem inicjatywy jest Dom Maklerski PKO Banku Polskiego – jedynie inwestorzy posiadający rachunek właśnie w tej instytucji będą mogli wziąć udział w programie (dla nowych klientów do końca 2019 r. przewidziano zwolnienie z opłat za prowadzenie rachunku). Chcąc otrzymać imienną kartę uprawniającą do korzystania z rabatów, konieczne będzie jeszcze wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie Orlenu.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Biorący udział w programie „Orlen w portfelu” inwestorzy indywidualni będą mogli liczyć na zniżki w postaci 10 gr na litr paliwa Efecta oraz 15 gr na litr paliwa Verva. Limit dla jednego inwestora wynosi 300 litrów miesięcznie, więc, jak łatwo policzyć, na samych paliwach maksymalnie w ciągu roku zaoszczędzić możemy 540 zł (tankując tylko Vervę).

Do paliwowych korzyści doliczyć należy także potencjalne oszczędności wynikające z 10-procentowego rabatu na produkty z oferty pozapaliwowej dostępne na stacjach (z wyłączeniem alkoholu, papierosów i doładowań kart telefonicznych). Wszystkie rabaty udzielane będą na okres jednego miesiąca kalendarzowego i odnawiane będą z miesiąca na miesiąc, jeżeli uczestnik programu utrzymywał będzie akcje Orlenu na swoim rachunku.

Uczestnikom programu, tak jak wszystkim innym akcjonariuszom Orlenu, przysługiwać będzie oczywiście także prawo do dywidendy. Stopa dywidendy dla spółki sięga 3,1 proc., do tego doliczyć można od 2 do 3 proc. rabatu na paliwa (przy obecnych cenach oraz w zależności, który rodzaj wybierzemy).

Na zamknięciu środowej sesji akcje Orlenu kosztowały 97,8 zł. Uwzględniając prowizję za złożenie zlecenia ich zakupu (0,39%), chcąc wziąć udział w programie Orlenu, przy dzisiejszych warunkach, należałoby zainwestować minimum 4909 zł.

Wiedza z logo CFA

Poza korzyściami czysto ekonomicznymi (i możliwością zarobku, jeżeli cena akcji wzrośnie), Orlen chce zaoferować polskim inwestorom indywidualnym coś, co na rynku bywa bezcenne. Chodzi o wiedzę, do której dostęp zapewniony zostanie dzięki partnerstwu Orlenu z CFA Society Poland, polską gałęzią globalnej organizacji grupującej profesjonalistów z branży inwestycyjnej.

W ramach Akademii Inwestora, do inwestorów indywidualnych trafią podręczniki i specjalne webinaria do samodzielnej nauki przygotowane przez ekspertów. Materiały te mają być darmowe i ogólnodostępne, a towarzyszyć będzie im możliwość zdania egzaminów i uzyskania certyfikatów sygnowanych marką CFA Society Poland. Więcej szczegółów dotyczących Akademii Inwestora poznamy na początku 2019 r.

Cel 20 000

"Zakładamy, że dzięki programowi zwiększymy udział inwestorów indywidualnych w akcjonariacie z obecnych 4 proc. do 12 proc., czyli do średniej na rynku" - powiedział podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek.

"Chcemy, żeby w perspektywie roku liczba inwestorów indywidualnych w naszej spółce wzrosła z 10 tys., do przynajmniej 20 tys." - dodała Patrycja Klarecka, członek zarządu PKN Orlen.

"Liczymy, że zwiększymy dzięki programowi wolumen sprzedaży na naszych stacjach i pozyskamy nowych klientów" - dodał prezes Obajtek.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (23)

dodaj komentarz
piotrkrzywdzinski
Idea akcjonariatu pracowniczego przybiera rynkowe formy.

Choć z punku widzenia "portfela" Kowalskiego, nie jest to opłacalna propozycja, jednak w swojej masie może okazać się ciekawą akcją marketingową wspierającą rodzimy rynek wytwórczy oraz usługowy.

Pozostaje pytanie: jak wkalkulować w zysk
Idea akcjonariatu pracowniczego przybiera rynkowe formy.

Choć z punku widzenia "portfela" Kowalskiego, nie jest to opłacalna propozycja, jednak w swojej masie może okazać się ciekawą akcją marketingową wspierającą rodzimy rynek wytwórczy oraz usługowy.

Pozostaje pytanie: jak wkalkulować w zysk na paliwie ryzyko kursowe oraz inicjatywę założenia, prowadzenia rachunku maklerskiego i odłożenia w czasie bieżącej konsumpcji?

mogę jedynie pogratulować sprytnej i mądrej akcji marketingowej ;)
marxs
wszystko wskazuje ze PISowski Orlen notuje gigantyczne straty na skutek
PISowskiego zamówienia politycznego czyli dotowania paliw np.produkują drogo ON a sprzedają tanio poniżej kosztów na swoich stacjach dlatego Orlen usilnie szuka jelonków do skrojenia ps.podobnie jest ze wszystkimi PISowskimi spółkami energetycznymi
wszystko wskazuje ze PISowski Orlen notuje gigantyczne straty na skutek
PISowskiego zamówienia politycznego czyli dotowania paliw np.produkują drogo ON a sprzedają tanio poniżej kosztów na swoich stacjach dlatego Orlen usilnie szuka jelonków do skrojenia ps.podobnie jest ze wszystkimi PISowskimi spółkami energetycznymi drogo produkują tanio sprzedają wypisz wymaluj WENEZUELA+
karauff
Kupowanie akcji "na górce" jest mało rozsądne. Powoli ale jednak nadciąga bessa. Akcje mogą spaść o połowę. A to mocno zaboli.
dziki_losos
Często tankuję na Orlenie. Ma dobrej jakości paliwo, a obsługa jest na zadowalającym poziomie. Szkoda, że państwo tak macza palce w porządnej spółce.
macianet
a co z inwestorami/ekonomistami co tankują zawsze za 50zł?
pc1974
To jest niezgodne z prawem, zwłaszcza przymuszanie do zakładania rachunku w PKO i ten limit 50 akcji. Dyskryminacja inwestorów spoza PKO i biednych co nie mają na 50 akcij. Wyjdzie jak ze wszystkim ...na benzynie zyskasz 100 zł a na 50 akcjach które spadną o połowe ze 100 na 50 zł stracisz 2500 zł
dziki_losos
Zwykła promocja, ot co. Tak samo program Vitay dyskryminuje tych, którzy nie uzbierali punktów na karcie lojalnościowej. Nie ma w tym nic nielegalnego.
macianet
akurat mam tu rachunek i akcje Orlenu tylko" konieczne będzie jeszcze wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie " tam tego formularza niema! Gdzie jest krzyż sorry formularz?
trzeba powołać komisje śledczą do zaognionych formularzu?!
jasiek2017
Jesli zrobia promocje tyle % znizki ile masz lat to beda mieli wielu klientow.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki