REKLAMA

Orlen i PGNiG uruchomiły eksploatację złoża gazu w województwie wielkopolskim

2016-10-28 14:01
publikacja
2016-10-28 14:01

PKN Orlen i PGNiG uruchomiły eksploatację złoża gazu ziemnego w gminie Dobrzyca w województwie wielkopolskim - podał Orlen w komunikacie.

Projekt jest realizowany przy 51-proc. udziale PGNiG i 49-proc. Orlenu.

Złoże gazu ziemnego Karmin zostało odkryte w 2014 roku. Znajduje się ono w granicach gminy Dobrzyca, w powiecie pleszewskim, w województwie wielkopolskim.

"Wydobywalne zasoby gazu ziemnego w złożu, w przeliczeniu na gaz wysokometanowy oceniane są na 403 mln m sześc., co daje perspektywę pozyskiwania surowca przez 20 najbliższych lat" - poinformowała spółka.

Na terenie strefy przyodwiertowej powstały instalacje służące do wstępnego oczyszczania i osuszania wydobytego gazu.

"Obiekt jest zautomatyzowany, a procesy realizowane w SP Karmin będą obsługiwane zdalnie, z Ośrodka Grupowego Jarocin w miejscowości Wilcza. Tam właśnie trafiać będzie, przesyłany 13-kilometrowym rurociągiem, wydobyty ze złoża Karmin gaz" - podano w raporcie.

W OG Jarocin dobudowano instalację, która pozwoli dostosować parametry gazu do wymaganych przez sieć dystrybucyjną. Następnie gaz kierowany będzie gazociągami do kopalni gazu ziemnego Radlin, a stąd do gazociągu przesyłowego relacji Radlin-Krobia.

PGNiG i PKN prowadzą wspólne prace poszukiwawczo-wydobywcze na terenie Polski od 2007 r. na 14 krajowych koncesjach w zachodniej i południowo-wschodniej Polsce.

Łączne zasoby wydobywalne w eksploatowanych wspólnie złożach wynoszą 15,5 mln boe. W drugim kwartale 2016 roku średnie wydobycie osiągnęło poziom 2,7 tys. boe dziennie. (PAP)

morb/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki