REKLAMA

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w grudniu pozostanie na poziomie z listopada

2020-11-24 14:59
publikacja
2020-11-24 14:59
fot. Lumi Studio / Shutterstock

W grudniu oprocentowanie obligacji oszczędnościowych pozostanie na poziomie z listopada - wynika z wtorkowego komunikatu Ministerstwa Finansów. Najwyższe odsetki w pierwszym roku oszczędzania będą wypłacane od 12-letnich obligacji rodzinnych, w wysokości 2 proc.

MF poinformowało w komunikacie o warunkach emisji obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w grudniu br., że w przyszłym roku oprocentowanie obligacji oszczędnościowych zostało utrzymane na poziomie z listopada br.

"W grudniu oferta obligacji oszczędnościowych pozostaje bez zmian – oprocentowanie kształtuje się na poziomie od 0,50 proc. do 1,70 proc. w pierwszym roku oszczędzania dla standardowej oferty oraz 1,50 proc. i 2,00 proc. w przypadku instrumentów rodzinnych" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Piotr Nowak.

Przypomniał, że grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym osoby zainteresowane oszczędzaniem na przyszłą emeryturę mogą kupić instrumenty detaliczne w ramach Konta IKE-Obligacje, do wysokości tegorocznego limitu 15 tys. 681 zł.

"Po spełnieniu warunków ustawowych, od zysku wypracowanego w ramach Konta IKE-Obligacje nie jest pobierany tzw. podatek Belki. Oferta jest różnorodna, pieniądze można przeznaczyć na jeden lub kilka rodzajów obligacji dostępnych w ramach Konta IKE-Obligacje. To bardzo dobry sposób na pomnażanie swoich oszczędności z myślą o przyszłej emeryturze" – uważa Nowak.

Zgodnie z komunikatem resortu finansów, oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 0,50 proc. w skali roku, a 2-letnich 1,00 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,10 proc. dla 3-latek, 1,30 proc. dla 4-latek oraz 1,70 proc. dla 10-latek. 6-i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane są odpowiednio 1,50 proc. i 2,00 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Podano, że oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 0,75 proc. Ten sam mechanizm zmiany oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak wyższa jest wysokość marży, która wynosi 1,00 proc.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,25 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,50 proc. dla 12-letnich. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki