REKLAMA

Opolskie wśród najszybciej wyludniających się regionów w kraju

2021-08-04 12:26
publikacja
2021-08-04 12:26
Opolskie wśród najszybciej wyludniających się regionów w kraju
Opolskie wśród najszybciej wyludniających się regionów w kraju
fot. Pawel Uchorczak / / Shutterstock

Województwo opolskie jest obok świętokrzyskiego jednym z najszybciej wyludniających się i starzejących regionów w kraju – powiedziała w Opolu pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha.

Wiceminister Barbara Socha przyjechała do Opola w celu przeprowadzenia konsultacji z samorządowcami województwa projektu Strategii Demograficznej 2040. Powiedziała, że problemy z malejącą liczbą dzieci, które nie mogą zapewnić zastępowalności pokoleniowej, dotyczą już praktycznie całego kraju. Dla utrzymania takiej samej liczby ludności statystyczna kobieta powinna urodzić minimum dwoje dzieci. W woj. opolskim wskaźnik ten w ubiegłym roku wyniósł 1,22. Według prognozy ONZ, jeśli nic się nie zmieni, to na koniec XXI w., liczba ludności Polski zmniejszy się o ponad 57 proc. i będzie na poziomie 16,3 mln.

"Niekorzystne zmiany demograficzne w Polsce postępują i mają wpływ praktycznie na wszystkie obszary życia: społeczeństwo, gospodarkę czy kulturę. To realne zagrożenie, którego konsekwencje odczujemy wszyscy, w każdym regionie kraju. Dlatego dla osiągniecia wzrostu dzietności i zahamowania spadku populacyjnego kluczowe jest wprowadzenie kompleksowej i długofalowej polityki prorodzinnej. Przy pracy nad projektem Strategii Demograficznej 2040 przyjrzeliśmy się wynikom badań i przeanalizowaliśmy rozwiązania uznawane za najlepsze na świecie. Teraz chcemy skonfrontować nasz projekt z lokalnymi władzami samorządowymi, które są najbliżej polskich rodzin" – powiedziała Socha.

Wiceminister za najważniejsze metody zapobiegania negatywnym trendom demograficznym uznała m.in. rozwiązania prawne chroniące rodzinę, edukację, odpowiednią i wspieraną przez państwo politykę mieszkaniową oraz profesjonalną opiekę medyczną. W ocenie wiceminister bardzo ważną rolę w wdrażaniu strategii będą miały samorządy, bo do ich zadań należy m.in. kreowanie polityki przestrzennej w taki sposób, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do mieszkań i infrastruktury zapewniającej odpowiedni komfort funkcjonowania rodziny.

Według danych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego liczba rodzących się dzieci maleje od połowy lat 80. ubiegłego wieku, co związane było z możliwością wyjazdu do Niemiec osób mających dokumenty poświadczające ich niemiecką przynależność państwową. W ostatniej dekadzie liczba urodzeń w woj. opolskim zmniejszyła się o 13,2 proc., a liczba mieszkańców od 2010 r. do 2020 r. zmalała o 40,5 tys. – do 976,8 tys. w 2020 r. Jednocześnie w regionie rośnie odsetek osób starszych, który wynosi 19,4 proc., przy średniej krajowej 18,6 proc. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki