REKLAMA
WAŻNE

Onico nie płaciło, ING przejęło wart miliony olej napędowy

2019-08-16 09:10
publikacja
2019-08-16 09:10
fot. ingimage / ingimage

ING Bank Śląski przejął od Onico wart blisko 90 mln zł olej napędowy. To efekt braku spłaty zobowiązania przez paliwową firmę, która znalazła się w poważnych tarapatach finansowych.

- ING Bank Śląski wskazuje, że w związku z upływem 7-dniowego terminu okresu wypowiedzenia Umowy o refinansowanie rezerw z dnia 28 marca 2017 roku i brakiem spłaty wierzytelności ING Bank Śląski wynikających z ww. umowy kredytowej w kwocie 21.717.426,50 dolarów amerykańskich (...) złożył oświadczenie o przejęciu na własność przedmiotu zastawu tj. oleju napędowego (diesel fuel) o wartości rynkowej wynoszącej na dzień 8 maja 2019 r. 89.240.770,81 zł - czytamy w komunikacie opublikowanym przez OnicoÓw olej znajduje się w zbiornikach położonych w terminalu paliwowym prowadzonym przez BALTCHEM S.A. w Świnoujściu.

Rzeź na akcjach Onico / Bankier.pl

Przypomnijmy, Onico znalazło się na krawędzi w związku z problemami finansowymi. Najpierw były zaskakująco słabe wyniki i zastrzeżenia audytora, później kilka banków: mBank, BNP Suisse i ING Bank Śląski, a później także Alior, wstrzymało finansowanie spółki. W efekcie o swoje zaczęli upominać się obligatariusze, którzy zażądali wykupienia wartych kilkanaście milionów złotych obligacji, a z firmy odeszło paru ważnych menedżerów

Koniec końców ta specjalizująca się w obrocie paliwami spółka w lipcu 2019 r. zaprzestała prowadzenia działalności handlowej. Na początku sierpnia złożyła zaś nawet wniosek o upadłość. Uratować spółkę może postępowanie sanacyjne oraz potencjalny inwestor. Jak podawał w środę "Puls Biznesu", aktywami Onico zainteresowany jest Eneris, póki co brak jednak szczegółów. Informator "PB" twierdzi jednak, że wszystkie najważniejsze kwestie są już ustalone i podpisania umowy, a co za tym idzie oficjalnych informacji na temat nowego właściciela Onico można się spodziewać już w najbliższych dniach.

Tego samego dnia co komunikat o zajęciu przez ING zbiorników z olejem, Onico podało także najnowszy raport finansowy. Przychody w pierwszym półroczu 2019 roku spadły do 1185 mln zł z 1472 mln zł przed rokiem. 4 mln zł zysku zamieniło się zaś w 27,6 mln zł strat. - Zaszły przesłanki o zagrożeniu kontynuacji działalności - podkreślano w raporcie.

AT

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki