REKLAMA

Ogromna przecena Viaplay. Ceny akcji zanurkowały

Michał Kubicki2023-06-05 13:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-05 13:30

W poniedziałek miała miejsce największa jednodniowa przecena akcji szwedzkiego operatora streamingowego Viaplay, obecnego także w Polsce, przede wszystkim ze sportową ofertą wyścigów Formuły 1, Premier League, Bundesligi czy gal KSW. Kurs spółki wyznaczył nowe historyczne dno po tym, jak zmienił się prezes, a firma poinformowała o niższych prognozach finansowych w związku z wymagającym otoczeniem biznesowym.  

Ogromna przecena Viaplay. Ceny akcji zanurkowały
Ogromna przecena Viaplay. Ceny akcji zanurkowały
fot. rafapress / / Shutterstock

Grupa Viaplay ogłosiła w poniedziałek w komunikacie prasowym obniżenie krótkoterminowych perspektyw na rok 2023, które są związane z pogorszeniem warunków biznesowych oraz przedłużającym się programem cięcia kosztów. Spółka wycofała się też ze swoich celów operacyjnych i finansowych, które obejmowały horyzont do 2025 r. Dotychczasowy prezes złożył przy tym rezygnację ze stanowiska.

Akcje Viaplay klasy B notowane na szwedzkim Nasdaqu w Sztokholmie spadały o ponad 60 proc. do ok. 87 koron szwedzkich, zaliczając jednocześnie największą dzienny spadek oraz nowe historyczne dno ceny, od kiedy w marcu 2019 r. zadebiutowały na giełdzie po tym, jak Viaplay został wydzielony z Modern Times Group (MTG). Jeszcze w październiku 2021 r. za akcje Viapla płacono ponad 520 koron.

Chartmaker

Na parkiecie notowane są jeszcze akcje klasy A (istnieją także akcje klasy C) uprzywilejowane co do głosu (1:10). Ich kurs zniżkował w poniedziałek o 10 proc., jednak to akcje klasy B są najpowszechniejsze w obrocie, a największym akcjonariuszem jest norweski megafunduszu inwestycyjny posiadający 9,7 proc. udziałów w akcjonariacie. 

Inwestorzy fatalnie przyjęli komunikat prasowy spółki, która oczekuje, że przychody z reklam spadną w ujęciu organicznym o 12 proc. ze względu na gwałtowne i szybkie pogorszenie się sytuacji na rynku reklamy telewizyjnej i radiowej. Grupa spodziewa się, że liczba abonentów Viaplay na koniec drugiego kwartału wyniesie 7,7 miliona w porównaniu do 7,6 mln na koniec pierwszego kwartału.

Według komunikatu z powodu rosnących kosztów utrzymania gospodarstw domowych maleje popyt na subskrypcję platform streamingowych, a rośnie tzw. wskaźnik rezygnacji, zwłaszcza przy wyższych cenach subskrypcji. Te zostały podniesione w prawie wszystkich krajach. Od marca bieżącego roku miesięczna subskrypcja za wszystkie treści Viaplay dostępne w Polsce to koszt 55 zł. Wcześniej było to 34 zł, a wśród nich m.in. transmisje meczów Premier League, Bundesligi czy gal KSW. Od marca bieżącego roku pojawiła się w serwisie Fomuła 1.

Jak podała spółka, przychody ze sprzedaży w drugim kwartale mają się zamknąć między 4,5 a 4,6 miliarda koron (ok. 410-420 mln dol.), ale spółka spodziewa się straty operacyjnej na poziomie 250, a nawet 300 milionów koron (ok. 23-27,6 mln dol.). Dotychczasowych prezes Viaplay Anders Jensen napisał w oświadczeniu, że „w świetle obecnych wyzwań stojących przed firmą najlepiej będzie, jeśli ustąpi ze stanowiska”.

Nowym prezesem został Jorgen Madsen Lindemann, który jest byłym dyrektorem generalnym w MTG, z której Grupa Viaplay został wydzielona. „Znam dobrze Grupę Viaplay i oczywiście uważnie śledziłem jej drogę przez lata. Jestem pasjonatem ogromnego potencjału Grupy. Z niecierpliwością czekam na możliwość bycia częścią Grupy Viaplay w obecnych trudnych czasach i realizacji kolejnej fazy jej rozwoju” – napisał nowy prezes w oświadczeniu.

Rada dyrektorów Viaplay podjęła również decyzję o wycofaniu się ze swoich celów operacyjnych i finansowych na 2025 rok. Spółka ma zaktualizować swoje średnioterminowe perspektywy i przedstawić je podczas prezentacji wyników za drugi kwartał w dniu 20 lipca 2023 r.

Viaplay działa na 33 rynkach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech czy Polsce.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Ludzie przerzucają się z dóbr luksusowych (rozrywka de facto zbytek) na podstawowe. Może nawet nie przerzucają co ograniczaja. Kolejny dowód na początkowa fazę kryzysu gospodarczego, a nie końcową.
jkl777
720P? Mozecie wsadzic se w DUDE!
pagodzik
Jeszcze chwila i wartosc akcji bedzie odpowiadac wartosci firmy. I bedzie dobra okazja do kupna, bo jest szansa, ze nowe kierownictwo postawi firme na nogi.
szprotkafinansjery
Wspaniałą wiadomość. Cennik szwedzki, bitrate radziecki.
randomhero
A na co dziadersy liczyli, skoro takie F1 można było oglądać kiedyś w 4K, a u nich w HD-Ready/720p? Cofnęli transmisję video o 10 lat wstecz. Poza tym cykliczne problemy z jakością, spadki, zrywane transmisje. Ktoś się zwyczajnie przestrzelił, bo o ile starczyło kasy na wykupienie praw i przelicytowanie innych, to już na platformę,A na co dziadersy liczyli, skoro takie F1 można było oglądać kiedyś w 4K, a u nich w HD-Ready/720p? Cofnęli transmisję video o 10 lat wstecz. Poza tym cykliczne problemy z jakością, spadki, zrywane transmisje. Ktoś się zwyczajnie przestrzelił, bo o ile starczyło kasy na wykupienie praw i przelicytowanie innych, to już na platformę, na której to miałoby działać - nie.
chariotti
Akurat F1 jest w jakości 1080p ale to i tak daleko do 4K
ryszard-taryfiarz
Może niech odsprzedadzą jakieś prawa w Polsce jak im się nie kalkuluje dostęp za 55zł.
chariotti
Niech toną, cena z kosmosu, jakość tragedia.

Powiązane: Platformy streamingowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki