REKLAMA
WEBINAR

Ograniczenie nadmiarowych zysków firm energetycznych. Rząd przyjął projekt ustawy

2022-11-08 14:12
publikacja
2022-11-08 14:12

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie sposobu obliczania limitu ceny za energię elektryczną przez wytwórców tej energii - podał CIR w komunikacie.

Ograniczenie nadmiarowych zysków firm energetycznych. Rząd przyjął projekt ustawy
Ograniczenie nadmiarowych zysków firm energetycznych. Rząd przyjął projekt ustawy
fot. REUTERS/Wolfgang Rattay / / FORUM

"Rząd wprowadzi rozwiązanie polegające na określeniu sposobu obliczania limitu ceny za energię elektryczną przez wytwórców tej energii. Obecnie wysokie ceny energii elektrycznej generują znaczące (niewspółmierne) zyski finansowe dla niektórych wytwórców i przedsiębiorstw obrotu. Stanowi to duże obciążenie dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz przemysłu, a w dłuższej perspektywie może spowodować znaczące szkody społeczne i gospodarcze" - napisano w komunikacie.

Jak podaje CIR rozporządzenie ustali taki sposób obliczenia limitów cen, które będą pokrywały uzasadnione koszty uczestników rynku, a także zachowały zachęty inwestycyjne.

"Efektem będzie minimalizowanie negatywnych efektów wysokich cen energii elektrycznej poprzez redystrybucję uzyskanych środków do odbiorców końcowych. Pośrednio mechanizm może wpływać na obniżenie cen energii elektrycznej na rynku hurtowym" - napisano.

Jak podaje CIR, nowe przepisy będą dotyczyć podmiotów, które muszą przekazywać odpis na rachunek Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Chodzi o wytwórców energii elektrycznej oraz przedsiębiorstwa energetyczne, które wykonują działalność gospodarczą dotyczącą obrotu energią elektryczną.

"Dla wytwórców energii elektrycznej przedstawione zostaną zasady i wzory określające limit ceny w zależności od technologii wytwarzania energii elektrycznej. Chodzi o energię z wiatru, energię z promieniowania słonecznego, energię geotermalną, hydroenergię, biomasę, węgiel brunatny, węgiel kamienny, paliwa ciekłe oraz paliwa gazowe. W przypadku przedsiębiorców energetycznych, którzy prowadzą obrót energią elektryczną, sposób określenia limitu ceny zostanie przedstawiony oddzielnie dla energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, a oddzielnie dla obrotu energią elektryczną, z wyłączeniem sprzedaży energii do odbiorców końcowych" - napisano. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jendreka
A co z nadmiernym zyskami PKN Orlen?
mz69
Prawdziwa Komuna 4.0. Rzady w UK i NL tez bąkają, że wprowadzą extra tax dla firm energetycznych, a Norwegia siedzi cicho i pompuje ceny a EU przymyka na to lewe oko i nawet nie potrafi się do tego dyplomatycznie odnieść.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki